Kraków

Oświęcim walczy ze smogiem. 184 adresy z nowym ogrzewaniem

Kraków

Oświęcim dołącza do miast walczących z zanieczyszczeniem powietrza
Oświęcim dołącza do miast walczących z zanieczyszczeniem powietrzatvn24
wideo 2/3

184 mieszkańców Oświęcimia (Małopolska) zadeklarowało chęć wymiany starych pieców na nowe instalacje grzewcze. Wymiana ma nastąpić jeszcze w tym roku.

- Walka o czyste powietrze jest dla nas priorytetem w tej kadencji. Rok temu podjęliśmy uchwałę o działaniach antysmogowych, aby w znacznym stopniu poprawić jakość powietrza. Wiemy, że sytuacja nie tylko w Oświęcimiu, ale też w Małopolsce i na Śląsku, jest bardzo zła – powiedział prezydent Janusz Chwierut.

W tym roku samorząd przekaże blisko 1,2 mln zł dotacji na wymianę pieców. Rzeczniczka magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że w tym roku przestarzałe źródła ciepła na ekologiczne wymieni 184 oświęcimian.

- Najwięcej, bo aż 107 zdecydowało się ogrzewać domy gazem. W tym przypadku dofinansowanie wynosi 7 tysięcy zł. Kotły węglowe niskoemisyjne zamontowało 41 osób. Do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podłączyły się 23 domy. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Na takie rozwiązania zdecydowało się dziewięciu mieszkańców. Kotły elektryczne będą w dwóch domach – powiedziała rzeczniczka.

Coraz mniej "kopciuchów"

Zdaniem prezydenta Chwieruta, miasto podejmuje wiele przedsięwzięć, by poprawić stan powietrza. W tym roku będą one kosztowały budżet Oświęcimia blisko 2 mln zł.

- Na dotacje dla mieszkańców z domów indywidualnych i wielorodzinnych, którzy chcieli wymienić stare piece na nowe ogrzewania przeznaczyliśmy prawie 1, 2 mln zł. W skali całego miasta mamy 16 tys. mieszkań, w tym 3 tys. domów prywatnych. Z inwentaryzacji wynikało, że w 910 są "kopciuchy". Teraz będzie ich ponad 700. Widać więc znaczny postęp – podkreślił Janusz Chwierut, który zapowiedział zarazem, że samorząd będzie się starał kontynuować program walki z niską emisją w kolejnych latach.

Katarzyna Kwiecień dodała, że o czyste powietrze dba również Zarząd Budynków Mieszkalnych. W 2019 roku wymienił źródła ciepła w 41 mieszkaniach na Starówce. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zlikwidował ponad 30 starych kotłów w domu socjalnym. Dodatkowo zostanie on ocieplony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kotły, które nie spełniają norm emisyjnych określonych przynajmniej jako klasa 3, muszą zostać wymienione na ekologiczne do końca 2022 r., a posiadające klasę 3 lub 4 – do końca 2026 r. Według danych ogólnopolskich piece, które nie spełniają tych wymagań mogą stanowić ponad 80 proc. wszystkich wykorzystywanych obecnie urządzeń.

Autor: wini / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości