Politycy PO chcą obniżyć koszty ponoszone przez pracodawców. Dzięki zmniejszeniu liczby dni, za które przy chorobie pracownika płaci jego szef, właściciele firmy mogą oszczędzić nawet miliard złotych rocznie.
Obecnie, jeśli pracownik w ciągu jednego roku kalendarzowego choruje krócej niż 33 dni, wynagrodzenie (zmniejszone o 20 proc.) wypłaca mu pracodawca. Dopiero gdy choroba się przedłuża, zasiłek chorobowy finansuje ZUS.
W 2006 roku, w związku z chorobami pracowników, firmy poniosły koszt ponad 2,6 mld zł. Eksperci szacują, że propozycja PO pozwoli ograniczyć te wydatki nawet o miliard złotych.
Politycy PO proponują, by zmniejszyć obciążenia dla pracodawców i zmniejszyć liczbę dni z 33 do 23. – Chcemy pomóc zwłaszcza małym przedsiębiorcom oraz tym, którzy dopiero rozwijają swoje firmy. Im mniej kosztów będą ponosili, tym większa szansa, że ich firmy będą dobrze prosperowały, powiedziała Izabela Mrzygłocka (PO) z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Dodała, że z pewnością wpłynie to też na wzrost zatrudnienia. Skoro pracownicy mogą mniej kosztować, to warto zatrudniać kolejnych.
Źródło: "Życie Warszawy"