W poniedziałek rano (czasu polskiego) na Marsie ma wylądować łazik Curiosity (po polsku "Ciekawość"). Maszyna należąca do agencji kosmicznej NASA posiada detektory wyprodukowane przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego. Będzie szukał życia na czerwonej planecie. Transmisja z lądowania na tvn24.pl i TVN24.
Łazik Curiosity został wystrzelony z Ziemi w listopadzie ubiegłego roku, w ramach misji o nazwie Mars Science Laboratory. Lądowanie na Marsie ma nastąpić w kraterze Gale. Curiosity będzie największym w historii pojazdem poruszającym się po powierzchni Marsa.
Wśród zadań stawianych przed sondą jest analiza składu chemicznego marsjańskiego gruntu oraz sprawdzenie czy na Marsie występowało kiedyś życie. Instrumenty odpowiedzialne za to zadanie wyposażono w detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System SA.
Detektory made in Poland
- Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA. Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy w niewielkim zakresie przyczynić się do realizacji tej ambitnej misji - powiedział Mirosław Grudzień, prezes VIGO System SA.
- Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów - tłumaczy Grudzień.
Transmisja w poniedziałek
Polska firma od 25 lat specjalizuje się w produkcji unikatowych, niechłodzonych detektorów podczerwieni do zastosowań w spektrometrii, analizatorach gazów, technice laserowej, bezprzewodowej łączności laserowej i technice wojskowej.
TRANSMISJĘ LĄDOWANIA ŁAZIKA NA MARSIE PLANUJĄ TVN24.PL I TVN24
Autor: nsz//mat / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA