Choć wiele organizacji postulowało za przeprowadzeniem referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzyk Olimpijskich, władze zdecydowały się tylko na konsultacje społeczne. Wniosek aplikacyjny złożony w MKOl zostanie upubliczniony 24 marca. W kwietniu i maju odbędą się spotkania z mieszkańcami.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przedmiotem konsultacji będzie wniosek aplikacyjny, który w czwartek został złożony w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie. Znajdują się w nim informacje m.in. na temat wizji i koncepcji Igrzysk, obiektów sportowych, zakwaterowania i opieki medycznej dla uczestników, bezpieczeństwa imprezy i źródeł jej finansowania. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
Spotkania od kwietnia
Spotkania z mieszkańcami rozpoczną się 15 kwietnia. Pierwsze będzie przeznaczone dla mieszkańców dawnej dzielnicy Śródmieście, kolejne dla mieszkających w Podgórzu, Krowodrzy i Nowej Hucie.
19 maja ma się odbyć debata z przedstawicielami organizacji pozarządowych, ekologicznych i turystycznych.
- Przedstawiciele Komitetu Konkursowego Kraków 2022, Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca prezydenta Magdalena Sroka deklarują gotowość do udziału we wszelkich spotkaniach i debatach dotyczących ZIO, organizowanych w poniedziałki i piątki, począwszy od 28 marca do 30 maja - powiedział w piątek zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa Filip Szatanik.
Pocztą, przez internet, osobiście
Konsultacje potrwają do 31 maja. Uwagi i opinie do koncepcji organizacji ZIO 2022 mieszkańcy mogą składać na piśmie, drogą elektroniczną oraz pocztą tradycyjną.
Od piątku w serwisie Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Krakowa uruchomiona jest zakładka dotycząca ZIO 2022 w Krakowie. Można wpisywać swoje uwagi na forum internetowym.
Chcieli referendum, będą konsultacje
Zimowe igrzyska w Krakowie budzą wiele emocji. Pomysł ma zwolenników, ale są również osoby sceptyczne wobec tej idei. Tomasz Leśniak z Organizacji Kraków Przeciw Igrzyskom mówił o potrzebie przeprowadzenia referendum:
Organizacja Kraków Przeciw Igrzyskom już w listopadzie na swojej stronie opublikowała list otwarty.
"Zwracamy się do z prośbą o pogłębioną analizę potencjalnych skutków ekologicznych, ekonomicznych i społecznych z udziałem strony społecznej, upublicznianie na bieżąco wszystkich dokumentów dotyczących igrzysk oraz o przeprowadzenie referendum lokalnego, w którym każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł wyrazić swoje zdanie w tej kwestii" – napisano w liście.
Sojusz Lewicy Demokratycznej również domagał się przeprowadzenia ogólnowojewódzkiego referendum w tej sprawie.
- Przede wszystkim chcielibyśmy głos oddać mieszkańcom naszego województwa. Z niepokojem obserwujemy, że konsultacje społeczne przeprowadzane są tylko i wyłącznie na terenie Krakowa – mówił Rafał Kudas z SLD. - Dla zracjonalizowania kosztów, referendum powinno odbyć się przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zostały rozpisane na 25 maja – dodał.
Decyzja w przyszłym roku
O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast - Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.
Autor: mmw/b / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia (CC-BY-SA-2.5.) | KHRoN