Kłopoty z wodą, wielkie wymieranie, roboty zamiast ludzi. 20 trendów, które wpływają na losy świata

Co czeka światpixabay / DP, wikipedia / CC BY 2.0, CC BY-SA 3.0, DP

Serwis "Business Insider" przygotował specjalny raport "Global 20", w którym omawia najważniejsze procesy, które będą kształtować naszą rzeczywistość w najblizszym czasie.

1. Chiny rosną w siłę

Od chwili przejęcia władzy nowy przywódca China prezydent Xi Jinping skoncentrował siłę Chińskiej Partii Komunistycznej i skierował politykę zagraniczną swojego kraju na bardziej samodzielne tory. Jednym z symboli nowej chińskiej siły może być sztuczna wyspa, którą chiński rząd buduje na Morzu Chińskim. Kraj nie zapomina też o sektorze finansowym. Przewodzi projektowi o nazwie Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), który ma być odpowiednikiem i konkurencją dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do nowej inicjatywy Chin akces zgłosiły takie kraje jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Korea Południowa czy Izrael. Bank ma m.in. pomagać w rozwoju inwestycji w Azji i pokazywać tzw. “miękką siłę Chin w regionie”, pozostawiając w tyle USA - czytamy. Państwo Środka podpisało też kilka kluczowych porozumień ekonomicznych - z Pakistanem i Rosją.

2. Ale przyszłość Chin jest mglista

Istnieje kilka czynników, które mogą spowolnić chiński wzrost. Po dekadzie szybkiej ekspansji, chińskie PKB zaczęło ostatnie rosnąć nieco wolniej. Obecny wzrost na poziomie 7 proc. rocznie jest najniższym od 1990 roku. Wśród innych negatywnych czynników znalazły się coraz większe zadłużenie oraz rosnąca bańka na rynku nieruchomości. W kwietniu dwie czołowe chińskie korporacje ogłosiły kłopoty z obsługą swojego długu: to deweloper Kaisa Group i państwowa Baoding Tianwei Group. Jak zauważa “Business Insider” państwowe firmy w Chinach jeszcze nigdy wcześniej nie wykazywały podobnych problemów z zadłużeniem. Swoje może dołożyć też demografia, której wskaźniki mocno się zmieniają. Rodzi się coraz mniej dzieci w przeliczeniu na 100 pracujących Chińczyków. W najbliższych dekadach ten problem może dać znać o sobie.

3. Genetyka coraz potężniejsza

Koszt wyodrębnienia ludzkiego genomu spadł przez ostatnie 15 lat kilkakrotnie. W 2001 roku pierwszy tego typu pełny proces kosztował 100 mln dolarów. W 2014 roku było to mniej niż 10 tys. dolarów. To może w przyszłości zrewolucjonizować medycynę i to w sposób jeszcze niedawno niewyobrażalny. W ostatnich latach naukowcy odkryli nową technologię modyfikacji genetycznej - CRISPR. Może ona pomóc w rozwoju terapii medycznej w przypadku skomplikowanych chorób.

4. Nigeria demograficzną potęgą

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, a zgodnie z projektem Narodów Zjednoczonych do 2050 roku będzie trzecim najludniejszym krajem na świecie. Jej przewagą może też być struktura wiekowa społeczeństwa. Stosunkowo młoda populacja Nigerii oznacza, że kraj ten w nadchodzących dekadach nie będzie miał problemów z zapełnieniem rynku pracy przez obywateli w sile wieku - zupełnie odwrotnie niż Europa, Japonia czy USA. Z drugiej jednak strony gospodarka Nigerii jest w dużej części zależna od ropy i jej cen (obecnie niskich). Jak czytamy, optymizmem napawać może fakt, że w ostatnich wyborach do władzy powrócił Muhammadu Buhari, co może przynieść stabilizację w regionie.

5. Tania ropa wcale nie jest dobra

Pomimo że ceny ropy odbiły nieco od zimowych minimów, to nadal pozostają na najniższym od lat poziomie. Z tego powodu kraje eksportujące ropę mają problemy ze zbilansowaniem swoich budżetów. Jeśli ceny pozostaną na obecnym poziomie ok. 60 dolarów za baryłkę, nawet najzdrowsze kraje OPEC będą miały poważne kłopoty. Z powodu niskich cen i dużej podaży na rynku dołek zalicza amerykański przemysł wydobywczy. Spadają też nakłady na inwestycje w sektorze. To przenosi się na amerykańską gospodarkę - jeśli cierpi branża, cieszą się konsumenci, którym więcej pieniędzy pozostaje w portfelu, bo mniej wydają na paliwo. Ale czy zaczną oni równie chętnie więcej wydawać?

6. Wenezuela na krawędzi

Gospodarka Wenezueli jest w fatalnym miejscu. 95 proc. eksportu kraju stanowi ropa, a rząd jest uzależnione od przychodów z tego tytułu, aby utrzymać funkcjonowanie podstawowych usług. Inflacja sięga tam 60 proc., a kłopoty z dostępem do podstawowych dóbr konsumpcyjnych jak np. papier toaletowy jest podstawowym kłopotem wielu domów w Wenezueli. Dodatkowym ryzykiem jest niestabilność polityczna. Prezydent Nicolas Maduro traci poparcie a wraz z nim rządu. Głowy podnosi opozycja i coraz chętniej protestujący obywatele.

7. Energia słoneczna podbija świat

W czasie, gdy w globalnym miksie energetycznym energia słoneczna wciąż stanowi mniejszą część, w USA sektor ten urósł od 2005 roku znacząco. Wraz z rozwojem technologii spadły też drastycznie ceny zielonej energii - z 11 dolarów za 1 Watt w 2000 roku do mniej niż 5 dolarów w 2013 roku. Dodatkowo rozwój technologii magazynowania energii - choćby zaprezentowana niedawno przez Teslę nowoczesna bateria - może pomóc pokonać poważny problem tej energetyki: działa on tylko, gdy świeci słońce. Słońce może też zmienić tradycyjne relacje pomiędzy konsumentami i producentami energii.

8. Kłopoty z płynnością na rynku

Rynki są płynne kiedy inwestorzy mogą spokojnie kupować i sprzedawać. Niektórzy inwestorzy mówią jednak, że nadchodzą kłopoty w tym względzie. Ich zdaniem możemy zobaczyć zmniejszenie się płynności finansowej na rynkach. Inwestor i ekonomista Mohamed El-Erian ocenił płynność jak “najbardziej niedoceniany czynnik ryzyka”. Jego zdaniem niska płynność może prowadzić do gwałtownych i dramatycznych zmian cen w czasie uderzenie nieprzewidzianych kryzysów.

9. Rosja coraz bardziej agresywna

Rosja staje się coraz bardziej agresywna wobec swoich sąsiadów. W ciągu ostatnich lat rosyjskie siły powietrzne i okręty coraz częściej zwracały uwagę europejskich i amerykańskich sił zbrojnych. Ta postawa spowodowała wzrost napięcia wśród najbliższych sąsiadów Rosji. Wschodnia Ukraina pozostaje w kleszczach pomiędzy rządem Ukraina a prorosyjskimi rebeliantami. Dodatkowo rosyjska gospodarka odczuła zachodnie sankcje i niskie ceny ropy. Rosjanie odczuli na własnych kieszeniach skokowy wzrost cen za podstawowe produkty.

10. Druga połowa świata zyskuje dostęp do sieci

W 2014 roku 3 mld ludzi na świeci miało dostęp do internetu. To około 40 proc. światowej populacji. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii Telekomunikacji w ubiegłej dekadzie największy wzrost popularności sieci nastąpił w krajach rozwiniętych. Mobilny internet zdominowała rynki wschodzące. Według MUT liczba aktywnych użytkowników szerokopasmowego internetu mobilnego na stu mieszkańców wzrosła w Afryce z 2 w 2010 roku do 19 w 2014 roku. Także amerykańskie koncerny starają się zwiększyć dostęp do internetu w krajach słabiej rozwiniętych. Facebook uruchomił specjalny serwis internet.org a Google swój Project Loon.

11. Przyszłość euro jest w rękach Grecji

W ostatnim czasie Grecja pokonała kilka kolejnych “terminów ostatecznych” spłaty długów. Nadal nie wiadomo, co wydarzy się w najbliższym czasie. Wielu ekonomistów wieszczy wyjście Grecji ze strefy euro. “Business Insider” zwraca uwagę, że ciężko być pewnym konsekwencji Grexit i możliwych następstw dla strefy euro. Może on bowiem oznaczać nawet rozpad strefy, a dla samej Grecji ogromne konsekwencje gospodarcze.

12. Narastające nierówności dochodowe

Najlepiej zarabiający w kilku najbardziej rozwiniętych krajach zaczynają coraz bardziej dostawać od reszty populacji, która odczuwa raczej stagnację zarobków. Na przestrzeni ostatnich 30 lat w USA i Wielkiej Brytanii 1 proc. najlepiej zarabiających znacząco się zwiększył.

Grecja spłaciła część długu
Grecja spłaciła część długuTVN24 Biznes i Świat

13. Syria i Irak nadal w chaosie

Brutalna wojna w Syrii trwa już piąty rok. Na sile przybiera konflikt pomiędzy siłami reżimu Assada i antyrządowymi rebeliantami oraz Państwem Islamskim. ISIS nadal kontroluje sporą część kraju.

14. Zmiany klimatyczne mogą mieć dramatyczne konsekwencje

Ziemia staje się coraz cieplejsza. Głównie za sprawą działalności człowieka, która powoduje uwalniania się do atmosfery gazów cieplarnianych. Według National Geographic jeśli ten trend się utrzyma, poziom mórz na świecie wzrośnie do końca tego wieku od 2,5 do 6,5 stóp (blisko 2 metry). “Nawet przy założeniu tego mniejszego wzrostu takie miasta jak Miami mogą zostać zniszczone” - czytamy. Co więcej, zmiany klimatu dramatycznie zmieniają strukturę globalnego rolnictwa. Kanada i Eurazja mogą spodziewać się wzrostu wydajności upraw - w przeciwieństwie do reszty świata.

15. Woda będzie coraz trudniej dostępna

Zmiany klimatyczne, wzrost populacji na świecie i coraz szybciej rosnące gospodarki mogą spowodować kłopoty z dostępem do świeżej wody. “Business Insider” podaje przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie coraz większa liczba regionów może w najbliższych dekadach borykać się problemami z wodą.

16. Gospodarka Kanady zwalnia

Produkcja energii stanowi dużą część kanadyjskiej gospodarki i 19 proc. eksportu kraju. W sektor ten uderzyły ostatnio niskie ceny ropy. Do tego słabnie dolar kanadyjski, a rośnie dług gospodarstw domowych.

17. Ludzie mogą spowodować “wielkie wymieranie”

Zmiany klimatu i niszczycielska działalność człowieka mogą spowodować wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt. Doskonałym przykładem jest tu coraz mocniej kurczący się las amazoński. Niektóre badania mówią, że do końca wieku zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia jednej trzeciej gatunków żyjących na Ziemi.

18. Roboty zmienią naszą gospodarkę

W badaniu z 2013 roku dwóch naukowców z Oxfordu sugerowało, że w najbliższych dekadach 47 proc. zawodów będzie zagrożonych zastąpieniem przez roboty. Chodzi głównie o pracy łatwo powtarzalne, nie wymagającej zbytniej kreatywności. Z kolei miasta mogą się radykalnie zmienić dzięki samoprowadzącym się autom. Naukowcy mają też nadzieję na rozwój sztucznej inteligencji.

19. Argentyna w kłopotach

Kraj zmaga się z dużym zadłużeniem a prezydent Cristina Fernandez de Kirchner i minister finansów Axel Kicillof biją się z wierzycielami. Do tego dochodzą problemy polityczne związane z zarzutami pod adresem prezydent dotyczącymi zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu na żydowski ośrodek kulturalny AMIA w Buenos Aires.

20. Bez względu na wszystko, rzeczy mają się lepiej

“Kilka z powyższych punktów to poważne i niebezpieczne problemy. Ale obecny czas jest najlepszym czasem w historii do życia, a sprawy powinny iść w dobrym kierunku. W ciągu ostatnich 20 lat wydłużył się przeciętny czas życia, o połowę zmniejszył się odsetek ludzi na świecie, którzy żyją w ekstremalnej biedzie” - zauważa optymistycznie “Business Insider”.

Autor: mn/bgr / Źródło: Businees Insider

Źródło zdjęcia głównego: pixabay / DP, wikipedia / CC BY 2.0, CC BY-SA 3.0, DP

Pozostałe wiadomości

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ministra pracy Kuby Marta Elena Feito-Cabrera została zmuszona do dymisji, gdy wywołała oburzenie słowami, że w kraju nie ma żebraków – poinformowała w środę stacja BBC.

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider