Bez odpowiedzi w sprawie zakupu Pegasusa. "Dlaczego pan w ogóle o to pyta?"

[object Object]
Komisja do spraw służb specjalnych i pytania o system Pegasus tvn24
wideo 2/21

Wątpliwości wokół zakupu przez CBA systemu do inwigilacji Pegasus pozostają nierozwiane. Dlaczego sejmowa komisja, która sprawuje kontrolę nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, do tej pory nie wyjaśniła sprawy? Przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych Waldemar Andzel z PiS chce wiedzieć, dlaczego reporter "w ogóle o to pyta" i zapewnia, że "wątpliwości będą we właściwym czasie rozwiane", ale jej członkowie z opozycji mają wątpliwości i chcą nadzwyczajnego posiedzenia komisji. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne to pięć tak zwanych służb specjalnych w Polsce. Teoretycznie najważniejszą kontrolę nad nimi powinna sprawować sejmowa komisja do spraw służb specjalnych.

Posłowie z komisji mają dostęp do informacji tajnych i ściśle tajnych. - Komisja do spraw służb specjalnych powinna być, podkreślam, takim nadzorem obywatelskim, nadzorem w imieniu całej opozycji i nadzorem cywilnym - wyjaśnia jej członek, poseł Michał Biernacki z klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Zaznacza także, że klasyczną funkcją komisji jest pełnienie nadzoru cywilnego.

Zmiana przewodniczenia komisji

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało zasadę rotacyjnego przewodnictwa w komisji. Posłowie Platformy Obywatelskiej powoływali się wówczas na opinię na temat rotacyjnego przewodniczenia komisji, którą w 2009 roku przygotowała dla Biura Analiz Sejmowych Krystyna Pawłowicz (PiS).

Wskazano w niej, że zasada ta "nie może być w warunkach demokracji konstytucyjnej przekreślona z dnia na dzień w wyniku przewagi większości nad mniejszością".

Opinia Krystyny Pawłowicz z 2009 roku na temat zasady rotacyjnego przewodniczenia komisji ds. służb specjalnych tvn24

Biernacki przekonuje, że "każdy członek komisji zostawał w kadencji co najmniej raz szefem komisji do spraw służb specjalnych albo co najmniej był w prezydium".

Były szef Agencji Wywiadu, prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii pułkownik Grzegorz Małecki podkreśla, że komisja w poprzednim kształcie funkcjonowała od 1997 roku.

- Materia - którą, jak przy okazji Pegasusa jesteśmy sobie w stanie uświadomić - która jest przedmiotem badania takiej komisji, skomplikowała się w sposób absolutnie nieprawdopodobny. A my dalej stosujemy metody tak naprawdę jak za króla Ćwieczka. Przecież ci ludzie nie mają pojęcia w ogóle, o czym jest rozmowa przed taką komisją - mówi.

Pegasus to system totalnej inwigilacji każdego i o każdej porze. Budzi obawy, bo może się znajdować poza jakąkolwiek kontrolą. Jak ujawnili pod koniec sierpnia reporterzy "Czarno na białym" w TVN24, pewne informacje wskazują na to, że znajduje się w rękach Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pytania o system Pegasus i brak odpowiedzi

Komisja do spraw służb specjalnych obraduje za zamkniętymi drzwiami, a jej członkowie muszą posiadać certyfikat dostępu do informacji ściśle tajnych. Komisja w tej kadencji składa się z siedmiu osób. Czterej to politycy partii rządzącej, którzy tworzą większość w komisji i kierują jej pracami. Po jednym przedstawicielu mają natomiast kluby opozycyjne - PO-KO, Kukiz'15 oraz PSL-KP.

Obecnym przewodniczącym jest poseł PiS Waldemar Andzel, natomiast jego zastępcą jest Jarosław Krajewski, również z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Jakim szefem komisji według posłów opozycji jest Andzel? - Jest takim, że zrzekłem się funkcji wiceprzewodniczącego, bo nie chcę ponosić współodpowiedzialności za tę komisję - przekonuje jej członek Paweł Kukiz z Kukiz'15.

W opinii Adama Szłapki, członka komisji z klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska "dużo bardziej kompetentny był Marek Opioła", poprzedni przewodniczący z klubu PiS, którego odejście ze stanowiska było konsekwencją opublikowania klipu wyborczego, w którym prezentował się na tle policyjnego śmigłowca.

Marek Biernacki ocenia natomiast, że zmiana na tym stanowisku była "bardzo dynamiczna". Dodaje, że "komisja praktycznie teraz nie pracuje".

Na pytania o podejrzenie dotyczące posiadania przez CBA systemu Pegasus Andzel przyznaje, że "komisja się oczywiście tym tematem interesowała, wszystko wie".

Kilkanaście minut później ponownie zapytany na sejmowym korytarzu o Pegasusa Andzel odpowiada już: - Ja nie wiem, czy taki w ogóle system istnieje. Dlaczego pan w ogóle o to pyta?

- Te wszystkie wątpliwości będą we właściwym czasie rozwiane - dodaje.

Po tej rozmowie te same pytania reporterzy "Czarno na białym" chcieli zadać zastępcy przewodniczącego Jarosławowi Krajewskiemu, ale poseł, będąc w już towarzystwie Waldemara Andzela, wysłał jedynie SMS o treści: "proszę o kontakt z innymi posłami". Także były szef tej komisji Marek Opioła odmówił komentarza. W telefonicznej rozmowie podkreślił, że "jest nowy przewodniczący, niech wypowiada się w tych sprawach".

Co komisja zrobiła, by rozwiać wątpliwości wokół Pegasusa?

Poseł Michał Jach, członek komisji z PiS, pytany, co komisja zrobiła, by rozwiać wątpliwości w sprawie Pegasusa, odpowiada, że w tej sprawie "wysyłał zapytanie jeden z członków komisji do ministra, dostał odpowiedź".

Marek Biernacki przyznaje jednak, że nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi od ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. - Oczekiwałem chociaż odpowiedzi takiej, że polskie służby specjalne nie stosują żadnej techniki, która by naruszała prawo i prawo obywatela - mówi. Dodaje, że w odpowiedzi przekazano, że "w ogóle nie będzie na ten temat dyskusji".

Co komisja do tej zrobiła, żeby rozwiać wątpliwości wokół systemu Pegasus? Biernacki ocenia, że jej członkowie "nic nie zrobili".

Jach przekonuje, że komisja działa zgodnie z prawem, ale inny jej członek - Adam Szłapka - przyznaje, że "dzisiaj ta kontrola w takiej formule nie działa, bo temat chociażby, o którym rozmawiamy, czyli Pegasus, nie został na komisji w żaden sposób omówiony".

Na zarzuty tego typu odpowiada przewodniczący. Zdaniem Andzela "posłowie opozycji nie mają racji, jest wszystko w odpowiednim porządku".

"To jest taki przykład, kiedy technika wyprzedza przepisy"

Czy legalne jest w polskim prawie zdalne włamywanie się do urządzenia mobilnego? Pułkownik Grzegorz Małecki oraz Paweł Kukiz zgodnie twierdzą, że nie. Zgadza się z nimi Marek Biernacki, który dodaje, że w tym celu "powinna być wymagana zgoda sądu".

O tym, czy wykorzystanie narzędzia takiego jak Pegasus mieści się w granicach polskiego prawa, mówi sędzia izby karnej Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek, który w swojej karierze wielokrotnie wydawał zgody na zastosowanie kontroli operacyjnej, czy na przykład na założenie podsłuchu w telefonie. - W mojej opinii zdecydowanie nie - przyznaje.

- Jest wniosek, jest decyzja sądu, ewentualnie sąd drugiej instancji, jeżeli sąd by odmówił, szef służby by się zażalił i to jest wszystko. Natomiast tu jakiejś innej kontroli sądowej nie ma - dodaje Gąciarek.

Niemal wszystkie wnioski o kontrolę trafiają do Sądu Okręgowego w Warszawie, bo właśnie w stolicy swoje siedziby mają służby specjalne. Według informacji reporterów "Czarno na białym" takich wniosków o zarządzenie kontroli operacyjnej wpływa aż kilkadziesiąt dziennie. Szef służby musi w nim precyzyjnie określić okres kontroli, wobec kogo będzie stosowana oraz wskazać miejsce lub sposób jej przeprowadzenia. To w przypadku Pegasusa jest praktycznie niemożliwe, bo ma on dostęp do całej zawartości telefonu.

- To jest taki przykład, kiedy technika wyprzedza przepisy, bo zapewne kiedy projektowano przepisy naszych ustaw o kontroli operacyjnej, to jeszcze nikt nie wiedział, że takie urządzenie będzie - wyjaśnia sędzia Gąciarek.

Czy CBA występowałoby o zgodę do sądu o taki sposób przeprowadzenia kontroli? - Wydaje mi się, że nie. Wydaje mi się, że nikt dzisiaj świadomie nie występowałby o zgodę na złamanie zabezpieczeń, dlatego że do czegoś takiego nie ma uprawnień - wyjaśnia pułkownik Małecki.

RPO chce informacji od premiera

Wyjaśnień od premiera na temat Pegasusa chce także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego z 9 września 2019 roku wskazał, że "żaden przepis prawa nie pozwala żadnemu organowi państwowemu na przełamywanie zabezpieczeń i przechwytywanie, a także wykorzystywanie, w ten sposób treści przekazów komunikacyjnych oraz uzyskiwanie dostępu do wszelkich informacji i danych z urządzenia mobilnego".

Podkreślił, że "przepisy prawa regulujące zasady stosowania kontroli operacyjnej na to nie zezwalają".

"Nie dopuszczają tego nawet przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, ani żadne inne przepisy regulujące działania poszczególnych służb, w tym w szczególności przepisy ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym" - pisze Bodnar. RPO zgodnie z prawem może jednak jedynie apelować do premiera i czekać na odpowiedź w tej sprawie.

ZOBACZ CAŁE WYSTĄPIENIE RPO DO PREMIERA >

Nadzwyczajne posiedzenie komisji przed wyborami

Sprawa Pegasusa zaczęła się, kiedy kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku zakwestionowali fakturę opisaną jako zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości za przekazane do CBA 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości.

Na co zostały wydane te pieniądze? - Dostaliśmy jednie informację, że na cel związany z formami, metodami operacyjnymi. Kropka - informuje dyrektor Marek Bieńkowski z NIK.

Kontrolerzy o podejrzeniu nieprawidłowości powiadomili głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych Leszka Skibę. Od 10 miesięcy NIK czeka na jego decyzje. Na pytanie reporterów "Czarno na białym" Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że "akta dotyczące środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały jeszcze rozpoznane".

Wobec tylu znaków zapytania i wątpliwości posłowie opozycji złożyli wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji do spraw służb specjalnych w tej sprawie. Zgodnie z prawem przewodniczący musi ją zwołać najpóźniej 11 października, czyli na kilkadziesiąt godzin przez wyborami.

Autor: akr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Pocisk nieznanego pochodzenia w poniedziałek wieczorem przebił szybę w oknie i wleciał do środka domu, w którym była rodzina z dwójką dzieci. Sprawę bada policja.

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Pocisk przebił szybę i wleciał do domu. W środku była rodzina z dziećmi

Źródło:
TVN24

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oceniło, że ksiądz Michał O. nie był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w konstytucji i na gruncie prawa międzynarodowego, ale w pewnych sytuacjach dochodziło do niehumanitarnego traktowania zatrzymanego. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił uwagę, że ksiądz O. "napisał list pożegnalny do strażników więziennych, gdzie im podziękował za profesjonalizm". Komunikaty w tej sprawie opublikowały Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa, Służba Więzienna oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Głos zabrał też rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

Zastrzeżenia RPO w sprawie traktowania księdza O. Seria odpowiedzi

Zastrzeżenia RPO w sprawie traktowania księdza O. Seria odpowiedzi

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego Denis Kapustin przekazał, że jego żołnierze wzięli udział w ewakuacji ukraińskich wojskowych tak zwaną Drogą Życia w Awdijiwce. Według niego grupa bojowników uniemożliwiła rozmieszczenie wojsk rosyjskich we wsi Krynyczne, a także zadała wrogowi znaczne straty.

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Rosyjski Korpus Ochotniczy ewakuował ukraińskich żołnierzy z Awdijiwki

Źródło:
PAP

Linie American Airlines zawiesiły we wtorek wszystkie swoje loty w USA ze względu na nieokreślony problem techniczny. Zakłóciło to plany podróży tysięcy pasażerów wylatujących na Wigilię Bożego Narodzenia.

Duża linia lotnicza wstrzymuje swoje wszystkie loty

Duża linia lotnicza wstrzymuje swoje wszystkie loty

Źródło:
Reuters

Policjanci z Tarnowskich Gór (woj. śląskie) zatrzymali mężczyznę, który na terenie parku wodnego nagrywał telefonem nieletnie osoby. Sprawca usłyszał prokuratorskie zarzuty i został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Wsunął telefon do kabiny na basenie i nagrał małoletnią. Noc spędził w celi

Źródło:
tvn24.pl

Potężna eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych w Turcji. Nie żyje co najmniej 12 osób, a trzy są ranne. Prokuratura rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

Eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych. Wiele ofiar

Eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych. Wiele ofiar

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego posiadania broni i czynnej napaści na funkcjonariuszy. W czwartek w centrum miasta mężczyzna wycelował z broni do policjantów. Po wszystkim uciekł.

Strzelanina w centrum Krakowa. Jest śledztwo, będą zarzuty

Strzelanina w centrum Krakowa. Jest śledztwo, będą zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

33-letniemu Gwatemalczykowi postawiono zarzuty w związku z podpaleniem śpiącej w nowojorskim metrze pasażerki. Kobieta zmarła. Reuters podał, że podejrzany przebywał w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. W 2018 roku został deportowany i nie wiadomo, kiedy wjechał do USA ponownie.

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Zbrodnia, która "przekracza wszelkie pojęcie". Usłyszał zarzuty za podpalenie pasażerki

Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjski kontenerowiec Ursa Major zatonął na Morzu Śródziemnym - przekazał Reuters, powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Przyczyną miał być wybuch w maszynowni. Rosyjskie władze przekazały, że 14 z 16 członków załogi udało się uratować, a dwóch pozostaje zaginionych.

Rosyjski statek zatonął na Morzu Śródziemnym

Rosyjski statek zatonął na Morzu Śródziemnym

Źródło:
PAP

37 więźniów zamiast kary śmierci otrzyma dożywocie bez prawa zwolnienia warunkowego - zdecydował prezydent USA Joe Biden. Akt łaski nie dotyczy trzech osób winnych masowych zabójstw - przekazał "New York Times". Stało się to niespełna miesiąc przed objęciem urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa, który zapowiedział zniesienie moratorium na egzekucje.

Jedna decyzja Bidena i życie dla 37 ludzi

Jedna decyzja Bidena i życie dla 37 ludzi

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

Stanowią nieodłączny element świąt. Bawią, ale też wzruszają i "rozgrzewają serce". Bo w bożonarodzeniowych filmach chodzi przede wszystkim o miłość, przyjaźń, życzliwość, dobroć. Świąteczne klasyki co roku przyciągają przed ekrany całe rodziny. Ich oglądanie stało się elementem tradycji.

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Kultowe filmy na święta. Przed telewizorem zasiadają całe rodziny

Źródło:
USA Today, NYT, Vanity Fair, visitsweden.com, tvn24.pl

Z jednej strony - pochwały w zagranicznych mediach, kilkusetletnia tradycja i dumni urzędnicy. Z drugiej - niebotyczne ceny, tłok i powtarzające się w kółko te same stoiska. Sprawdziliśmy, jak naprawdę wygląda krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Między góralskim serkiem a churrosem. Jarmark nie taki kolorowy

Między góralskim serkiem a churrosem. Jarmark nie taki kolorowy

Źródło:
tvn24.pl

Statek towarowy przewrócił się w porcie w Stambule. Na nagraniu widać, jak załoga kontenerowca opuszcza w pośpiechu pokład. Pięć osób wskoczyło do wody, żeby się ratować.

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Statek przechyla się na bok, załoga ucieka. Nagranie

Źródło:
Reuters

Janusz Palikot, były poseł, biznesmen, który od października przebywa w areszcie, nie wyjdzie we wtorek na wolność. Informację przekazał jego obrońca mecenas Andrzej Malicki. Rodzinie Palikota nie uda się w terminie wpłacić dwóch milionów złotych poręczenia majątkowego.

Co dalej z aresztem dla Palikota? "Terminy bardzo trudne do dotrzymania"

Co dalej z aresztem dla Palikota? "Terminy bardzo trudne do dotrzymania"

Źródło:
PAP

Na popularnym portalu z nieruchomościami pojawiła się oferta reklamowana jako "najtańszy lokal na Marszałkowskiej". To niewielki fragment strychu do adaptacji, który wyceniono na 249 tysięcy złotych. Sprzedający zachęcają, by przerobić go na kawalerkę na wynajem krótkoterminowy.

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk przed rozpoczęciem wigilijnego posiedzenia rządu zwrócił się z życzeniami świątecznymi. - W tych trudnych czasach o spokój czasami najtrudniej, ale z otwartymi sercami i z nadzieją na bezpieczną, dobrą przyszłość na pewno łatwiej będzie nam wszystkim przejść przez te trudne, skomplikowane czasy - powiedział. Po złożeniu życzeń Tusk i ministrowie wspólnie zaśpiewali kolędę "Wśród nocnej ciszy".

"Będziemy działać na rzecz tego, co najważniejsze". Premier z życzeniami i kolędą

"Będziemy działać na rzecz tego, co najważniejsze". Premier z życzeniami i kolędą

Źródło:
TVN24

To najwcześniej odprawiana pasterka w Polsce. Odbywa się 101 metrów pod ziemią w kaplicy św. Kingi w Wieliczce i każdego roku gromadzi kilkuset wiernych. Tradycja wczesnych nabożeństw w Kopalni Soli sięga XVII wieku.

Pasterka w Kopalni Soli już się odbyła. Górnicy modlili się 101 metrów pod ziemią

Pasterka w Kopalni Soli już się odbyła. Górnicy modlili się 101 metrów pod ziemią

Źródło:
TVN24

Czy "0,6 książki" przeczytanej w roku to dużo czy mało? - zastanawiają się internauci, przytaczając wartość podawaną w najnowszej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce. Dyskusja w sieci jest poważna. Tymczasem wskaźnik "0,6 książki rocznie" - już nie. Autorzy kampanii tłumaczą, że chodziło o to, by "zainteresować tematem".

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Źródło:
Konkret24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Ryszard Petru, poseł na Sejm, dotrzymał słowa i w Wigilię stawił się do pracy w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. W rozmowie z reporterem TVN24 powiedział, że "jest stres, nie chciałbym się pomylić, a łatwo się pomylić", a także że "wyciąga jakieś wnioski". Wcześniej przekonywał, że "tu nie chodzi o politykę", a ma być to gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna.

"Jest stres, nie chciałbym się pomylić, a łatwo się pomylić". Petru pracuje w Biedronce

"Jest stres, nie chciałbym się pomylić, a łatwo się pomylić". Petru pracuje w Biedronce

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Choć świąteczny hit Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You" miał swoją premierę 30 lat temu, przed świętami 2024 roku znów trafił na listy przebojów. Na czym polega fenomen tej piosenki?

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Jak napisana w 15 minut piosenka stała się hymnem świąt

Źródło:
Sky News

Kieran Culkin, którego bratem jest Macaulay Culkin, odtwórca głównej roli w filmie "Kevin sam w domu", przyznał, że jego dzieci nigdy tej słynnej świątecznej produkcji nie widziały. I wyjaśnił dlaczego, mówiąc o "strasznych fragmentach".

