Najpierw zlicytowane przez gdański samorząd na aukcji warszawskiego antykwariatu, teraz trafiło w depozyt do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. "Machina Coelestis pars prior" ("Budowa nieba część pierwsza") z 1673 r. - największe dzieło Jana Heweliusza.
Starodruk, za który samorząd zapłacił kilka miesięcy temu 210 tys. zł, muzeum przekazał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Tuż po tej uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej odbył się koncert Lury - piosenkarki z Wysp Zielonego Przylądka, pasowanej na następczynię Cesarii Evory.
O historii astronomii
Monumentalne dzieło "Machinae Coelestis pars prior" to zbiór 30 misternie wykonanych grafik, ilustracji, rycin i tabel prezentujących pracę astronoma w gdańskim obserwatorium przy ul. Korzennej.
Heweliusz w swym dziele opisał historię astronomii, zaprezentował instrumenty astronomiczne swojego bogato wyposażonego obserwatorium.
I o kometach
W zakupionym przez gdańskich samorządowców woluminie znajdowała się też druga praca gdańskiego astronoma, "Cometographia" ("Kometografia"). Dzieło z 1668 r. to przegląd wszystkich komet odkrytych i obserwowanych przez ludzkość do 1665 r. Pozyskana przez Miasto Gdańsk publikacja składa się z 38 tablic, własnoręcznie rytowanych przez Jana Heweliusza. Zawiera ona informacje, grafiki, tabele o 250 kometach.
Astronom i piwowar
Docelowo woluminy będą należały do Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza, które ma powstać na poddaszu św. Katarzyny - kościoła, z którym związany był przez całe życie i w którym spoczywa Jan Heweliusz.
Gdański astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca, Jan Heweliusz urodzony 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, zmarł 28 stycznia 1687 r. także w Gdańsku. W roku 1664 został przyjęty do angielskiego Royal Society, a dwa lata później zaproponowano mu główne stanowisko w nowo zbudowanym obserwatorium w Paryżu. Heweliusz odmówił.
Źródło: PAP