Przestawili się wszyscy, niezależnie od płci i wieku. Śpimy inaczej, niż przed pandemią

Źródło:
TVN24 Łódź
Jak długo będziemy żyli w reżimie? Dr Afelt: od trzech do pięciu lat
Jak długo będziemy żyli w reżimie? Dr Afelt: od trzech do pięciu latTVN24
wideo 2/4
Jak długo będziemy żyli w reżimie? Dr Afelt: od trzech do pięciu latTVN24

W czasie pandemii statystycznie śpimy dłużej. Gdyby nie to, skutki koronawirusa byłyby jeszcze bardziej katastrofalne - twierdzą amerykańscy specjaliści, którzy przeanalizowali dane od ponad 160 tysięcy ochotników i właśnie opublikowali raport o śnie w czasach koronawirusa.

Narodowa Fundacja Snu (ang. National Sleep Foundation) to pozarządowa organizacja zajmująca się rolą snu. Jej przedstawiciele w corocznych raportach wskazują, że niedobór snu jest publicznym problemem, którego konsekwencją są problemy kardiologiczne oraz psychiczne aż co szóstego mieszkańca USA

Przez pierwsze miesiące pandemii członkowie organizacji zbierali dane z urządzeń badających długość snu oraz pracę serca 160 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy zgodzili się przekazywać dane w celach badawczych. Potem dane zbierane do kwietnia 2020 roku zostały porównane z podobnymi badaniami sprzed dwóch wcześniejszych lat. Wnioski? 

Tak zmieniała się długość snu - na fioletowo rok 2020sleephealthjournal.org

Naturalny plaster

Pandemia odwróciła widoczny w ostatnich latach trend skracania czasu snu. W kwietniu 2020 roku przeciętna Amerykanka spała 7 godzin, czyli średnio o 20 minut dłużej, niż dwa lata wcześniej. Amerykanin przesypiał 6,5 godziny - statystycznie również więcej o 20 minut.

Najbardziej zmieniły się zwyczaje najmłodszej badany grupy - czyli osób od 18 do 29 roku życia. Aż 41 procent młodych śpi pół godziny dłużej, niż przed pandemią. Długość snu wydłużała się jednak w każdej badanej grupie wiekowej.

Wyraźnie zmniejszyła się też różnica pomiędzy długością snu w czasie tygodnia i weekendu. 

- To oczywista konsekwencja tego, co sami dobrze znamy z naszej rzeczywistości. Pandemia sprawiła, że wiele osób pracuje i uczy się z domu, więc może wstawać później - mówi Mateusz Majchrzak, psycholog zajmujący się leczeniem snu. 

Zmniejszenie przepaści pomiędzy snem w tygodniu i weekendem wynika z kolei - jak ocenia ekspert - z faktu, że w dobie koronawirusa jest dużo mniej możliwości spędzania wolnego czasu.

- Obserwowane zjawisko w pewnym stopniu kompensuje bardzo negatywny wpływ pandemii na nasze zdrowie. Mniejsza aktywność w ciągu dnia w oczywisty sposób przekłada się na gorszy stan psychiczny i fizyczny  - mówi Majchrzak.

Mimo tego zjawiska dane z USA pokazują, że w czasie pandemii jeden ze wskaźników określających ogólny stan organizmu, czyli tętno spoczynkowe, u większości badanych pokazuje lepsze wyniki, niż przed pandemią. Zasada jest taka, że im ogranizm jest w lepszej formie, tym niższe ma średnie tętno w czasie spoczynku. 

Średnie tętno spoczynkowe u kobiet od 18. do 29. roku życia spadło w czasie pandemii o 1,2 uderzenia na minutę. Podobnie wygląda to u ich rówieśników. Pozytywne zmiany widoczne są jednak u wszystkich badanych.

- To pokazuje, jak gigantyczny wpływ na nasze zdrowie ma długość snu. Wszyscy skorzystamy, jeżeli zapamiętamy lekcję, której mogliśmy się przyjrzeć w czasie pandemii: na dobrym śnie po prostu nie wolno oszczędzać - podkreśla Mateusz Majchrzak.

W czasie pandemii spadła różnica pomiędzy snem w weekend i w czasie tygodniasleephealthjournal.org

Papierek lakmusowy

Autorzy raportu wskazują, że do podobnych wyników dotyczących wpływu pandemii na długość snu doszli niedawno naukowcy badających sen mieszkańców Singapuru

Różnica jest jednak taka, że - jak czytamy w amerykańskiej analizie - pierwszy raz udało się wykazać obiektywnie korelację pomiędzy długością snu a częstotliwością skurczy serca podczas odpoczynku.

Skąd jednak przekonanie naukowców, że obserwowane wahania tętna spoczynkowego związane są ze snem, a nie innymi czynnikami? Odpowiedź przynoszą dane z maja i czerwca 2020 roku, kiedy w wielu miastach USA (ale też w Polsce) skończyła się pierwsza fala zachorowań, zniesiono część restrykcji sanitarnych. W tych miesiącach długość snu się zmniejszyła, a tętno spoczynkowe proporcjonalnie się podniosło. 

"Koronasomnia”

Jesień ubiegłego roku wykazała, że nie dla wszystkich pandemia oznacza lepszy sen. Fińska naukowiec Anu-Kateriina Pesonen w ubiegłym roku udowadniała, że osoby, które straciły pracę lub na skutek pandemii znalazły się w bardzo złej sytuacji zdrowotnej lub materialnej, doświadczały bardzo wyraźnych zaburzeń snu. 

Ze zgromadzonych przez nią badań wynikało, że wielu przedstawicieli wpadło w śmiertelnie niebezpieczną spiralę przez problemy. Źle spali, za złym snem pojawiała się depresja, a razem z nią myśli samobójcze.

Zmiany w długości czasu spędzonego w łóżku w zależności od wiekusleephealthjournal.org

Dlatego wśród badających osoby w trudnej sytuacji coraz częściej mówi się o koronasomnii (słowo powstało z połączenia słów "koronawirus" i "insomnia", drugie oznacza zaburzenia rytmu snu). Określenie stało się popularne po tym, jak w październiku 2020 roku Christina Pierpaoli Parker, badaczka psychologii klinicznej i medycyny behawioralnej snu na Univesity of Alabama w Birmingham, tłumaczyła w CNN, że jest duży związek między pandemią a zwiększoną bezsennością. Określiła to zjawisko koronasomnią.

/Problemy ze snem i wypalenie zawodowe mogą wpływać na przebieg COVID-19 - czytaj więcej/

Narażeni

Zaburzenia snu są fatalną wiadomością, bo - jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie BMJ Nutrition Prevention & Health - jego niedobór fatalnie odbija się na naszej odporności.

Na podstawie szczegółowych ankiet przeprowadzonych wśród blisko trzech tysięcy pracowników służby zdrowia (z czego 568 miało już COVID-19 za sobą) wskazano, że bezsenność, zaburzenia snu i poczucie wypalenia zawodowego są powiązane ze zwiększonym ryzykiem zapadania na choroby, również zakażenie koronawirusem. 

Respondenci, którzy zgłosili co najmniej trzy objawy zaburzenia snu, mieli o 88 procent większe szanse na zakażenie COVID-19 niż osoby, które nie miały problemów ze snem. Z danych statystycznych wynika, że każda dodatkowa godzina snu w nocy wiązała się z dwunastoprocentowym spadkiem szans na zakażenie. Co ciekawe, dodatkowa godzina snu wynikająca z drzemki w ciągu dnia była związana z około sześcioprocentowym wzrostem szans na zakażenie. Związek ten był jednak inny w zależności od kraju.

Biologiczna ładowarka

W czasie snu organizm przeprowadza wiele procesów, które są kluczowe dla jego kondycji: dochodzi do syntezy białek, naprawiane są mięśnie. Mózg reorganizuje komórki nerwowe, a system glimfatyczny usuwa zbędne substancje. 

- Sen sprawia, że mamy lepszą pamięć, zdolności koncentracji i radzenia sobie z problemami. Poprawia naszą zdolność uczenia się i poprawia samopoczucie - wylicza Mateusz Majchrzak, psycholog zajmujący się leczeniem snu. 

Dodaje, że w czasie snu rośnie aktywność w obszarach odpowiedzialnych za regulowanie emocji. To właśnie dzięki dobrej pracy ciała migdałowatego regenerowanego w czasie snu lepiej radzimy sobie ze strachem - dzięki czemu lepiej zwalczamy stres. Ale dobrze przespana noc ma też wpływ na inny, bardzo istotny podczas pandemii aspekt naszego zdrowia - czyli BMI.

- W czasie snu regulowane jest poziom hormonów głodu, w tym greliny odpowiedzialnej za poczucie głodu. W czasie snu jej poziom jest naturalnie zmniejszany. Osoby z zaburzonym snem narażone są na głód i - w konsekwencji - nadwagę - wylicza Mateusz Majchrzak.

/Osoby z wysokim BMI dużo gorzej znoszą zakażenie - czytaj więcej na tvn24.pl/

Dawka minimalna

Większość dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Tak przynajmniej wynika z wykresu zamieszczonego w książce niemieckiego chronobiologa Till'a Roenneberg'a pod tytułem "Internal Time". 

Chronobiologia zajmuje się badaniem tak zwanych rytmów biologicznych, czyli zjawisk, które zachodzą cyklicznie w organizmach żywych, pod wpływem czynników zewnętrznych (np. pory roku). Okazuje się, że ponad 20 procent populacji powinno spać osiem godzin w ciągu doby. Natomiast 20 proc. powinno spać około siedmiu i pół godziny. Zapotrzebowanie na sen największe jest u dzieci, a potem stopniowo spada.

/Obalamy 15 mitów na temat snu - czytaj artykuł TVN Meteo/

Autorka/Autor:bż/gp,ec

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl