Wyjątkowa noc dla pasjonatów historii i sztuki, ale także tych, którzy na codzień "nie mają czasu". Nad Wisłą po raz kolejny odbyła się Noc Muzeów, podczas której drzwi wszystkich muzeów, galerii i instytucji - co ważne za darmo - zostały otwarte dla zwiedzających.
"IPN to nie tylko kłótnie"
W stolicy - pierwszy raz w sześcioletniej historii muzealnej nocy - można było odwiedzić Sejm oraz Instytut Pamięci Narodowej. Warszawski odział IPN zaproponował swoim gościom m.in. możliwość zwiedzenia swojego archiwum, po raz pierwszy udostępnionego szerokiej publiczności. Goście mogli zobaczyć m.in. w jaki sposób przechowywane są słynne "teczki". Prezentowano metody gromadzenia i opracowywania archiwów.
- Wreszcie mogę zobaczyć czym IPN zajmuje się na co dzień. Oglądając telewizję widzę tylko kłótnie i spory, w których uczestniczą. Cieszę się, że tu przyszłam, bo mogę zobaczyć ciężką, potrzebną pracę" - powiedziała jedna ze zwiedzających, Aneta z Legionowa.
Zaprezentowano także wystawę dokumentów i przedmiotów ze zbiorów IPN, wśród których znalazły się m.in. radioodbiorniki opozycjonistów skonfiskowane przez SB oraz zdjęcia operacyjne milicji przedstawiające zwłoki opozycjonisty PRL, studenta UJ, prawdopodobnie zamordowanego w 1977 roku - Stanisława Pyjasa.
Warszawiacy chcą do Sejmu
Także Sejm, który również po raz pierwszy uczestniczył w akcji, był oblegany przez zwiedzających. Pomimo deszczu i chłodu kolejka do wejścia głównego Sejmu kończyła się na ulicy Wiejskiej, tuż przy wejściu do popularnej restauracji "Czytelnik".
Ci, którzy dostali się do sejmowego gmachu mogli przejść przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów trasą, która prowadziła ich przez sejmowe kuluary.
Nie tylko politycznie
W Warszawie, poza instytucjami politycznymi, swoje drzwi otworzyły także placówki kulturalne. Muzeum Historii Polski, które co prawda nie posiada jeszcze stałej siedziby, swoje stoisko ustawiło nieopodal Zamku Ujazdowskiego - tuż przy miejscu swej przyszłej stałej siedziby. Ci, którzy narysowali rysunek przyszłego budynku mogli otrzymać koszulkę z logo MHP i inne gadżety.
Dużą popularnością cieszyło się również Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości), gdzie można było uczestniczyć w pikniku artyleryjskim oraz Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Etnograficzne.
Tłumy oblegały tradycyjnie Muzeum Narodowe, w którym można obejrzeć obecnie m.in. wystawę monograficzną Zofii Stryjeńskiej, Muzeum Wojska Polskiego, a także Muzeum Powstania Warszawskiego i warszawską Zachętę.
Skrupulatni kustosze z Muzeum Techniki policzyli, że ich placówkę odwiedziło tej nocy dokładnie 10.289 osób. Atrakcją była, przygotowana specjalnie na tę chwilę, wkspozycja Skody: samochody, historyczne plakaty i fotografie ukazujące stuletni dorobek tej marki.
Bajkowa noc w Łodzi
Nie od dziś wiadomo, że nie tylko Warszawa kulturą stoi. Wyjątkową noc świętowała również Łódź, gdzie zwiedzać można było niemal 20 muzeów. Bajkowe przeżycia łodzianom zapewniło Muzeum Wytwórni SE-MA-FOR.
- Odwiedziło nas już ponad cztery tysiące gości. Głównie były to dzieci, natomiast też bardzo cieszymy się kiedy odwiedzają nas dorośli, bo właściwie oni mogą zobaczyć tutaj trochę więcej. Kawałek swojej młodości, zrozumieć na czy polega produkcja filmu animowanego - opowiada Ewa Wierzbowska z muzeum SE-MA-FOR.
Jak na filmowe miasto przystało, jego mieszkańcy odwiedzić mogli Muzeum Kinematogrfii, ale także Muzeum Sztuki, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego a nawet... Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
Noc warta Poznania
W Poznaniu muzealna impreza odbyła się już po raz siódmy, tym razem w ramach w ramach "Imprez wartych Poznania". Mieszkańcy, którzy pomimo niesprzyjającej pogody zdecydowali się na zwiedzanie, mogli obejrzeć m.in. grafiki Rembrandta w Muzeum Narodowym, w Muzeum Motoryzacji pokaz motocykli Harley Davidson, a w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Mieście nauczyć się wiązania węzłów marynarskich czy też wziąć udział w konkursie łowienia wędką, a w Muzeum Motoryzacji
Na tych którzy tego dnia wybiorą się do Muzeum Archeologicznego, czeka Noc Żywiołów. Miłośników motoryzacji powinny natomiast skusić: pokaz motocykli Harley Davidson oraz prezentacja pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej przygotowane przez Muzeum Motoryzacji.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl, TVN24, mmpoznan.pl, mmkrakow.pl, mmlodz.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24