- Nagrania rozmów esbeków, zdjęcia manifestantów, filmy i świadectwa świadków. Instytut Pamięci Narodowej organizuje kampanię, której celem jest zachowanie pamięci o stanie wojennym zarówno wśród młodych, jak i uczestników tamtych wydarzeń. W rozmowie z twórcami i pomysłodawcami, tvn24.pl sprawdził, czym jest najnowsze dzieło IPN-u.
Owocem kilkumiesięcznych prac Instytutu jest portal www.13grudnia81.pl, który stanowi internetowe kompendium wiedzy o stanie wojennym. W prace nad projektem zaangażowano kilkanaście osób. - Jeśli chodzi o polski internet i o stan wojenny, to jest to najbardziej rozbudowany portal – mówi dr Łukasz Kamiński, historyk IPN.
Dorota Kalita, pomysłodawczyni portalu i szefowa wydziału informacji IPN podkreśla, że strona nie jest skierowana wyłącznie do młodych ludzi. IPN ma nadzieję, że ten sposób prezentacji treści będzie atrakcyjny dla wszystkich, którzy interesują się tematyką stanu wojennego.
Stan zanurzenia w multimedia Nagrania rozmów funkcjonariuszy SB w trakcie tłumienia manifestacji ilustrowane niepublikowanymi dotychczas zdjęciami, unikatowe czarno-białe filmy z archiwum IPN i solidarnościowe piosenki - to tylko niewielka część multimedialnej oferty strony www.13grudnia81.pl
Zdaniem twórców, głównym atutem portalu jest wykorzystanie bardzo różnorodnych form przekazu. Dzięki temu portal jest bardziej przejrzysty dla użytkowników, a fakty dotyczące stanu wojennego ubrane są w atrakcyjną formę. - Staraliśmy się w pełni wykorzystać multimedialne możliwości. Na naszej stronie można znaleźć zarówno filmy, jak i nagrania z okresu stanu wojennego, zdjęcia, czy dokumenty – dopowiada dr Kamiński.
Użytkownicy mogą tu znaleźć nie tylko materiały ogólnodostępne, ale również nigdy niepublikowane, pochodzące z archiwów IPN-u.
Stan patrzenia ofiarom w twarz Portal jest podzielony na kilka sekcji. Dział "Czytelnia"zawiera kilkadziesiąt publikacji i opracowań dotyczących stanu wojennego, które można pobrać w formacie "pdf".
W "Filmotece"znajdują się filmy dokumentalne zrealizowane przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z różnymi telewizjami - Bardzo ciekawe są oryginalne filmy z okresu stanu wojennego z archiwum Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Są to różne materiały propagandowe – opisuje dr Łukasz Kamiński.
Strona zawiera także dział poświęcony ofiarom stanu wojennego. - Są tu informacje o ofiarach i ich zdjęcia. Można spojrzeć tym ludziom w twarz – dodaje Kamiński.
Nowy projekt IPN-u pozwala zapoznać się z kulturą niezależną okresu stanu wojennego. Na szczególną uwagę zasługuje część poświęcona muzyce. - Są tam pieśni solidarnościowe, jak i muzyka młodzieżowa, na przykład piosenki zespołu "Dezerter", popularnego wtedy wśród młodzieży – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.
Strona zawiera także kalendarium, w którym użytkownicy będą mogli prześledzić wydarzenia okresu stanu wojennego dzień po dniu.
Stan testowania wiedzy Instytut przygotował również quiz, w którym odpowiadając na pytania testowe „każdy może sprawdzić poziom swojej wiedzy na temat tego okresu". Test zawiera 15 podstawowych pytań o stanie wojennym. Oto przykładowe pytania: - Gdzie był ośrodek internowania dla kobiet? - Które z pism podziemnych miało najwięcej wydań?
Stan wojenny 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Dla wielu Polaków data ta zostanie zapamiętana, jako moment, który na wiele lat odsunął szansę na demokratyczne przemiany. Wielu osobom stan wojenny kojarzyć się będzie z izolacją w obozach internowania, z represjami, a często ze śmiercią bliskich. Ci którzy skojarzeń i zdania nie mają – mogą je samodzielnie wyrobić: www.13grudnia81.pl
Źródło zdjęcia głównego: IPN, tvn24.pl