Mijają miesiące i lata, zmieniają się prokuratury, prokuratorzy i ministrowie sprawiedliwości. Aktu oskarżenia i końca sprawy zabójstwa generała Marka Papały ciągle jednak nie widać. Widać za to spór polityczny i przerzucanie się odpowiedzialnością, a to być może materiał dla komisji śledczej. Materiał "Faktów" TVN.
Zdaniem Leszka Millera (SLD), komisja śledcza w sprawie zabójstwa Marka Papały powinna powstać po najbliższych wyborach, choć konsultacje należy zacząć już dziś. Jak mówi szef SLD, powinna prześwietlić wszystko, co działo się od dnia zabójstwa w dwóch prokuraturach, komendzie głównej policji i gabinetach kolejnych ministrów sprawiedliwości, gdy ci pełnili funkcje prokuratorów generalnych.
- Jest to temat na komisję śledczą, która mogłaby zbadać brak efektywności postępowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości - tłumaczy Miller.
Polityk SLD chciałby, żeby przypominała komisję, która badała okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. W ostatnich latach była ona uznawana za modelową - w skłóconym Sejmie powstała ponad partyjnymi podziałami.
Komisja ponad podziałami?
- Ważne, żeby państwo polskie nie zapomniało o tej śmierci. Żeby ta sprawa toczyła się aż o do samego końca - przyznaje Mariusz Antoni Kamiński z PiS.
- Ze śmiercią generała Papały państwo polskie sobie nie radzi od wielu, wielu lat - potwierdza Sławomir Neumann z PO.
Osiągnięcie politycznej zgody wokół pomysłu mógłby ułatwić fakt, że trudno przy tym mówić o rozliczaniu jakiejkolwiek partii politycznej czy rządu. Od śmierci Marka Papały funkcję ministrów sprawiedliwości pełniło po kolei jedenastu polityków, reprezentujących różne opcje. Ci mogliby być również pierwszymi świadkami podczas przesłuchań komisji.
- Obie prokuratury, łódzka i warszawska, wzajemnie się oskarżają o różnego rodzaju nieprawidłowości - mówi Wincenty Elsner z Twojego Ruchu. Też jest zwolennikiem powołania komisji.
Pomysł popiera również Zbigniew Ziobro. I ma pomysł, czemu mogłaby się przyjrzeć komisja: - Niewłaściwemu zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wpuszczaniu nieodpowiednich osób - wymienia, mając zapewne na myśli przede wszystkim Leszka Millera.
Autor: bieru//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24