Za nami kolejna Noc Muze贸w. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przyst臋puje coraz wi臋cej miast i coraz wi臋cej widz贸w ch臋tnych odwiedza膰 muzea i galerie. W tym roku miasta otworzy艂y swoje zbiory po raz kolejny, do kt贸rych zn贸w ustawia艂y si臋 kilkudziesi臋ciometrowe kolejki. W Warszawie mo偶na by艂o zobaczy膰 m.in. "呕yd贸wk臋 z pomara艅czami" czy odrestaurowan膮 "Bitw臋 pod Grunwaldem", w Katowicach - zwiedzi膰 kopalni臋 a w Kro艣nie obejrze膰 czerpanie ropy naftowej.
W sobotni wiecz贸r g艂贸wne i reprezentacyjne ulice stolicy: Krakowskie Przedmie艣cie, Nowy 艢wiat czy te偶 uliczki Starego Miasta pe艂ne by艂y zwiedzaj膮cych. To efekt otwarcia si臋 na nocne zwiedzanie ponad 200 warszawskich instytucji: nie tylko muze贸w, ale tak偶e specjalnie otwartych na t臋 okazj臋 instytucji pa艅stwowych jak Pa艂ac Prezydencki, parlament i kancelaria premiera.
W sto艂ecznym Muzeum Narodowym wiele os贸b swoje kroki najpierw skierowa艂o do sali, w kt贸rej wisi "Bitwa pod Grunwaldem". Obl臋偶ona te偶 by艂a salka, w kt贸rej przez 10 dni pokazywane by艂y dzie艂a odzyskane po wojnie m.in. "呕yd贸wka z pomara艅czami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nie艣wie偶u" Juliana Fa艂ata, "Portret Laszczki" J贸zefa Mehoffera, "Murzynka" Anny Bili艅skiej-Bohdanowiczowej. Zwiedzaj膮cych interesowa艂y zar贸wno proces odzyskiwania, jak i odnawiania dzie艂.
"Tour de Varsovie"
Noc Muze贸w w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy rozpocz膮艂 spacer 艣cie偶k膮 literack膮 "Lalki" Boles艂awa Prusa wiod膮cy przez okolice zwi膮zane z jednym z jej g艂贸wnych bohater贸w Ignacym Rzeckim. Pod pomnikiem Syrenki na Rynku Starego Miasta zgromadzi艂o si臋 wielu warszawiak贸w, kt贸rych po zak膮tkach zwi膮zanych ze starym subiektem oprowadzi艂 pomys艂odawca 艣cie偶ki Pawe艂 Waszak.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy艂y si臋 otwarte dla zwiedzaj膮cych, niedawno wyremontowane staromiejskie piwnice, do kt贸rych kolejka wi艂a si臋 niemal do wylotu ul. 艢wi臋toja艅skiej. To pierwsza mo偶liwo艣膰 zwiedzenia maj膮cych blisko 1 tys. mkw. staromiejskich piwnic, gdzie mo偶na m.in. zobaczy膰 oryginalne sklepienia z cegie艂 i kamieni oraz zachowane fragmenty starej ceglanej posadzki z r贸偶nych okres贸w, najstarsze nawet XV wieku.
Wielu odwiedzaj膮cych Muzeum Historii Polski z zaciekawieniem obserwowa艂o spektakl "James Watt i jego maszyna parowa". W ogrodzie przy siedzibie muzeum mogli tak偶e zagra膰 w cymbergaja, zo艣k臋 oraz planszow膮 gr臋 "rowerow膮". Warszawiacy sprawdzali swe si艂y w wy艣cigu kolarskim z przeszkodami "Tour de Varsovie".
IPN pokazuje, jak inwigilowano no sportowc贸w
G艂贸wn膮 propozycj膮 IPN w Noc Muze贸w by艂a prezentacja w siedzibie instytutu dokument贸w pokazuj膮cych, jak w PRL s艂u偶ba bezpiecze艅stwa 艣ledzi艂a i pilnowa艂a sportowc贸w, zw艂aszcza pi艂karzy.
Odwiedzaj膮cy mogli pozna膰 m.in. funkcjonowanie esbeckich procedur dotycz膮cych tzw. zabezpieczania mecz贸w pi艂karskich, do czego mobilizowano spore si艂y milicji. Pracownicy instytutu prezentowali dokumenty bezpieki, akta paszportowe znanych pi艂karzy, m.in. Kazimierza Deyny, akta z olimpiady w Moskwie w 1980 r.
Po raz kolejny ogromnym zainteresowaniem cieszy艂y si臋 miejsca zwi膮zane z funkcjonowaniem najwy偶szych polskich w艂adz: Pa艂ac Prezydencki, kancelaria premiera oraz Sejm i Senat.
"Noc" tak偶e w innych miastach
W Katowicach natomiast, ponad 900 os贸b obejrza艂o teren dawnej kopalni Katowice, kt贸ry jest jednocze艣nie terenem budowy nowej siedziby Muzeum 艢l膮skiego. W kaskach i kamizelkach mieli okazj臋 zobaczy膰 dawne wn臋trza oraz zabytki techniki z prze艂omu XIX i XX wieku.
B臋bniarze graj膮cy pulsuj膮ce, afryka艅skie rytmy, gwinejska wokalistka 艣piewaj膮ca w j臋zyku susu i tancerki prezentuj膮ce ta艅ce kultury Mande a wszystko na tle chat afryka艅skich w Muzeum Narodowym w Szczecinie - to atrakcje szczeci艅skiej Nocy Muze贸w.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszy艂a si臋 ju偶 贸sma "Noc" w 艁odzi. W tym roku do akcji zg艂osi艂o si臋 39 plac贸wek, nie tylko muzea. Przed wieloma plac贸wkami ustawia艂y si臋 kolejki ch臋tnych obejrzenia kolekcji. M.in. Centrum Nauki Experymentarium, kt贸re mie艣ci si臋 w Manufakturze zaproponowa艂o zwiedzaj膮cym wystaw臋 "Tajemnice Fi膽zyki"
Pozna艅 przyci膮gn膮艂 zwiedzaj膮cych wystaw膮 World Press Photo. W kolejce do obejrzenia najlepszych fotografii prasowych 2011 roku w Centrum Kultury Zamek sta艂y - jak i w latach poprzednich - kilkudziesi臋ciometrowe kolejki.
W Kro艣nie (Podkarpackie) zwiedzaj膮cy obejrzeli czerpanie ropy naftowej z najstarszego na 艣wiecie szybu, wykonywali sobie portrety u tradycyjnego fotografa, poznawali tajniki pracy kowala lub pili herbat臋 prosto z Kenii.
Tradycja z Niemiec
Pierwsza Noc Muze贸w odby艂a si臋 w Berlinie w 1997 r., w 2001 r. przekszta艂ci艂a si臋 w imprez臋 o zasi臋gu og贸lnoeuropejskim, w kt贸rej udzia艂 bierze obecnie oko艂o 120 miast Europy. G艂贸wnym celem tej imprezy, odbywaj膮cej si臋 pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie p艂aszczyzny spotkania dla muze贸w i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczno艣ci.
殴r贸d艂o: PAP