Jedna piąta Polaków to abstynenci - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To o 6 punktów procentowych więcej niż trzynaście lat temu. Ciągle jednak większość z nas pije i to często, najchętniej piwo.
Ponad 75 proc. badanych przyznaje, że nie stroni od alkoholu, przy czym 65 proc. pije czasami, a 11 proc. często. Ponad jedna piąta badanych deklaruje abstynencję. O 4 punkty procentowe względem 1997 roku zmalał odsetek tych, którzy po alkohol sięgają rzadko.
Zgodnie z wiekiem, zgodnie z płcią
Na pociąg do alkoholu - w ocenie CBOS - silnie wpływa płeć ankietowanych. Pije go przeważająca większość, bo 84 proc. mężczyzn, natomiast wśród kobiet prawie 30 proc. stanowią abstynentki.
Zdaniem CBOS, istotną rolę w sięganiu po alkohol odgrywa też wiek. Relatywnie najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych respondentów, bo aż 89 proc. Wśród badanych, którzy nie ukończyli 55 roku życia, przynajmniej ośmiu na dziesięciu pije alkohol czasem. Odsetek pijących ze wzrostem wieku badanych spada.
Jak piwo to w domu
Z badań CBOS wynika, że najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo - 52 proc. wskazań wśród deklarujących picie alkoholu. W ciągu ostatnich trzech lat jego popularność jeszcze wzrosła. Stosunkowo niewielu jest badanych, którzy piją alkohol, ale nigdy nie sięgają po piwo , jedynie 12 proc.
Liczba smakoszy wina nie uległa zmianie, znacząco zmalała jednak popularność wódki - z 24 proc. do 17. Nie zmieniła się grupa osób sięgających po alkohole wysokogatunkowe - 6 proc.
Z analiz wynika, że preferencje w wyborze rodzaju alkoholu zależą od płci i wieku. Piwo jako najczęściej spożywane wskazuje więcej mężczyzn, odwrotnie jest w przypadku wina.
Ponad 35 proc. pijących sięga po piwo przynajmniej raz w tygodniu, ponad 30 proc. raz-trzy razy w miesiącu, do codziennego picia przyznane się 5 proc.
Wino przynajmniej raz w miesiącu - to zwyczaj co czwartego badanego, w przypadku wódki - co trzeciego. Wina w ogóle nie pije 25 proc. ankietowanych, a wódki - jeszcze mniejsza grupa - 15 proc. Najrzadziej spożywana grupa alkoholi to m.in. koniaki czy whisky - ponad 25 proc. osób pije je tylko raz w roku, a prawie połowa nie pije ich wcale.
Najczęściej, w 75 proc., pijemy alkohol w domu. Mniej więcej 12 proc. spożywa napoje alkoholowe głównie w barach i pubach, jedynie 2 proc. - w restauracjach. Co dwunastemu respondentowi najczęściej zdarza się pić alkohol na wolnym powietrzu. Nikt nie zadeklarował, że zazwyczaj robi to w miejscu pracy.
To kosztuje
Według CBOS, mężczyźni wydają na alkohol przeciętnie niemal dwukrotnie więcej niż kobiety - miesięcznie 61,68 zł wobec 33,61 zł. Relatywnie więcej niż inne grupy wiekowe wydają na alkohol osoby mające od 25 do 44 lat, najmniej - starsi badani.
W własnej opinii większość kobiet, 61 proc., deklaruje, że spożywa bardzo mało alkoholu, mężczyźni twierdzą, że piją w normie (jedynie 2 proc. przyznaje się, że robi to często).
Większość Polaków, a dokładnie 63 proc., wyznaje, że zna osobiście kogoś, kto ich zdaniem nadużywa alkoholu. Sondaż CBOS został przeprowadzony w drugim tygodniu lipca na liczącej 899 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: SXC