Kłopoty z wodą, wielkie wymieranie, roboty zamiast ludzi. 20 trendów, które wpływają na losy świata

Co czeka światpixabay / DP, wikipedia / CC BY 2.0, CC BY-SA 3.0, DP

Serwis "Business Insider" przygotował specjalny raport "Global 20", w którym omawia najważniejsze procesy, które będą kształtować naszą rzeczywistość w najblizszym czasie.

1. Chiny rosną w siłę

Od chwili przejęcia władzy nowy przywódca China prezydent Xi Jinping skoncentrował siłę Chińskiej Partii Komunistycznej i skierował politykę zagraniczną swojego kraju na bardziej samodzielne tory. Jednym z symboli nowej chińskiej siły może być sztuczna wyspa, którą chiński rząd buduje na Morzu Chińskim. Kraj nie zapomina też o sektorze finansowym. Przewodzi projektowi o nazwie Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), który ma być odpowiednikiem i konkurencją dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do nowej inicjatywy Chin akces zgłosiły takie kraje jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Korea Południowa czy Izrael. Bank ma m.in. pomagać w rozwoju inwestycji w Azji i pokazywać tzw. “miękką siłę Chin w regionie”, pozostawiając w tyle USA - czytamy. Państwo Środka podpisało też kilka kluczowych porozumień ekonomicznych - z Pakistanem i Rosją.

2. Ale przyszłość Chin jest mglista

Istnieje kilka czynników, które mogą spowolnić chiński wzrost. Po dekadzie szybkiej ekspansji, chińskie PKB zaczęło ostatnie rosnąć nieco wolniej. Obecny wzrost na poziomie 7 proc. rocznie jest najniższym od 1990 roku. Wśród innych negatywnych czynników znalazły się coraz większe zadłużenie oraz rosnąca bańka na rynku nieruchomości. W kwietniu dwie czołowe chińskie korporacje ogłosiły kłopoty z obsługą swojego długu: to deweloper Kaisa Group i państwowa Baoding Tianwei Group. Jak zauważa “Business Insider” państwowe firmy w Chinach jeszcze nigdy wcześniej nie wykazywały podobnych problemów z zadłużeniem. Swoje może dołożyć też demografia, której wskaźniki mocno się zmieniają. Rodzi się coraz mniej dzieci w przeliczeniu na 100 pracujących Chińczyków. W najbliższych dekadach ten problem może dać znać o sobie.

3. Genetyka coraz potężniejsza

Koszt wyodrębnienia ludzkiego genomu spadł przez ostatnie 15 lat kilkakrotnie. W 2001 roku pierwszy tego typu pełny proces kosztował 100 mln dolarów. W 2014 roku było to mniej niż 10 tys. dolarów. To może w przyszłości zrewolucjonizować medycynę i to w sposób jeszcze niedawno niewyobrażalny. W ostatnich latach naukowcy odkryli nową technologię modyfikacji genetycznej - CRISPR. Może ona pomóc w rozwoju terapii medycznej w przypadku skomplikowanych chorób.

4. Nigeria demograficzną potęgą

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, a zgodnie z projektem Narodów Zjednoczonych do 2050 roku będzie trzecim najludniejszym krajem na świecie. Jej przewagą może też być struktura wiekowa społeczeństwa. Stosunkowo młoda populacja Nigerii oznacza, że kraj ten w nadchodzących dekadach nie będzie miał problemów z zapełnieniem rynku pracy przez obywateli w sile wieku - zupełnie odwrotnie niż Europa, Japonia czy USA. Z drugiej jednak strony gospodarka Nigerii jest w dużej części zależna od ropy i jej cen (obecnie niskich). Jak czytamy, optymizmem napawać może fakt, że w ostatnich wyborach do władzy powrócił Muhammadu Buhari, co może przynieść stabilizację w regionie.

5. Tania ropa wcale nie jest dobra

Pomimo że ceny ropy odbiły nieco od zimowych minimów, to nadal pozostają na najniższym od lat poziomie. Z tego powodu kraje eksportujące ropę mają problemy ze zbilansowaniem swoich budżetów. Jeśli ceny pozostaną na obecnym poziomie ok. 60 dolarów za baryłkę, nawet najzdrowsze kraje OPEC będą miały poważne kłopoty. Z powodu niskich cen i dużej podaży na rynku dołek zalicza amerykański przemysł wydobywczy. Spadają też nakłady na inwestycje w sektorze. To przenosi się na amerykańską gospodarkę - jeśli cierpi branża, cieszą się konsumenci, którym więcej pieniędzy pozostaje w portfelu, bo mniej wydają na paliwo. Ale czy zaczną oni równie chętnie więcej wydawać?

6. Wenezuela na krawędzi

Gospodarka Wenezueli jest w fatalnym miejscu. 95 proc. eksportu kraju stanowi ropa, a rząd jest uzależnione od przychodów z tego tytułu, aby utrzymać funkcjonowanie podstawowych usług. Inflacja sięga tam 60 proc., a kłopoty z dostępem do podstawowych dóbr konsumpcyjnych jak np. papier toaletowy jest podstawowym kłopotem wielu domów w Wenezueli. Dodatkowym ryzykiem jest niestabilność polityczna. Prezydent Nicolas Maduro traci poparcie a wraz z nim rządu. Głowy podnosi opozycja i coraz chętniej protestujący obywatele.

7. Energia słoneczna podbija świat

W czasie, gdy w globalnym miksie energetycznym energia słoneczna wciąż stanowi mniejszą część, w USA sektor ten urósł od 2005 roku znacząco. Wraz z rozwojem technologii spadły też drastycznie ceny zielonej energii - z 11 dolarów za 1 Watt w 2000 roku do mniej niż 5 dolarów w 2013 roku. Dodatkowo rozwój technologii magazynowania energii - choćby zaprezentowana niedawno przez Teslę nowoczesna bateria - może pomóc pokonać poważny problem tej energetyki: działa on tylko, gdy świeci słońce. Słońce może też zmienić tradycyjne relacje pomiędzy konsumentami i producentami energii.

8. Kłopoty z płynnością na rynku

Rynki są płynne kiedy inwestorzy mogą spokojnie kupować i sprzedawać. Niektórzy inwestorzy mówią jednak, że nadchodzą kłopoty w tym względzie. Ich zdaniem możemy zobaczyć zmniejszenie się płynności finansowej na rynkach. Inwestor i ekonomista Mohamed El-Erian ocenił płynność jak “najbardziej niedoceniany czynnik ryzyka”. Jego zdaniem niska płynność może prowadzić do gwałtownych i dramatycznych zmian cen w czasie uderzenie nieprzewidzianych kryzysów.

9. Rosja coraz bardziej agresywna

Rosja staje się coraz bardziej agresywna wobec swoich sąsiadów. W ciągu ostatnich lat rosyjskie siły powietrzne i okręty coraz częściej zwracały uwagę europejskich i amerykańskich sił zbrojnych. Ta postawa spowodowała wzrost napięcia wśród najbliższych sąsiadów Rosji. Wschodnia Ukraina pozostaje w kleszczach pomiędzy rządem Ukraina a prorosyjskimi rebeliantami. Dodatkowo rosyjska gospodarka odczuła zachodnie sankcje i niskie ceny ropy. Rosjanie odczuli na własnych kieszeniach skokowy wzrost cen za podstawowe produkty.

10. Druga połowa świata zyskuje dostęp do sieci

W 2014 roku 3 mld ludzi na świeci miało dostęp do internetu. To około 40 proc. światowej populacji. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii Telekomunikacji w ubiegłej dekadzie największy wzrost popularności sieci nastąpił w krajach rozwiniętych. Mobilny internet zdominowała rynki wschodzące. Według MUT liczba aktywnych użytkowników szerokopasmowego internetu mobilnego na stu mieszkańców wzrosła w Afryce z 2 w 2010 roku do 19 w 2014 roku. Także amerykańskie koncerny starają się zwiększyć dostęp do internetu w krajach słabiej rozwiniętych. Facebook uruchomił specjalny serwis internet.org a Google swój Project Loon.

11. Przyszłość euro jest w rękach Grecji

W ostatnim czasie Grecja pokonała kilka kolejnych “terminów ostatecznych” spłaty długów. Nadal nie wiadomo, co wydarzy się w najbliższym czasie. Wielu ekonomistów wieszczy wyjście Grecji ze strefy euro. “Business Insider” zwraca uwagę, że ciężko być pewnym konsekwencji Grexit i możliwych następstw dla strefy euro. Może on bowiem oznaczać nawet rozpad strefy, a dla samej Grecji ogromne konsekwencje gospodarcze.

12. Narastające nierówności dochodowe

Najlepiej zarabiający w kilku najbardziej rozwiniętych krajach zaczynają coraz bardziej dostawać od reszty populacji, która odczuwa raczej stagnację zarobków. Na przestrzeni ostatnich 30 lat w USA i Wielkiej Brytanii 1 proc. najlepiej zarabiających znacząco się zwiększył.

Grecja spłaciła część długu
Grecja spłaciła część długuTVN24 Biznes i Świat

13. Syria i Irak nadal w chaosie

Brutalna wojna w Syrii trwa już piąty rok. Na sile przybiera konflikt pomiędzy siłami reżimu Assada i antyrządowymi rebeliantami oraz Państwem Islamskim. ISIS nadal kontroluje sporą część kraju.

14. Zmiany klimatyczne mogą mieć dramatyczne konsekwencje

Ziemia staje się coraz cieplejsza. Głównie za sprawą działalności człowieka, która powoduje uwalniania się do atmosfery gazów cieplarnianych. Według National Geographic jeśli ten trend się utrzyma, poziom mórz na świecie wzrośnie do końca tego wieku od 2,5 do 6,5 stóp (blisko 2 metry). “Nawet przy założeniu tego mniejszego wzrostu takie miasta jak Miami mogą zostać zniszczone” - czytamy. Co więcej, zmiany klimatu dramatycznie zmieniają strukturę globalnego rolnictwa. Kanada i Eurazja mogą spodziewać się wzrostu wydajności upraw - w przeciwieństwie do reszty świata.

15. Woda będzie coraz trudniej dostępna

Zmiany klimatyczne, wzrost populacji na świecie i coraz szybciej rosnące gospodarki mogą spowodować kłopoty z dostępem do świeżej wody. “Business Insider” podaje przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie coraz większa liczba regionów może w najbliższych dekadach borykać się problemami z wodą.

16. Gospodarka Kanady zwalnia

Produkcja energii stanowi dużą część kanadyjskiej gospodarki i 19 proc. eksportu kraju. W sektor ten uderzyły ostatnio niskie ceny ropy. Do tego słabnie dolar kanadyjski, a rośnie dług gospodarstw domowych.

17. Ludzie mogą spowodować “wielkie wymieranie”

Zmiany klimatu i niszczycielska działalność człowieka mogą spowodować wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt. Doskonałym przykładem jest tu coraz mocniej kurczący się las amazoński. Niektóre badania mówią, że do końca wieku zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia jednej trzeciej gatunków żyjących na Ziemi.

18. Roboty zmienią naszą gospodarkę

W badaniu z 2013 roku dwóch naukowców z Oxfordu sugerowało, że w najbliższych dekadach 47 proc. zawodów będzie zagrożonych zastąpieniem przez roboty. Chodzi głównie o pracy łatwo powtarzalne, nie wymagającej zbytniej kreatywności. Z kolei miasta mogą się radykalnie zmienić dzięki samoprowadzącym się autom. Naukowcy mają też nadzieję na rozwój sztucznej inteligencji.

19. Argentyna w kłopotach

Kraj zmaga się z dużym zadłużeniem a prezydent Cristina Fernandez de Kirchner i minister finansów Axel Kicillof biją się z wierzycielami. Do tego dochodzą problemy polityczne związane z zarzutami pod adresem prezydent dotyczącymi zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu na żydowski ośrodek kulturalny AMIA w Buenos Aires.

20. Bez względu na wszystko, rzeczy mają się lepiej

“Kilka z powyższych punktów to poważne i niebezpieczne problemy. Ale obecny czas jest najlepszym czasem w historii do życia, a sprawy powinny iść w dobrym kierunku. W ciągu ostatnich 20 lat wydłużył się przeciętny czas życia, o połowę zmniejszył się odsetek ludzi na świecie, którzy żyją w ekstremalnej biedzie” - zauważa optymistycznie “Business Insider”.

Autor: mn/bgr / Źródło: Businees Insider

Źródło zdjęcia głównego: pixabay / DP, wikipedia / CC BY 2.0, CC BY-SA 3.0, DP

Pozostałe wiadomości

Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że wydamy na obronę w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie -powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP