Nagroda Literacka Nike 2018. Oglądaj transmisję

TVN24


Nike to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. Transmisja z uroczystej gali w niedzielę od godziny 20:00 na antenie TVN24 i na portalu tvn24.pl.

RAPORT SPECJALNY O NAGRODZIE LITERACKIEJ NIKE 2018

W siódemce książek, które znalazły się w finale Nike, są w tym roku trzy tomy poezji - "Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej, "Stance" Jerzego Kronholda i "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza. W tym roku wśród finalistów nie ma żadnej powieści, ale są trzy zbiory opowiadań i esejów - "Mikrotyki" Pawła Sołtysa, "Rejwach" Mikołaja Grynberga i "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

Listę nominacji dopełnia biografia - książka "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont.

W tym roku w jury pod przewodnictwem Marka Zaleskiego zasiadają: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna oraz Andrzej Werner.

Najważniejsza nagroda literacka w Polsce

Nike to nagroda za najlepsza książkę roku. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Wśród laureatów nagrody są między innymi Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk oraz Jerzy Pilch.

Źródło: tvn24