W kraju wciąż jest niespokojnie. - Stacjonujące w Afganistanie siły pomagają w kontaktach między talibami a rządem w Kabulu, które mają doprowadzić do pojednania narodowego - powiedział w środę, prosząc o zachowanie anonimowości, wysoki rangą przedstawiciel NATO. Talibowie zaprzeczają.
Według urzędnika sojusz i Amerykanie nie pośredniczą w rozmowach, ale umożliwiają bezpieczne podróżowanie przedstawicielom talibów. Dodał on, że niektóre z rozmów miały miejsce w Kabulu. Nie wymienił jednak nazwisk ich uczestników, ani nie sprecyzował, gdzie się odbywały. Podkreślił też, że chodzi o "dyskusje w bardzo początkowym stadium", które "w żadnej mierze nie są negocjacjami".
Aprobaty, potwierdzenia i zaprzeczenia
Agencja Reutera zauważa, że liderzy talibów nie mogliby pojechać do stolicy Afganistanu bez aprobaty NATO.
Według przedstawicieli władz rozmowy z talibami toczą się od kilku miesięcy.
Natomiast talibowie w środę zaprzeczyli doniesieniom o tym, jakoby prowadzili potajemne negocjacje z prezydentem Hamidem Karzajem, dotyczące zakończenia trwającej od dziewięciu lat wojny w Afganistanie.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa
W środę 15-osobowa Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie zaaprobowała rezolucję przedłużającą do 13 października 2011 roku mandat Międzynarodowych Sił Wsparcia (ISAF) w Afganistanie.
W rezolucji wyrażono też "wielkie zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa w Afganistanie, zwłaszcza wzrostem przemocy i działalności terrorystycznej Al-Kaidy, talibów i innych nielegalnych zbrojnych ugrupowań".
Przykładem tego mogą być tegoroczne wybory parlamentarne. W czasie ich trwania doszło do większej ilości aktów przemocy, niż podczas zeszłorocznych wyborów prezydenckich.
Dokument apeluje do "wszystkich stron w Afganistanie o konstruktywne zaangażowanie się w pokojowy dialog polityczny". Członkowie Rady Bezpieczeństwa zachęcili afgańskie władze do przeciągania na swą stronę tych talibów, którzy złożą broń i opowiedzą się za rządem w Kabulu.
ISAF
Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ang. International Security Assistance Force), to struktura militarna istniejąca w ramach NATO. Zajmuje się utrzymaniem pokoju w Afganistanie. Utworzona została na mocy Porozumienia z Bonn zawartego 5 grudnia 2001.
Obecnie w Afganistanie przebywa 120 tysięcy żołnierzy ISAF. Ponad 78 tysięcy to Amerykanie. Duże kontyngenty pochodzą też z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Polskich żołnierzy stacjonuje w Afganistanie około 2 tys.
Źródło: PAP/Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24