"Lourdes" wzięło Warszawę

 
"Dojrzałe" "Lourdes" ujęło jurymateriały dystrybutora

100 tysięcy złotych i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego zdobył film "Lourdes", poświęcony słynnemu sanktuarium maryjnemu, celowi pielgrzymek z całego świata. Prestiżowa nagroda FIPRESCI, przyznawana przez Międzynarodową Federację Krytyki Filmowej, trafiła w nasze ręce. Otrzymał ją "Rewers" Borysa Lankosza. Do rozdania na 25. WFF została już tylko nagroda publiczności. Przeczytaj podsumowanie festiwalu w tvn24.pl.

Gala rozdania nagród odbyła się w sobotę w stołecznym kinie Kultura. Główna nagroda trafiła w ręce Austriaczki Jessici Hausner, która wyreżyserowała "Lourdes". Jak ocenili organizatorzy festiwalu dramat ten "balansuje między krytycznym studium religijności a historią odkupienia".

"Ten film wręcz poraża dojrzałością"

Hausner podjęła próbę przedstawienia fenomenu francuskiego sanktuarium, jednego z głównych miejsc pielgrzymek katolików, odwiedzanego corocznie przez sześć milionów osób - miejsca pełnego ludzi rozpaczliwie pragnących cudu. O Warsaw Grand Prix walczyło 17 obrazów z różnych krajów. Przewodniczącym jury w konkursie był laureat Oscara, kompozytor Jan A. P. Kaczmarek.

 
"Rewers" 

- Ten film wręcz poraża dojrzałością warsztatu i dojrzałością myśli - powiedział Kaczmarek dziennikarzom, uzasadniając werdykt. Jessici Hausner nie było na gali. Grand Prix w jej imieniu odebrała Ernestine Baig z Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym zdobył natomiast film z Kolumbii, "Pasja Gabriela" wyreżyserowana przez Luisa Alberto Restrepo. Jurorzy docenili go za "przedstawienie ludzkiej odwagi w złożonych warunkach konfliktu politycznego w Kolumbii". - Ten film ma w sobie wyjątkową energię - ocenia Kaczmarek.

"Rewers" na wierzchu

My też mamy swojego laureata. Nagrodę FIPRESCI otrzymał polski "Rewers", jako "najlepszy na festiwalu debiut z Europy Wschodniej". Międzynarodowa Federacja Prasy Filmowej zrzeszająca krytyków z całego świata decyzję o nagrodzie dla filmu Borysa Lankosza podjęła jednogłośnie. - "Rewers" to wielowarstwowa, pięknie opowiedziana, stylowa historia, dotycząca spraw ważnych. Znakomite nawiązania do tradycji filmu noir. Ponadto wspaniałe, czarnobiałe zdjęcia - uzasadniała Mehlis Behlil z FIPRESCI.

 
"Adam" 

Pozostałe filmy nagrodzone w tegorocznej edycji WMFF: "Siedem minut w niebie" (Izrael, reż. Omri Givon) - nagroda w Konkursie 1-2 (konkursie dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów)

"Wschodnie zabawy" (Bułgaria, reż. Kamen Kalev) - równorzędna nagroda w Konkursie 1-2

"Czyściec" (Meksyk, reż. Roberto Rochin Naya) - nagroda w Konkursie Wolny Duch

"Zły dzień na wędkowanie" (Urugwaj, reż. Alvaro Brechner) - równorzędna nagroda w Konkursie Wolny Duch

"Disco i wojna atomowa" (Estonia, reż. Jaak Kilmi i Kiur Aarma) - nagroda w Konkursie Filmów Dokumentalnych

"Być kimś innym" (Hiszpania, reż. Sergio Oksman) - nagroda w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W niedzielę późnym wieczorem ogłoszony zostanie tytuł filmu, który otrzymał Nagrodę Publiczności. Chociaż ostatnie projekcje odbędą się w niedzielę, my pokusiliśmy się już o podsumowanie tegorocznej edycji WFF:

 
"Cyganeria" 

Kilka naprawdę bardzo dobrych filmów, sporo niezłych, sporo „do obejrzenia” i parę spektakularnych pomyłek – to bilans kończącego się w niedzielę 25 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W ośmiu sekcjach można było obejrzeć ponad 250 filmów z 57 krajów świata. Większość z nich nigdy nie trafi do regularnej dystrybucji, a część znajdzie się w repertuarze tylko kin studyjnych. WFF jest więc często niepowtarzalną okazją, żeby zapoznać się z osiągnięciami kina tureckiego, rumuńskiego czy argentyńskiego. Co jednak nie znaczy, że zawsze warto, co pokazały chociażby „Jaffa”, „Mężczyźni na moście” czy „Plac zabaw”: filmy nudne, fatalnie zrealizowane i zwyczajnie męczące.

 
"Zły dzień na wędkowanie" 

Na drugim biegunie znalazły się produkcje, które zapewne bez problemów znajdą u nas dystrybutora: lekkie, zgrabne i całkiem inteligentne historyjki o miłości i innych, raczej mało poważnych, nieszczęściach. „To nie jest zwykły film o tym, jak chłopak spotyka dziewczynę” – mówi narrator na początku „500 days of Summer” i taka ambicja przyświecała zapewne również twórcom „Gigantic”, „Adama” i „Upperdoga”.

W „500 days of Summer” nieśmiały romantyk Tom spotyka lekko niezrównoważoną, za to przeuroczą Summer (Zooey Deschanel), która nie wierzy w stałe związki, a on stara się ją przekonać, że jednak warto. W „Gigantic” nieśmiały i bardzo introwertyczny romantyk Brian spotyka lekko niezrównoważoną, za to przeuroczą Happy (Zooey Deschanel), która nie wierzy w stałe związki, a on stara się ją przekonać, że jednak warto. Filmy różnią się głównie tym, że bohaterowie mają inaczej na imię oraz tym, że Brian chce zaadoptować chińską dziewczynkę, a Tom nie. Oraz zakończeniem. Ale oglądają się sympatycznie.

W „Adamie” z kolei główny bohater jest jeszcze bardziej introwertyczny – cierpi na łagodną formę autyzmu – a jego partnerką nie jest Zooey Deschanel. Ale również oglądamy film słodko-gorzki i nieprzesadnie lukrowany, czyli wpisujący się we wzór „nie-do-końca-komedii nie-zupełnie-romantycznej”, tak kochanej przez niezależne jury Sundance. „Upperdog” to z kolei norweski film o cierpliwych kobietach i ich mężczyznach po przejściach, w którym jedną z głównych ról – pyskatej polskiej sprzątaczki zakochującej się w wietnamskim chlebodawcy – gra Agnieszka Grochowska.

 
"500 days of Summer" 

W cyklu „Mistrzowskie dotknięcie” pojawiły się dwa nie do końca udane eksperymenty znanych reżyserów. Ciekawszy z nich był „Rage” Sally Potter – film o obfitującym w wydarzenia tygodniu w świecie mody. Kilka modelek ginie, demonstranci wdzierają się na wybieg, kariery rosną i upadają – a o wszystkim jedynie opowiadają jego bohaterowie. Cały film to seria monologów bardzo dobrych aktorów (Judy Dench, Steve Buscemi, Jude Law) na tle zmieniającej kolor ściany.

Choć widzowie byli uprzedzeni, że mają do czynienia z „pierwszym filmem z gatunku Nagiego Kina”, nie wszyscy znieśli ten eksperyment. Chyba najwięcej osób opuściło salę podczas „Rage”, a niesłusznie – na miano największego kuriozum festiwalu zasługuje „The Girlfriend Experience” Stevena Soderbergha. Bohaterką tego przeraźliwie manierycznego i pretensjonalnego filmu jest luksusowa call girl (grana przez autentyczną gwiazdę porno Sashę Grey), jej wyjątkowo nudni klienci i chłopak-instruktor fitness. Podobno Grey sama pisała dialogi. Zdecydowanie trzeba było zatrudnić scenarzystę.

Na przeciwnym biegunie sytuuje się fenomenalny „Fish Tank” Andrei Arnold. Rzeczywiście surowy, oszczędny, portretujący swoich bohaterów bez znieczulenia i bez fałszywego współczucia. 15-letnia Mia nie ma w życiu lekko – mieszka z matką i siostrą w blokowisku w Essex, ze szkoły ją wyrzucono, a w jej środowisku łatwiej od kochanej rodziny usłyszeć wiązankę nie nadającą się do druku niż dobre słowo. Nowy chłopak puszczalskiej matki da Mii bolesną, acz przydatną lekcję dorosłości.

Drugi doskonały film pokazany na WFF to „Lourdes” – o niechcianym i nieoczywistym cudzie na pielgrzymce do maryjnego sanktuarium i o tym, jak sobie przemysł pielgrzymkowy z tym nieoczekiwanym darem radzi. A trójkę najlepszych filmów festiwalu zamyka „Moon” ze świetnym Samem Rockwellem: doskonałe science fiction bez potworów z kosmosu, ton laserowej broni i wybuchających planet, za to z paroma ważnymi, choć nienachalnie podanymi pytaniami o tzw. poważne kwestie. I genialną ścieżką dźwiękową.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl