"Pochodzę z ekstremalnie skomplikowanego kraju"

Aktualizacja:

Wtorek na Berlinale minął pod znakiem Iranu. Gdy w jednej z kinowych sal trwał pokaz "The Hunter" Rafiego Pittsa o opresyjnym systemie Iranu, do organizatorów festiwalu dotarła właśnie wiadomość, że jeden z najbardziej znanych irańskich reżyserów i honorowy gość Berlinale, Jafar Panahi, nie dostał pozwolenia na wyjazd z kraju.

Panahi został zaproszony na 60. Berlinale jako gwiazda irańskiego kina - na jubileuszowym festiwalu ten zdobywca Złotego Lwa w Wenecji ("The Circle") i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie ("Off Side") miał uświetnić dyskusyjny panel o teraźniejszości i przyszłości irańskiej kinematografii.

Na wyjazd reżysera do Berlina niespodziewanie nie zgodził się jednak irański rząd.

 
Kadr z filmu "The Hunter" (materialy organizatorów) 

- Jesteśmy zaskoczeni i głęboko poruszeni tym, że reżyser który zdobył tak wiele międzynarodowych nagród, został pozbawiony możliwości uczestniczenia w naszym jubileuszowym festiwalu i opowiedzenia na nim o swojej wizji kina - skomentował tą wiadomość dyrektor Berlinale, Dieter Kosslick.

Opresyjna władza mundurów

Nie pierwszy raz berliński festiwal staje się miejscem, gdzie polityka nieoczekiwanie wkracza w świat sztuki. Świadczy o tym również wybór filmów, które znajdziemy w programie konkursu. W ten nurt dobrze wpisuje się irański film "The Hunter".

Jesteśmy zaskoczeni i głęboko poruszeni tym, że reżyser który zdobył tak wiele międzynarodowych nagród, został pozbawiony możliwości uczestniczenia w naszym jubileuszowym festiwalu i opowiedzenia na nim o swojej wizji kina. dyrektor Berlinale, Dieter Kosslick

- Uważam, że żadna forma władzy nie ma prawa zapanować nad jednostką, pojedynczym człowiekiem - mówił po pokazie filmu reżyser Rafi Pitts, choć nie mógł jeszcze wiedzieć o swoim zatrzymanym w kraju rodaku.

Jego film to historia sfrustrowanego społeczeństwa, w którym jednostka wobec biurokratycznego i mundurowego systemu skazana jest tylko na samą siebie. Reżyser podkreślał jednak: - Tak, pochodzę z "tego" kraju i tak - dzieją się tam pewne rzeczy, ale ta historia mogła zdarzyć się w każdym miejscu. Bo jeśli izolujemy ludzi, będą oni funkcjonować jak tykająca bomba zegarowa.

Kto na kogo poluje?

"The Hunter" to klasyczny portret opresyjnego kafkowskiego systemu. Główny bohater, Ali, to człowiek z tajemnicą, były więzień, który do normalnego życia wraca dzięki pięknej żonie i małej córeczce. Pewnego dnia Sara i sześciolatka nie wracają do domu. Ali zaczyna poszukiwania rodziny, godzinami oczekując na pomoc w komisariatach i urzędach i stając twarzą w twarz z bezużyteczną biurokratyczną machiną.

W końcu dowiaduje się, że jego żona i córka zostały przypadkowo postrzelone podczas ulicznej demonstracji. Ale nie uzyskując odpowiedzi, kto dokładnie jest za to odpowiedzialny, wchodzi na wzgórze i używaną podczas weekendowych polowań bronią celuje w policyjny wóz.

Tak, pochodzę z "tego" kraju i tak - dzieją się tam pewne rzeczy, ale ta historia mogła zdarzyć się w każdym miejscu. Bo jeśli izolujemy ludzi, będą oni funkcjonować jak tykająca bomba zegarowa. Rafi Pitts

Zabija na miejscu dwóch funkcjonariuszy. Wkrótce na bohatera zaczyna się obława, z której przekonamy się jak szybko zatrą się granice między ściganym i polującymi.

"Pochodzę z ekstremalnie skomplikowanego kraju"

Reżyser nie daje prostych odpowiedzi i rozwiązań w swoim filmie. Bohaterowie do końca pozostają dla nas tajemnicą, a pytania o nich się mnożą - za co Ali trafił do więzienia, czy jego żona mogła być zaangażowana w rewolucyjny ruch, dlaczego jeden policjant chce zabić drugiego?

 
Kadr z filmu "The Hunter" (materiały organizatorów) 

Wszyscy mają jednak coś wspólnego - są niepewni siebie, nieufni wobec obcego, zagubieni jak we mgle, która nad wyraz często pojawia się w tym obrazie. Tu nawet policjanci nie wiedzą, jaką powinni odgrywać rolę.

- Pochodzę z kraju, który jest ekstremalnie skomplikowany, w którym klasyczne podziały na dobro i zło nie istnieją - komentował to reżyser. - Jak mogę oceniać ludzi żyjących w takim społeczeństwie?

"Młodej generacji nie da się powstrzymać"

Pochodzę z kraju, który jest ekstremalnie skomplikowany, w którym klasyczne podziały na dobro i zło nie istniej. Jak mogę oceniać ludzi żyjących w takim społeczeństwie. Rafi Pitts

Co ciekawe, scenariusz był gotowy zanim jeszcze w Iranie wybuchły zeszłoroczne demonstracje. Zdjęcia kręcone były podczas poprzedzających je wyborów, ale w filmie nie znajdziemy rewolucyjnych obrazów czy dokumentacji zamieszek. "The Hunter" to bardziej metaforyczny portret społeczeństwa, w którym lada chwila opadną ostatnie blokady.

- Moim zadaniem było uchwycenie ten nerw czasów. Nie jestem politykiem i nie chciałem dawać żadnego jasnego przesłania tym filmem. Moją pracą jest stawianie pytań, o to co jest źle, kto może to naprawić i skłanianie ludzi do dyskusji. Młodej generacji w moim kraju nie da się powstrzymać - już czas, żeby moi rodacy w końcu usiedli razem i wspólnie porozmawiali.

Niezależna Ameryka podbija festiwalowe kina

Na uwagę zasługuje również to, co na na festiwalu dzieje się poza konkursem, a w szczególności szturm amerykańskiego niezależnego kina. Niskobudżetowe produkcje lub filmy robione zupełnie poza machiną produkcyjną Hollywood przyciągają na Berlinale tłumy.

Niesamowite przyjęcie miał tu laureat głównej nagrody w Sundance, czyli "Winter's Bone" w reżyserii Debry Granik. Historia 17-latki desperacko poszukującej zaginionego ojca i walczącej o przetrwanie w zamkniętej schierarchizowanej lokalnej społeczności, rzuca nowe światło na życie głębokiej Ameryki, gdzie najważniejsze prawo to prawo pięści i brutalnych reguł rodzinnych klanów.

W sekcji dokumentów uwagę zwrócił z kolei film młodziutkiej reżyserki Celine Danhier - "Blank city". Dokopując się do filmowych archiwów amerykańskiej awangardy z lat 70-tych, opisała narodziny i sukcesy nowojorskiego ruchu "no wave". Jim Jarmush, Amos Poe, Eric Mitchell - to tylko niektórzy artyści, których udało się jej namówić na rozmowę o czasach niszowej produkcji, w której filmowcy współpracowali z eksperymentującymi muzykami oraz performerami i tworzyli jedne z najbardziej szokujących i odważnych obrazów tamtych czasów.

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl