- Dziś w Atenach mieliśmy święto. Dzień Polonii i Polaków za granicą - pisze na Kontakt TVN24 internauta Jacek i przesyła zdjęcia z greckiej stolicy. 2 maja swoje święto obchodziła nie tylko Polonia grecka, ale ponad 20 milionów osób pochodzenia polskiego mieszkających na całym świecie.
Szanowni Państwo, właśnie wróciłam do domu z festynu zorganizowanego przez Ambasadę RP i Szkołę Polską w Atenach. Było tam kilka tysięcy nas Polaków - pisze do nas pani Agnieszka. - Pięknie bawiliśmy się z Budką Suflera - dodaje pan Jacek.
Grecja to tylko jedno z wielu miejsc na świecie, gdzie swój drugi dom znaleźli nasi rodacy.
Najwięcej w Niemczech
Tylko w Europie polska diaspora liczy od 6,7 do nawet 8,5 milionów ludzi. Z europejskich krajów osoby pochodzące z Polski najczęściej wybierają Niemcy. Mieszka tam około 2 milionów osób polskiego pochodzenia. Inne większe skupiska polonijne znajdują się na Ukrainie (1,1 miliona), na Białorusi i we Francji (około 1 mln osób).
W ostatnich latach Polacy najchętniej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii (gdzie obecnie może przebywać nawet milion naszych rodaków) i Irlandii (ok. 300 tys.).
Jednak w statystykach niepodzielnie panują Stany Zjednoczone. Na terenie USA liczebność Polonii przekroczyła 10 milionów, z czego 1,5 miliona w samym Chicago.
Dlaczego wyjeżdżają?
Powodów opuszczenia Ojczyzny jest wiele, jednak dominują dwa: konieczność historyczna i poszukiwanie pracy.
Pierwsze wielkie fale emigracyjne miały miejsce już w XIX wieku, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Szlaki migracyjne na Zachód zapełniały się szczególnie po zdławieniu zrywów powstańczych.
Natomiast po odzyskaniu niepodległości, do wyjazdów "mobilizował" reżim komunistyczny. Można tu wymienić choćby wydarzenia wiosny 1968 roku i sytuację po wprowadzeniu stanu wojennego.
Drugą, szczególnie w ostatnich latach popularną formą emigracji, jest emigracja zarobkowa. Głównie na Zachód: na Wyspy Brytyjskie, do Niemiec czy Francji. Z badań przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że aż 31 proc. młodych Polaków marzy o pracy za granicą.
Święto Polonii
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest w tym roku po raz siódmy. Uchwalił go Senat w 2002 roku i wyznaczył jego datę na drugi dzień maja, razem z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: internauta Jacek