Kieran Culkin o tym, dlaczego nie pozwolił dzieciom obejrzeć "Kevina samego w domu". Z wujkiem w roli głównej

Kieran Culkin o tym, dlaczego nie pozwolił dzieciom obejrzeć "Kevina samego w domu". Z wujkiem w roli głównej

Źródło:
CNN, TVN24

Czego sobie życzyć w święta? Czego życzyć innym? Jak życzyć, by nie było to niestosowne, krępujące albo bolesne? Życzenia są po to, by sprawić innym przyjemność - to takie proste, ale bez oceny życia, wyglądu, decyzji, tylko w teorii. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Tradycja stara i piękna, ale nie przez wszystkich wyczekiwana. Eksperci radzą, jak składać świąteczne życzenia

Tradycja stara i piękna, ale nie przez wszystkich wyczekiwana. Eksperci radzą, jak składać świąteczne życzenia

Źródło:
TVN24
Mózg starzeje się na różne sposoby. Pierwsze objawy widać wcześniej niż można byłoby podejrzewać

Mózg starzeje się na różne sposoby. Pierwsze objawy widać wcześniej niż można byłoby podejrzewać

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Uznany aktor Denzel Washington z powodu niechęci do "kultury woke" miał rzekomo odrzucić rolę filmową, za którą miał dostać 200 milionów dolarów. Nieprawdopodobne? Owszem, bo to fake news.

Denzel Washington, rola za 200 milionów dolarów i "kultura woke". Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Gdzie jest Święty Mikołaj? W Wigilię wyruszył w długą podróż, aby dostarczyć prezenty mieszkańcom całego świata. Około południa jego zaprzęg dotarł nad Nową Zelandię. Śledź z nami jego podniebną drogę w tym szczególnym dla wielu dniu.

Gdzie jest Święty Mikołaj? Śledź z nami jego trasę

Gdzie jest Święty Mikołaj? Śledź z nami jego trasę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, FlightRadar24

Mąka orkiszowa, siemię lniane, soda, przyprawa korzenna, miód i... mąka ze świerszcza - badaczki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowały przepis na pierniczki z dodatkiem mąki owadziej. Pomysł może wydawać się nieco egzotyczny, ale dr hab. inż. Wioletta Biel zwraca uwagę, że coraz więcej produktów dostępnych na sklepowych półkach ma w swoim składzie owady jadalne.

Studentki upiekły pierniczki z owadów. "To połączenie tradycji z innowacją"

Studentki upiekły pierniczki z owadów. "To połączenie tradycji z innowacją"

Źródło:
TVN24
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Reżim Orbana w coraz większym stopniu charakteryzuje się tym, że przyjmuje upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - powiedział w telewizji ATV lider węgierskiej opozycji Peter Magyar. Według niego premier Węgier Viktor Orban "wciąga kraj w międzynarodowe skandale, dając azyl Marcinowi Romanowskiemu".

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

Źródło:
PAP

Wigilia w Ukrainie, zwana Świętym Wieczorem, jest wyjątkowym czasem i rozpoczyna się, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Na stole stoi 12 postnych dań, z których najważniejsza jest kutia. Od początku wojny w 2022 roku coraz więcej Ukraińców odnawia świąteczne tradycje. "Szukają wykładów, warsztatów na temat diduchów, pająków, kolęd, aby dowiedzieć się więcej o Bożym Narodzeniu" - informuje Daria Antsybor, folklorystka i antropolożka.

Jak Ukraińcy w Polsce obchodzą Wigilię?

Jak Ukraińcy w Polsce obchodzą Wigilię?

Źródło:
tvn24.pl

Dom 74-letniej pani Marii i jej syna z niepełnosprawnością został doszczętnie zniszczony podczas wrześniowej powodzi. Udało się go wyremontować dzięki wsparciu Tramwajów Warszawskich. Rękawy zakasali pracownicy miejskiej spółki: budowlani, hydraulik i elektryk.

Dom pani Marii zniszczyła powódź. Wyremontowali go warszawscy tramwajarze

Dom pani Marii zniszczyła powódź. Wyremontowali go warszawscy tramwajarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wigilijny poranek w części kraju było biało. Najgrubsza pokrywa zanotowana została w górach, ale trochę śniegu pojawiło się także na niżej położonych obszarach.

Kto ma białe święta? Tu leży śnieg

Kto ma białe święta? Tu leży śnieg

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium