Majówka w Krakowie. Co robić w mieście podczas długiego weekendu?

Źródło:
tvn24.pl
Prognozowana temperatura na majówkę
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky
wideo 2/5
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky

W majówkę w Krakowie nie można się nudzić - bez względu na to, czy jesteśmy przyjezdni, czy mieszkamy tu całe życie, stolica Małopolski zawsze zaoferuje nam mnóstwo atrakcji do wyboru. Długi weekend majowy to okazja do odkrycia nowych wystaw, pójścia na koncert czy wzięcia udziału w innych ciekawych wydarzeniach. Podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.

Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia, i potrwa do 3 maja (środa). W naszym przewodniku sprawdzicie, gdzie można w tym czasie wypocząć w Krakowie i jakie wydarzenia zaplanowano podczas długiego weekendu. Bez względu na to, czy jest się turystą, czy mieszkańcem dawnej stolicy Polski, każdy znajdzie coś dla siebie - i niekoniecznie mowa tu o zwiedzaniu zabytków, z których słynie królewskie miasto.

Czytaj też: Majówka 2023 pod Krakowem. Gdzie najlepiej pojechać?

Majówka 2023 w Krakowie. Koncerty

W długi weekend nie zabraknie wydarzeń dla miłośników brzmień. Propozycję dla siebie znajdą między innymi miłośnicy muzyki latynoskiej, dla których w sobotę (29 kwietnia) w Globus Music Club o godzinie 20 wystąpi Mili Morena. To pochodząca z Kuby wokalistka, mieszkająca w Polsce od wielu lat, a jej repertuar to rdzenne kubańskie melodie o rytmach żywych i porywających do tańca. Również w sobotę, ale nieco wcześniej, bo o 18.30, w Klubie Spotkań Poczta Główna swój koncert w ramach trasy "kocham i tęsknię tour" rozpocznie Zalia - młoda polska wokalistka i kompozytorka muzyki alternatywnej. Jej koncert został przeniesiony z marca ze względu na jej ówczesny stan zdrowia.

Niedziela (1 maja) to dzień, w którym muzyczne doznania czekają fanów jazzu, łączonego z elektronicznymi brzmieniami. Na godzinę 19 w Klubie Pod Jaszczurami zaplanowany jest koncert grupy Filip Żółtowski Quartet. W poniedziałek (2 maja) po drugiej stronie Rynku Głównego artyści Piwnicy Pod Baranami zaproszą na koncert piosenek międzywojennych. Będzie to barwne muzyczne widowisko ze szlagierami, takimi jak "Ta ostatnia niedziela", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Już nigdy" czy "Miłość ci wszystko wybaczy". Start o godzinie 19.

Czytaj też: Majówka 2023 w górach. Gdzie pojechać na długi majowy weekend?

W tym samym czasie, co koncert w Piwnicy Pod Baranami, w Centrum Kongresowym ICE otworzą się drzwi przed koncertem jednego z najsłynniejszych gitarzystów rockowych świata. Steve Vai, który przybywa do Polski z kilkudniową wizytą, wyjdzie na krakowską scenę o godzinie 20.

Steve VaiShutterstock

Majówka 2023 w Krakowie. Krakowska Lekcja Śpiewania

Zostajemy w muzycznych klimatach, jednak tym razem nie będziemy wyłącznie słuchać, a sami staniemy się współtwórcami koncertu. Krakowska Lekcja Śpiewania to cykl wydarzeń, które na stałe wpisały się w muzyczny krajobraz Krakowa. Impreza odbywa się najczęściej z okazji różnych świąt, najczęściej narodowych, ale też religijnych, jak Boże Narodzenie. Edycja, która odbędzie się w środę (3 maja), ma oczywiście związek z Narodowym Świętem Konstytucji Trzeciego Maja.

Krakowska Lekcja ŚpiewaniaBogusław Świerzowski, krakow.pl

Podczas Krakowskiej Lekcji Śpiewania zgromadzeni przed sceną mieszkańcy i turyści otrzymują śpiewniki i śpiewają razem z występującymi aktorami piosenki związane z danym świętem. Tytułem najbliższej edycji będzie "Majowa jutrzenka". Na Małym Rynku od godziny 17 śpiewane będą piosenki patriotyczne. Organizująca wydarzenie Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała dwa tysiące bezpłatnych śpiewników.

Majówka 2023 w Krakowie. Mastercard OFF CAMERA

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie rozpocznie się już w najbliższy piątek (28 kwietnia), potrwa przez całą majówkę i jeszcze kolejne dni, kończąc się dopiero w niedzielę, 7 maja. Będzie więc wiele dni na to, by znaleźć odpowiednie dla siebie punkty programu, który jak zwykle wypełniony jest ciekawymi propozycjami wschodzących gwiazd kina.

Festiwal Mastercard OFF CAMERARobert Słuszniak, offcamera.pl

W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy: Główny "Wytyczanie Drogi" oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Są też inne sekcje, takie jak "Ahoj Przygodo!", "Amerykańscy Niezależni" czy "Festiwalowe Hity". Jednym z ciekawszych punktów programu, szczególnie na majówkę, będą filmowe seanse w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowy plenerowy punkt na mapie festiwalu pozwoli doświadczać filmowych wrażeń w wyjątkowym, pełnym zieleni otoczeniu.

Majówka 2023 w Ojcowie i w krakowskim zoo

Gdyby od samego Krakowa bardziej kuszącą opcją w słoneczny dzień była wycieczka poza miasto, z pomocą przychodzi nasz poradnik o najciekawszych miejscach w okolicach stolicy Małopolski. W większość z nich da się dojechać samochodem w mniej niż godzinę. Co jednak, jeśli nie mamy samochodu lub wolimy poruszać się transportem zbiorowym?

Ojcowski Park Narodowyojcowskiparknarodowy.pl

Warto rozważyć wtedy skorzystanie z rozwiązania przygotowanego przez krakowskich urzędników. W majówkową sobotę (29 kwietnia) z Krakowa znów wyjeżdżać będą autobusy linii rekreacyjnej numer LR0, które obsłużą trasę z osiedla Podwawelskiego do zamku w Ojcowie. Od długiego weekendu autobusy te będą kursować w soboty i dni świąteczne w godzinach od około 8 do 19 co około 35 minut.

Do obsługi wybranych kursów będą kierowane autobusy z przyczepami na rowery, jednak załadunek i rozładunek jednośladów będzie możliwy tylko na przystankach początkowych i końcowych.

W weekend uruchomiona zostanie także krótka miejska linia autobusowa (o numerze 134) z parkingu przy zoo do samego ogrodu zoologicznego. A w zoo do obejrzenia jest między innymi całkiem nowy, bo otwarty w marcu, pawilon dla hipopotamów karłowatych.

Pawilon dla hipopotamów karłowatych w krakowskim zooBogusław Świerzowski, krakow.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Warsztaty dla dzieci

Z ofertą dla najmłodszych w trakcie majówki wyszło między innymi krakowskie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Dzieci, które w sobotę (29 kwietnia) przyjdą do placówki, będą mogły wziąć udział w warsztatach modelarskich pod nazwą "BMW czy Porsche?". "Szybkie, wygodne czy pakowne? Jakimi autami będziemy jeździć w przyszłości? Uczestnicy naszych warsztatów modelarskich będą mieli dużo czasu, zanim staną przed takim wyborem. Mimo to zrobimy małą rozgrzewkę i wykonamy model auta" - czytamy w opisie wydarzenia. Start o godzinie 14, obowiązują zapisy.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Samo muzeum warto zresztą odwiedzić nie tylko ze względu na ofertę dla dzieci, ale także na obejrzenie placówki po modernizacji i otwarciu nowej wystawy stałej. Ekspozycja pod nazwą "Miasto. Technoczułość" to, jak przekonują muzealnicy, "pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców".

Wystawa "Miasto. Technoczułość" w Muzeum Inżynierii i Techniki w KrakowieBogusław Świerzowski, krakow.pl

Ofertę dla najmłodszych przygotowało też Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. W sobotę o godzinie 12, a później o 14.30, odbędą się warsztaty "Aktywne czytanie. Co kryje ciało?". "Obchodząc dzień tańca, poświęcimy trochę uwagi własnym ciałom, by dowiedzieć się, co skrywają nasze organizmy. Dzięki kolorowym szkiełkom – odkryjemy to, co zakryte" - czytamy na stronie placówki. W praktyce warsztaty skierowane do dzieci do ósmego roku życia będą polegać na wspólnym czytaniu książki "Co kryje ciało?" oraz na braniu udziału w zabawach związanych z jej treścią. Obowiązują zapisy.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Majówka 2023 w Krakowie. Nowe wystawy

Długi majowy weekend to nie tylko szansa na nadrobienie kulturalnych zaległości, ale także na poznanie całkowicie nowych propozycji krakowskich muzeów. Zamek Królewski na Wawelu to z pewnością jeden z obowiązkowych punktów wycieczki do Krakowa, a z dopiero co otwartą wystawą "Beksiński Rzeźby". To pierwsza monograficzna wystawa rzeźb tego artysty, znanego przede wszystkim ze swoich obrazów. Co ciekawe, ekspozycję umieszczono w wawelskich ogrodach.

Nieco mniej oczywistą miejscówką dla turystów może być MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie. Akurat na majówkę placówka otwiera całkiem nową wystawę, na której można oglądać prace trzech artystek: Zuzanny Janin, Jadwigi Maziarskiej i Marii Pinińskiej-Bereś, podejmujących tematy związane z tożsamością, ciałem, a także rolą kobiet. Zdjęcia można oglądać z przewodnikiem po oddziale muzeum MuFo Józefitów.

Maria Pinińska-Bereś, "Sztandar autorski", diapozytyw kolorowy, 1979mufo.krakow.pl

Na otwartą w połowie kwietnia wystawę poświęconą Jerzemu Nowosielskiemu zaprasza z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspozycja "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin" przedstawia trzy wątki w twórczości jednego z najsłynniejszych współczesnych ikonopisarzy: pejzaż, ciało i abstrakcję.

Wiosenną nowością jest także wspomniana już w naszym przewodniku wystawa "Miasto. Technoczułość" w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki.

Jerzy Nowosielski, "Wschód słońca", 1965Muzeum Narodowe w Krakowie, krakow.pl

Majówka 2023 w Krakowie. Festiwale

W majówkę w Krakowie zaplanowano - oprócz Off Camery - dwa festiwale, które odbędą się równolegle w tym samym miejscu i czasie. To Najedzeni Fest! oraz Festiwal States of Mind. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, to propozycja dla łasuchów i smakoszy. "Będzie mnóstwo dobrego jedzenia, słodkości, lodów, rzemieślniczych trunków i bąbelków!" - zapewniają organizatorzy.

Z kolei Festiwal States of Mind to "wydarzenie promujące holistyczne podejście do życia w stylu slow, ekologię, pracę z ciałem i duchem oraz holistyczny dobrostan człowieka". Akcesoria do jogi, kadzidła, naturalne tkaniny, rękodzieło, biżuteria i wiele innych przedmiotów, oferowanych przez około setkę wystawców. Oba wydarzenia odbędą się w sobotę i niedzielę (29 i 30 maja) na łące przed Halą Cracovia na ul. Focha 40 w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Majówka 2023 w Krakowie. Spacer po nowym parku

W Krakowie spacery możliwe są nie tylko na Bulwarach, Błoniach czy w parku Jordana - czyli bodaj najpopularniejszych w mieście królów miejscach na przechadzkę. Mniej lub bardziej zaludnionych miejsc jest do wyboru sporo, a majówka jest idealną okazją na poznanie oddanego do użytku po rewitalizacji parku Bednarskiego.

Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl

Dla mieszkańców do dyspozycji są alejki, punkt widokowy, zadaszona altana widokowa, a także zrekonstruowany Domek Ogrodnika. Najważniejszy przy remoncie parku, leżącego w centrum starej części Podgórza, był aspekt historyczny. Projekt zakładał przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz uzyskane wytyczne konserwatorskie, tak by wyglądem znów przypominał swój pierwotny kształt z końca XIX wieku.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24