Ciekawostki

Kobieta na amerykańskim banknocie? Obama odpowiada na pomysł 9-latki

Ciekawostki

Kobieta pojawi się na amerykańskich banknotach?
tvn24Barack Obama odpowiedział na list 9-latki

"Dlaczego na naszych banknotach nie ma kobiet?". Z tym pytaniem pewna 9-latka zwróciła się do samego Baracka Obamy. Dziewczynka napisała do niego list, na który otrzymała oficjalną odpowiedź. Tymczasem za oceanem trwa już internetowe głosowanie, czyj wizerunek powinien trafić na banknot 20-dolarowy.

9-letnia Sofia z Massachusetts napisała do Baracka Obamy już latem zeszłego roku. Ale dopiero kilka tygodni temu otrzymała odpowiedź z Białego Domu, o czym niedawno napisał tygodnik "Time".

Dziewczynka zastanawiała się, dlaczego na żadnym z amerykańskich banknotów ani na żadnej monecie nie można zobaczyć wizerunku kobiety, tylko samych mężczyzn. Zdała sobie z tego sprawę w trakcie jednej z lekcji. - Po powrocie ze szkoły powiedziałam sobie: muszę napisać do prezydenta - relacjonuje dziewczynka. I do listu dołączyła własną listę kandydatek, które jej zdaniem mogłyby się pojawić na którymś z banknotów.

Yes she can ! A 9 year old little girl could change the face of America (and 20$ bills) ! http://t.co/xGdhMXJRxP #W20 pic.twitter.com/q0MboMdG76— Antoine Adam (@Ant1Adam) kwiecień 3, 2015

Prezydent odpowiedział dziewczynce dopiero kilka tygodni temu. Barack Obama podziękował Sofii za "wspaniały list" i pogratulował doboru kandydatek do umieszczenia na banknotach.

"Stale pracuję nad tym, byś mogła dorastać w kraju, gdzie kobiety mają takie same możliwości, co mężczyźni. Mam nadzieję, że wciąż będziesz zaangażowana w sprawy, które mają dla ciebie znaczenie" - napisał amerykański prezydent.

I choć nie odpowiedział na jej propozycję wprost, to zanim odpisał na jej list, o pomyśle dziewczynki wspomniał już w trakcie jednego ze spotkań i nazwał go wtedy "całkiem dobrym".

Pierwsza dama zamiast prezydenta?

Za oceanem wystartowało już nawet internetowe głosowanie na tę z kobiet, której wizerunek miałby trafić na banknot 20-dolarowy. Dziś zdobi go podobizna prezydenta Andrew Jacksona, który zdaniem organizatorek głosowania nie zasłużył na to. Zaproponowały więc 15 swoich kandydatek, z których pozostały już tylko cztery, w tym m.in. Eleanor Roosevelt - żona jednego z prezydentów USA Franklina Delano Roosevelta.

Weekend plans? Make a date w/ #WomenOn20s & vote 4 an iconic female hero 2 grace the $20 bill. http://t.co/zjZE1L4iIS pic.twitter.com/QjAr3yWapN— Women On 20s (@WomenOn20s) kwiecień 11, 2015

#WomenOn20s Non-profit campaign pushes to have woman on $20 bill so the face i prefer? The 1st http://t.co/ZRuytQFpKt pic.twitter.com/c7ZgA84zHe— IG: lecassirenee (@lecassirenee) kwiecień 9, 2015

Pozostałe kandydatki to Wilma Mankiller (pierwsza kobieta-wódz indiańskiego plemienia Czirokezi), Rosa Parks (działaczka na rzecz praw obywatelskich) i Harriet Tubman (zbiegła niewolnica, walcząca w wojnie secesyjnej). Nazwisko zwyciężczyni znajdzie się we wniosku do Departamentu Skarbu i Białego Domu o umieszczenie wizerunku wybranej kandydatki na 20-dolarówce.

Akcję #WomenOn20s (kobieta na 20-dolarówce - red.) wsparła w sieci m.in. aktorka Susan Sarandon i wielu innych internautów.

I want to see a woman on the $20 bill. Post your own photo & join me by voting at http://t.co/6aOmF6OfTT #WomenOn20s pic.twitter.com/Zx1leMXSzJ— Susan Sarandon (@SusanSarandon) marzec 24, 2015

Help me out which one do I post on ig?!? The $20 is for the #WomenOn20s & the other is just bc I never take selfies pic.twitter.com/SmU4HaW0iI— g r a c e (@horansane) kwiecień 9, 2015

Women of @FOX40 talk about #WomenOn20s social campaign. @TIA_EWING @KristinasCall See you then! pic.twitter.com/KPSGWNXsNY— Stefanie Cruz (@Stefanie_Cruz) kwiecień 9, 2015

Dobra data

Nowy banknot mógłby trafić do obiegu już w 2020 roku. Organizatorki głosowania przekonują, że byłaby to dobra, symboliczna data - minie wtedy równo 100 lat od przegłosowania 19. poprawki do amerykańskiej konstytucji, która dała kobietom w USA prawo do głosowania.

Autor: ts/tr / Źródło: time.com, womenon20s.org

Pozostałe wiadomości