Wieloletni plan finansowy wciąż znamy tylko z deklaracji przedstawicieli rządu. Dwa dni temu komunikat CIR-u zapowiadał zawieszenie dokumentu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Tymczasem, jak dowiadujemy się w Centrum, dokument nie jest gotowy. "Wciąż trwają nad nim prace redakcyjne w ministerstwie finansów" - usłyszeliśmy. Nad czym debatowano wczoraj w Sejmie? Nad deklaracjami premiera.
3 sierpnia Centrum Informacyjne rządu wysłało do mediów następujący komunikat: „Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów kontynuowała dyskusję nad "Wieloletnim planem finansowym państwa 2010-2013" oraz podjęła uchwałę w sprawie jego przyjęcia. "Wieloletni plan finansowy państwa 2010-2013" zostanie zamieszczony na stronach http://bip.kprm.gov.pl oraz opublikowany w "Monitorze Polskim".”
5 sierpnia na stronach BIP planu nie ma. Monitor Polski z 3 sierpnia planu nie zawiera. – Właśnie dostaliśmy informację z ministerstwa finansów, że trwają prace nad dokumentem i nie wiadomo, kiedy będą zakończone. To spory dokument – poinformowała Beata Korzun z CIR. Nie potrafiła powiedzieć, czy prace potrwają do końca tygodnia, czy miesiąca.
VAT na 5, 8 i 23 proc.
Wieloletni Plan Finansowy Państwa rząd przyjął we wtorek - przynajmniej tak twierdzi premier. Według słów Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego, przewiduje on wzrost VAT, którego nowe stawki wyniosą: 5, 8 i 23 proc. Premier zapewnił, że wzrost VAT nie będzie dotyczył elementarnych produktów żywnościowych. Dodał, że takie towary jak chleb, mąka, nabiał będą objęte niższą, 5 proc. stawką
Premier powiedział, że rząd zakłada zejście z deficytem finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB w 2013 r. Przyznał, że jest zakładany też "czarny scenariusz", który mógłby wiązać się kolejną podwyżką VAT w 2012 lub 2013 r., ale zdaniem Tuska - rząd z tego mechanizmu nie będzie musiał korzystać.
Wczoraj Sejm dyskutował o wirtualnym planie, bo na papierze tych rozwiązań jednak nie ma.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP