Kultura i styl

"Nocnik" schodzi z półek. Zablokowany przez aktorkę

Kultura i styl

TVN24, wikipediaKsiążka Żuławskiego zablokowana

Sąd zakazał publikacji książki Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik". Jej bohaterka, Esterka, ma biografię podejrzanie podobną do życia Weroniki Rosatii, a autor nie szczędzi jej wulgarnych epitetów, z których "szmata" brzmi najłagodniej. Sprzedaż "Nocnika" została zablokowana do czasu zakończenia procesu cywilnego, jaki aktorka wytoczyła reżyserowi.

Pełnomocnik Rosati, mec. Maciej Lach, poinformował, że Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał postanowienie zakazujące dalszego rozpowszechniania "Nocnika". Stało się to w ramach instytucji tzw. zabezpieczenia powództwa - wiele razy krytykowanej w mediach jako rodzaj "cenzury prewencyjnej".

Wczoraj wierząca Esterka w zbożnej, państwowej telewizji. Taka mała, malutka, za malutka na brzeżku kanapy, w peruce – a jakże, bez peruki się nie ruszy, peruka ją powiększa, upiększa, jak i upiększa ją nachalno-kur.....-egipski makijaż – w której wygląda staro, brzydko, wulgarnie, upodobniona do setek dup upodabniających się do setek śpiewających tandetę tandeciarek – grzesznie, ladaco, wyuzdanie, pospolicie – w audycji absurdalnej, z udziałem przemądrzałych, telewizyjnie podstarzałych dzieci. Fragment książki "Nocnik"

"Wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować"

Żuławski wielokrotnie zapewniał, że książka to fikcja, a Esterka to nie Weronika, która "sama zgłasza się na ochotnika". Jednak trudno nie zauważyć podobieństw w biografii obu pań: fikcyjna Esterka też jest córką polityka i projektantki mody, też wychowałą się w Belgii i pomieszkiwała w Nowym Jorku, wreszcie też jest aktorką o hollywoodzkich ambicjach i też była związana ze starszym od siebie reżyserem.

Autor używa sobie na swojej bohaterce niewybrednie. Nazywa ją m.in. "szmatą, w którą spuszczają się hollywoodzkie ch...", krytykuje jej wizerunek jako "tandetny i kur...ski", opisuje toksyczną, jego zdaniem, relację z matką, i nazywa idiotką. Zapewnienia, że to postać fikcyjna, nie przekonują ani aktorki, ani jej pełnomocnika. - To niczego nie zmienia, bo wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować - powiedział mec. Lach. Według niego, opisy bohaterki są w książce "bardzo drastyczne", co uzasadnia żądania pozwu.

Jakby z Esterki wraz z tym kur...... makijażem spadł ciężar jakiś. Ogłupiający. Zła dziecinność. Dziwkowe łotrostwo. […] To, co mówi, mówi innym językiem, innym tonem, z inna twarzą. Nie jest rozwydrzonym, choć bystrym k....-dzieciakiem. Jest dorosła. Jest dorosłą kobietą. Fragment książki "Nocnik"

Książki na cenzurowanym

Żuławski, to urodzony w 1940 r. we Lwowie reżyser, pisarz, scenarzysta i aktor. Zadebiutował w 1971 r. filmem "Trzecia część nocy". Po wstrzymaniu przez cenzurę jego filmu - "Diabeł" z 1972 r., Żuławski wyjechał do Francji, gdzie kręcił filmy m.in. z udziałem Romy Schneider i Isabelle Adjani. W 2001 r. otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2002 r. francuski Order Legii Honorowej.

Weronika Rosati urodziła się w 1984 r. Najbardziej znana jest z roli Dżemmy w filmie Patryka Vegi "Pitt Bull" i seriali, m.in. "Majka", "Kryminalni", "Londyńczycy", "M jak miłość". Wystąpiła też w "Senności" (reż. Magdalena Piekorz), "Inland Empire (reż. David Lynch). Ostatnio o Rosati jest głośno w związku z główną rolą w filmie "Largo Winch 2", gdzie zagrała u boku Sharon Stone.

"Witajcie w życiu"

Najgłośniejszym przypadkiem zabezpieczenia powództwa był sądowy zakaz emisji w latach 90. filmu "Witajcie w życiu" Henryka Dederki o korporacji Amway (główny wątek procesu wciąż trwa). Spotkało się to z krytyką w mediach; pojawiły się głosy o powrocie cenzury. Inne tego typu decyzje dotyczyły m.in. książki o Edycie Górniak, wypowiedzi o związkach Zygmunta Solorza ze służbami specjalnymi PRL, klipów różnych partii w kampaniach wyborczych.

W marcu br. sąd prawomocnie oddalił wniosek wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim o wydanie takiego zakazu wobec głośnej książki Artura Domosławskiego o znanym pisarzu. Sam proces wytoczony przez wdowę za tę książkę jeszcze się nie zaczął.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, wikipedia

Pozostałe wiadomości