Woda wdarła się do zabytkowej remizy. Muł, żaby, śnięte ryby

TVN24

Strażakom zalało siedzibęTVN 24
wideo 2/36

Gdy przyjechali do remizy, by wyjechać na interwencję okazało się, że sami potrzebują pomocy. Woda zalała siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce (woj. małopolskie).

- Zalało nas w niedzielę, dzisiaj znów - mówi Tomasz Broniowski, prezes OSP Wieliczka.

Wszystko przez pobliski staw.

W niedzielę zabytkowa remiza dosłownie pływała. W niektórych pomieszczeniach woda sięgała ponad pół metra. W poniedziałek na miejsce wezwano przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, by oszacował straty. Woda m.in. zniszczyła parkiet, uszkodziła ściany z płyt gipsowych.

- Najgorsze jest to, że na sali, którą wynajmujemy i z której się utrzymujemy, jest parkiet. A wiadomo, jak woda działa na drewno - tłumaczy Broniowski.

Znów stali w wodzie

W nocy z poniedziałku na wtorek woda znów wdarła się do siedziby strażaków-ochotników z Wieliczki. Gdyby nie wezwanie do wyjazdu, dowiedzieliby się o tym z opóźnieniem i straty mogłyby być jeszcze większe.

- W nocy wezwała nas syrena, około godziny 1:15. Zjechaliśmy do remizy, okazało się, że znów stoimy w wodzie i najpierw musimy ratować siebie - przyznaje.

Na interwencję mogli wyjechać po ponad półtorej godzinie. Tyle zajęło im ratowanie własnego dobytku, czyli sprzętu, który ratuje innych.

W środku budynku nadal zalegała warstwa mułu, skakały żaby, leżały śnięte ryby.

90 interwencji w nocy

Z podtopieniami zmaga się niemal cała Małopolska. Tylko ostatniej nocy strażacy mieli 90 nowych interwencji w związku z intensywnymi opadami deszczu. - Najwięcej, 42, w powiecie wielickim – poinformował oficer dyżurny małopolskiej straży pożarnej Marcin Kozień.

Strażacy pracowali także w powiecie nowosądeckim i w Krakowie. Zajmowali się wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i udrażnianiem przepustów drogowych. W nocy nie było nowych zgłoszeń w powiecie dąbrowskim, gdzie w środę sytuacja była najpoważniejsza. Według synoptyków pogoda w regionie poprawi się dopiero w piątek. Do tego czasu prognozowane są opady deszczu, miejscami intensywne.

Autor: FC/ec / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24