Debata "Pokonać biedę". "Brakowało praktycznie wszystkiego. Dwie paczki makaronu to był obiad na tydzień"

Źródło:
TVN24
Droń-Mękal: To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomoc
Droń-Mękal: To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomocTVN24
wideo 2/7
Droń-Mękal: To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomocTVN24

To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomoc. Gdyby nie wolontariusze, nie nauczyłabym się mówić słowa "proszę" - opowiadała w TVN24 Elżbieta Droń-Mękal, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, która sama - właśnie dzięki tej akcji - zmieniła swoje życie. - Dzisiaj jestem zupełnie innym człowiekiem niż wtedy, kiedy dostawałam pomoc ze Szlachetnej Paczki. Zostałam wolontariuszką, żeby się odwdzięczyć - mówiła druga gościni programu Monika Szczepanik.

W pierwszej części debaty "Pokonać biedę" rozmawiały wolontariuszki Szlachetnej Paczki, które kiedyś same skorzystały z pomocy darczyńców: Elżbieta Droń-Mękal i Monika Szczepanik.

OGLĄDAJ CAŁĄ DEBATĘ W TVN24 GO

"Brakowało praktycznie wszystkiego"

- Dla mnie rozmowa o moich problemach, o tym wszystkim, co wydarzyło się w moim życiu, była ogromnym wstydem. Nie potrafiłam się do tego przyznać, a prosić kogoś o pomoc... Nigdy w życiu! - mówiła Droń-Mękal.

- W moim przypadku jako pierwszy zareagował psycholog ze szkoły, który rozmawiał z moimi dziećmi. Bo ode mnie nauczyciel i nikt inny się tego nie dowiedział - opowiadała.

Wyjaśniała, że "wstydziła się swoich błędów życiowych". - Czułam, że ta sytuacja, w której się znalazłam, to jest moja wina. Obwiniałam samą siebie. Dopiero rozmowa z wolontariuszkami i to, że opowiedziałam im całe swoje życie, spowodowała, że inaczej na to spojrzałam. Do dzisiaj dziękuję tym wolontariuszkom, bo gdyby nie one, nie nauczyłabym się mówić słowa "proszę". Takie osoby są bardzo potrzebne - podkreślała Droń-Mękal.

Mówiła też, jak wyglądało jej życie, zanim otrzymała pomoc. - Przede wszystkim musiałam codziennie dokonywać wyboru. Czy tego dnia kupię coś do jedzenia, czy kupię środki czystości. Brakowało praktycznie wszystkiego. Dla nas dwie paczki makaronu to był obiad na cały tydzień. Najczęściej takim rodzinom trzeba żywności i środków czystości - wskazywała.

"Dzisiaj jestem innym człowiekiem. Zostałam wolontariuszką, żeby się odwdzięczyć"

- W 2014 roku ja nie wiedziałam, że ktoś z boku widzi, że ja potrzebuję pomocy, że moja rodzina potrzebuje pomocy. Robiłam wszystko, żeby nikt nie zauważył tego, że czegoś nam brakuje - mówiła Monika Szczepanik.

- Zauważyła to mama koleżanki z klasy mojej córki. Widzieli, że nie wysyłam dziecka na wycieczki, że nie zawsze może iść do kina. Ta mama próbowała nas zgłosić do Szlachetnej Paczki. Ja na początku nie chciałam się zgodzić. Też się tego wstydziłam. Mówiłam, że nie potrzebuję żadnej pomocy - wspominała.

Nawet wtedy, kiedy umówiła się z wolontariuszką na spotkanie, wątpliwości nie minęły. - Ja się wystraszyłam tego, że będę musiała komuś powiedzieć, że nam brakuje. Próbowałam odwołać do spotkanie - powiedziała Szczepanik.

- Dzisiaj jestem zupełnie innym człowiekiem niż wtedy, kiedy dostawałam pomoc ze Szlachetnej Paczki. Zostałam wolontariuszką, żeby się odwdzięczyć - mówiła.

Droń-Mękal: To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomoc
Droń-Mękal: To był ogromny wstyd. Nie potrafiłam się przyznać do moich problemów ani poprosić kogoś o pomocTVN24

"Po zapłaceniu rachunków i wykupienia lekarstw zostaje jej na cały miesiąc 200 złotych"

W drugiej części debaty głos zabrali eksperci. Profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, stwierdził, że temat walki z ubóstwem jest bardzo istotny w wielu krajach na świecie.

- Nawet w krajach dużo bogatszych od Polski walka z biedą, ubóstwem jest ważnym celem. Na przykład w USA walka z niepewnością żywieniową jest wysoko na agendzie walki z ubóstwem. Nie ma zdziwienia, zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia. Dla ludzi jest intuicyjnie rozpoznawalne, że to jest problem, na który teraz powinniśmy zwrócić uwagę - powiedział.

Prof. Szarfenberg: nawet w krajach dużo bogatszych od Polski walka z ubóstwem jest ważnym celem
Prof. Szarfenberg: nawet w krajach dużo bogatszych od Polski walka z ubóstwem jest ważnym celemTVN24

Agata Nosal-Ikonowicz, przewodnicząca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej mówiła, jaki obraz jawi jej się przed oczami, gdy słyszy o osobach biednych. - To są dla mnie osoby niezdolne do pracy, które pozostają w sferze pomocy społecznej, otrzymują stały zasiłek 719 złotych i są trzymane w sytuacji takiego skrajnego ubóstwa, bo ten ich dochód niewiele się różni od minimum egzystencji - powiedziała.

- Pozostają całymi latami - 10, 15 lat. Na przykład osoby chore psychicznie, które nigdy nie będą mogły pójść do pracy, nie wypracowali sobie renty. Ich jest coraz więcej - dodała.

Nosal-Ikonowicz: osoby niezdolne do pracy otrzymują stały zasiłek 719 złotych i są trzymane w sytuacji skrajnego ubóstwa
Nosal-Ikonowicz: osoby niezdolne do pracy otrzymują stały zasiłek 719 złotych i są trzymane w sytuacji skrajnego ubóstwaTVN24

Joanna Sadzik, prezeska zarządu Stowarzyszenia Wiosna i Szlachetnej Paczki mówiła, że w tym roku przygotowała paczkę dla 67-latki. - Dzisiaj rozmawiałam z wolontariuszką tej osoby. Ta pani ma wypracowaną emeryturę w wysokości 1100 złotych. Niedawno odeszła od męża, który stosował wobec niej przemoc. Musiała się wyprowadzić ze swojego mieszkania, dostała pokój socjalny. Tam nie ma źródła ciepła. Nie wiem, jak można funkcjonować w Polsce bez źródła ciepła - mówiła.

- Ona dostanie od nas kaloryfer, ale na prąd. Otrzymuje to 1100 złotych, ale jest osobą, która nie ma nic. Po zapłaceniu rachunków i wykupienia lekarstw zostaje jej na cały miesiąc 200 złotych - powiedziała Sadzik.

Sadzik o jednej z potrzebujących: po zapłaceniu rachunków i wykupienia lekarstw zostaje jej na cały miesiąc 200 złotych
Sadzik o jednej z potrzebujących: po zapłaceniu rachunków i wykupienia lekarstw zostaje jej na cały miesiąc 200 złotychTVN24

Ada Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, ekspertka Strategie 2050 tłumaczyła, że kobiety są częściej narażone na biedę.

- Pokazują to chociażby protesty opiekunów osób z niepełnosprawnością. To częściej kobiety sprawują opiekę nad chorym członkiem rodziny, to one rezygnują z pracy zawodowej. Muszą martwić się o lekarstwa, jedzenie, rehabilitację. Kobiety częściej zarabiają mniej niż mężczyźni i dużo częściej mają niższe świadczenia emerytalne - wskazywała.

- Jak spojrzymy na statystyki bezdomności, to 80 procent osób to mężczyźni. A to dlatego, że kobiety walczą, one idą do ośrodka pomocy społecznej. 80 procent osób korzystających z pomocy ośrodków to są kobiety. To wojowniczki. One klękają i proszą o pomoc dla swoich dzieci - mówiła.

Porowska: kobiety są częściej narażone na biedę
Porowska: kobiety są częściej narażone na biedęTVN24

Beata Ciepła, prezeska Federacji Polskich Banków Żywności, opowiadała o tegorocznej zbiórce żywności.

- Jako sieć 32 banków żywności z terenu całego kraju w okresie świątecznym organizujemy dodatkowe akcje zbiórek żywności. W ciągu jednego weekendu udało się zebrać 260 tysięcy kilogramów żywności. To pokaźny zastrzyk produktów, które już trafiają do potrzebujących osób. Jesteśmy wdzięczni darczyńcom - powiedziała.

Ciepła: w ciągu jednego weekendu udało się zebrać 260 tysięcy kilogramów żywności
Ciepła: w ciągu jednego weekendu udało się zebrać 260 tysięcy kilogramów żywnościTVN24

Ścigaj: każdy, kto się zwróci do pomocy społecznej, otrzymuje pomock

W ostatniej części debaty Marcin Zaborski rozmawiał z polityczkami: Agnieszką Ścigaj, minister do spraw integracji społecznej i Marzeną Okłą-Drewnowicz z KO, wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Cały czas mamy dosyć dużą grupę, która jest w skrajnym ubóstwie. Możemy się porównywać do innych krajów Unii. U nas 16 procent osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a średnia unijna to 22 procent. Ona spada każdego roku i my też mamy spadek. Sytuacja się zmienia - mówiła Ścigaj.

Zapewniła, że "każdy, kto się zwróci do pomocy społecznej, otrzymuje pomoc". - Czy ona jest wystarczająca? O tym możemy dyskutować - przyznała.

Ścigaj: każdy, kto się zwróci do pomocy społecznej, otrzymuje pomoc
Ścigaj: każdy, kto się zwróci do pomocy społecznej, otrzymuje pomocTVN24

Okła-Drewnowicz: przy takiej drożyźnie pomoc finansowa nie może realnie pomóc

Okła-Drewnowicz w kontekście ubóstwa mówiła o programie 500 plus. - Jest tak, że program 500 plus wpłynął na kondycję finansową polskich rodzin. Na pewno tak. (...) Ale to nie miał być program, który miał walczyć z ubóstwem. Przekonywano nas, że to program prodemograficzny. A urodziło się w ostatnim roku najmniej dzieci od drugiej wojny światowej - wskazywała.

- Niestety dzisiaj drożyzna, inflacja, powodują to, że żadna pomoc finansowa, a szczególnie ta zapisana w ustawie o pomocy społecznej, w sytuacji skrajnego ubóstwa nie jest w stanie realnie pomóc - dodała posłanka.

Okła-Drewnowicz: drożyzna powoduje, że żadna pomoc finansowa w sytuacji skrajnego ubóstwa nie jest w stanie realnie pomóc
Okła-Drewnowicz: drożyzna powoduje, że żadna pomoc finansowa w sytuacji skrajnego ubóstwa nie jest w stanie realnie pomócTVN24

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Bildy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Bildy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Bildy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Bildy

Źródło:
PAP

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Europoseł Michał Kobosko złożył rezygnację z funkcji pierwszego wiceprezesa Polski 2050 - poinformował w sobotę marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak mówił, w tej chwili bierze inną odpowiedzialność, "ma zbudować naszą obecność w Europie". Przekazał, że zastąpi go Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Hołownia: Pełczyńska-Nałęcz nową pierwszą wiceprzewodniczącą Polski 2050

Hołownia: Pełczyńska-Nałęcz nową pierwszą wiceprzewodniczącą Polski 2050

Źródło:
PAP, TVN24

Pogodowy armagedon i film mrożący krew w żyłach - na filmie wielki stoczniowy dźwig, pchany przez wiatr prosto do wody. W Gdańsku wiało w piątek tak, że momentami był to huragan - 12 w skali Beauforta. Żuraw, który wpadł do kanału portowego, złamał się podczas wyciągania. W sobotę po południu udało się wydobyć jego część.

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

W okolicach Charkowa trwają zacięte walki, w których ukraińskie siły próbują odeprzeć rosyjską ofensywę. W obliczu nowego uderzenia wroga Kijów musiał zredefiniować swoje wojskowe cele - pisze BBC. Na północ w pośpiechu wysłano żołnierzy z wielu innych części frontu, wśród nich Oleksija. - Wszystko działo się w pędzie, nie było żadnego przygotowania - relacjonuje żołnierz. 

Kijów gorączkowo przerzuca siły na północ. "Nie było żadnego przygotowania"

Kijów gorączkowo przerzuca siły na północ. "Nie było żadnego przygotowania"

Źródło:
BBC

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Jeśli Joe Biden przegra wybory prezydenckie, albo jeśli wycofa się z walki o reelekcję, będzie to głównie z powodu tego, co wydarzyło się w piątek nad ranem polskiego czasu. To nie był przypadek polityka, któremu po prostu źle poszła debata. To był przypadek polityka, który potwierdził wszystkie najgorsze obawy na swój temat.

To nie tak miało być. Czy "turbo Joe" powróci?

To nie tak miało być. Czy "turbo Joe" powróci?

Źródło:
TVN24 BiS

Donald Trump powiedział mi, że nie porzuci Ukrainy w potrzebie i chce, by miała jak najlepszą pozycję w negocjacjach z Rosją - powiedział w piątek szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Ocenił, że słaby występ prezydenta Joe Bidena w debacie wyborczej ośmieli przeciwników USA.

"Absolutnie nie sądzę, by miał on opuścić Ukrainę w potrzebie"

"Absolutnie nie sądzę, by miał on opuścić Ukrainę w potrzebie"

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP