Polacy najbardziej boją się brawurowo jeżdżących kierowców. Tak wynika z badań przeprowadzonych w styczniu 2009 r. na zlecenie Komendy Głównej Policji, w których wzięło udział 17 tys. osób. Do sondażu dotarła "Rzeczpospolita".
- Polacy się nie boją. 77 procent czuje się bezpiecznie wychodząc na spacer po zmroku, a 60 procent Polaków nie unika żadnych miejsc z obawy o swoje bezpieczeństwo. Do tego 70 procent Polaków nie boi się przestępczości, nie boi się m. in. włamań - wydaje mi się, że to jest bardzo ważna informacja - komentował w TVN24 komendant główny policji gen. Andrzej Matejuk.
Podkreślił też, że nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych, a policja będzie lepiej wykorzystać wideorejestratory.
Co piąty nie boi się niczego
Badanie wykazało, że piratów drogowych boi się 36 proc. badanych. Co piąty obawia się wandali, pijanych i narkomanów. Polacy czują się jednak coraz bezpieczniej, szczególnie w miejscu zamieszkania. Spacerów po zmroku w pobliżu domu obawia się co piąty badany (15 lat temu - co drugi). Więcej osób niż przed rokiem (18 proc.) deklaruje, że nie boi się niczego.
Poleciłem surowo karać kierowców przekraczających prędkość i łamiących przepisy. A także nakazałem maksymalnie wykorzystać wideorejestratory, które będą wyłapywać piratów. gen. Andrzej Matejuk dla "Rz"
Mimo mizerii finansowej policji badani dobrze oceniają jej pracę, a 57 proc. uważa, że skutecznie walczy ona z przestępczością. 64 proc. ankietowanych nie ma zastrzeżeń do pracy policjantów pełniących służbę w ich rejonie - pisze "Rzeczpospolita".
Badanie przeprowadziło konsorcjum trzech ośrodków: CBOS, DGA PBS i TNS OBOP.
Źródło: "Rzeczpospolita", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24