Ze świata

Ze świata

Hojny jak Amerykanin. Siedem największych darowizn wartych 3 mld dolarów

Największą darowiznę na cele charytatywne pochodzą w tym roku od człowieka, który zarobił fortunę, kiedy Mark Zuckerberg był jeszcze dzieckiem - pisze CNN Money. To Ralph Wilson Jr., miliarder i właściciel drużyny piłkarskiej Buffalo Bills - wynika z rankingu Chronicle Filantropii, który omawia CNN Money.

Energia podrożeje? "Mamy mechanizm ograniczenia wzrostu cen"

W ramach nowego pakietu klimatycznego UE na lata 2020-2030 utrzymaliśmy darmowe uprawnienia do emisji w elektroenergetyce i dzięki temu zyskaliśmy mechanizm, który pozwoli ograniczyć wzrost cen energii - mówi wiceminister środowiska Marcin Korolec.

Europa przesiądzie się do aut na prąd? "Zatoczyliśmy krąg, zaczynaliśmy od elektrycznych samochodów"

Przemysł motoryzacyjnych coraz chętniej inwestuje w elektryczne samochody. Tesla, Nissan, Toyota i inni albo już oferują takie samochody, albo nad mini pracują. Niektóre kraje Europy wprowadzają zachęty dla kierowców, by ci wybierali takie samochody. - Można przesiąść się na samochód elektryczny pod warunkiem, że zostaną stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju elektrycznej motoryzacji - ocenił gość "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jarosław Maznas z programu "Automaniak" emitowanego w TVN Turbo.

"Rosyjski kryzys będzie ciążył polskiej gospodarce"

Polska gospodarka w tym roku mogłaby się rozwijać szybciej niż w ubiegłym, jednak na przeszkodzie stoją ryzyka związane z kryzysem rosyjskim - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Ich zdaniem 2015 r. i tak powinien być lepszy od poprzedniego.

Gadżety zamiast nowych technologii. Co firmy pokażą na targach w Las Vegas?

Telewizory o ultrawysokiej rozdzielczości, bezprzewodowe ładowarki, które dedykowane są konkretnym urządzeniom, ale też urządzenia bezprzewodowe, którymi zainteresowanie wykazało niewielu klientów - to tylko część nowości technologicznych, które producenci zaprezentują już w przyszłym tygodniu. Na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas producenci pokażą produkty, które musi mieć każdy szanujący się gadżetomaniak. Nastroje konsumentów są jeszcze przeciwko nim - pisze "Bloomberg".

Weekend w TVN24 Biznes i Świat: wyzwania dla świata, zimowa podróż i nowe programy

W weekend w TVN24 Biznes i Świat rozmawialiśmy o prognozach na nowy rok, narysowaliśmy też mapę geopolityczną świata na nadchodzące miesiące. Podpowiadaliśmy, jak zaplanować zimową podróż a także zapowiedzieliśmy najciekawsze premiery filmowe 2015 roku. Wydarzenia tygodnia podsumowaliśmy w "Atlasie Świata", w TVN24 Biznes i Świat także nowy program "Korespondent".

Ekspert: rosyjski kryzys może być zaraźliwy

- Obecny kryzys przypomina bardziej ten z lat 1997/1998, niż ten z lat 2007/2008. Rozpoczęty w czerwcu 1997 roku w Tajlandii, szybko przeniósł się do Indonezji i Korei Południowej - tak o problemach rosyjskiej gospodarki mówi James Rickards, autor książek o tematyce ekonomicznej.

Chiny potęgą i walka na rynku ropy. Rok 2015 według "The Economist"

W 2015 roku czeka nas między innymi walka między amerykańskimi nafciarzami a szejkami z Arabii Saudyjskiej. Chiny stają się największą gospodarką świata, czeka nas też pokaz siły ze strony Państwa Środka. Rośnie sprzedaż telefonów komórkowych, za to spada sprzedaż komputerów stacjonarnych na rzecz tabletów. Oto najważniejsze wydarzenia i procesy, których będziemy świadkami w tym roku według "The Economist".

"Get Lucky" Rosjo? Chór Aleksandrowa bardziej "pop"

Chór Aleksandrowa towarzyszy rosyjskiej armii już od czasów Piotra I. Wykonuje pieśni patriotyczne i zagrzewa żołnierzy do boju. Okazuje się, że muzycy prezentują także bardziej rozrywkowy repertuar - np. Daft Punt i kultowy już "Get Lucky".

Sytuacja Polski jest "dość dobra". Na sukces wpływ ma rosnąca konsumpcja

Początek roku to czas na podsumowania i prognozy gospodarcze na 2015 rok. Co czeka Polskę, jaki wpływ na nasz kraj będą miały wydarzenia w Europie i gospodarcze decyzje naszych sąsiadów? O prognozach na obecny rok mówili w TVN24 Biznes i Świat Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku i Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku.

Amerykańskiego miliardera nie stać na rozwód? Winne mają być spadki cen ropy

Harold Hamm, jeden z amerykańskich potentatów naftowych tak bardzo odczuł spadki cen ropy naftowej, że teraz nie ma za co spłacić zobowiązań rozwodowych. Jeszcze dwa lata temu był trzydziestym najbogatszym człowiekiem na ziemi, a w sądzie obiecał zapłacić swojej żonie miliard dolarów. Teraz przyznał, że nie może się z tej umowy wywiązać, bo najzwyczajniej go na to nie stać.

Ukraińcy zaleją Polskę? “Będą szukać pracy"

Deregulacja, decentralizacja i walka z korupcją - to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed gospodarką Ukrainy w 2015 r. Eksperci oczekują spadku PKB Ukrainy o 9-12 proc., a jednocześnie wzrostu - nawet o 50 proc. liczby Ukraińców, którzy będą szukać pracy w Polsce.

Ceny ropy w USA odrabiają straty

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną zmniejszając tygodniową stratę - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 53,11 USD, po wzroście o 1,84 dolara.

Niskie ceny ropy naftowej. W co gra Arabia Saudyjska?

Spadek ceny ropy naftowej do poziomu bliskiemu 50 dolarów za baryłkę doprowadza do powstawania wielu spekulacji na temat planu Arabii Saudyjskiej. Część ekspertów uważa, że to jej celowa polityczna gra, która ma uderzyć w Iran. Czy ta teoria ma jednak uzasadnienie w rzeczywistości?

Rośnie płaca minimalna i w Polsce, i w Niemczech. A jaka jest jej stawka na świecie?

8,5 euro za godzinę - tyle wynosi od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna w Niemczech. A jaka jest jej wysokość w innych europejskich krajach i na świecie? W Luksemburgu pracownicy zarobią co najmniej 11 euro, a we Francji 9,5 euro. Niższe minimalne zarobki są w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracownicy otrzymują 7,25 dolarów za godzinę pracy. Dla porównania w Polsce płaca minimalna to 2,5 euro za godzinę pracy. Na 28 unijnych państw 21 ma określoną pensję minimalną.

Agencje kosmiczne penetrują kosmos. Powstanie europejski system GPS?

Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.

Nowy rok z nowym Facebookiem. Portal staje się śmietnikiem?

Jeśli w nowy rok zalogujesz się na Facebooka, aby obejrzeć, jak w sylwestrową noc bawili się twoi znajomi, to automatycznie zaakceptujesz nowy regulamin. I pozwolisz na większą ingerencję we własną prywatność. Eksperci zwracają też uwagę, że serwis powinien wprowadzić większą kontrolę nad wyświetlanymi treściami, bo wśród coraz większej grupy użytkowników panuje przekonanie, że Facebook staje się śmietnikiem.

Co czeka świat w 2015 roku? Rosja i terroryzm nadal straszą

- Kryzys pogłębiający się w Rosji, perspektywy tego, że wojna może być w każdym momencie "przywrócona do życia" - to jedne z najważniejszych problemów obecnego roku mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej. Nowy rok rozpoczął się pierwszym dłuższym ostrzałem w okolicach Doniecka. Według publicysty Piotra Gadzinowskiego w trwającym konflikcie, wyjątkowo dobrze ma się Rosja: - Rosyjska gospodarka słabnie, ale ma wystarczające zasoby, żeby przetrwać ten kryzys - uważa.

Miniony rok należał do hakerów. Jakie czekają nas zagrożenia w 2015 r.?

W 2014 roku cyberprzestępcy uderzyli w organizacje działające m.in. w sektorze energetycznym, przemysłowym, telekomunikacyjnym, IT oraz finansowym. Hakerzy kradli hasła, pliki, przechwytywali informacje o położeniu geograficznym i kontrolowali kamery internetowe. W kilku przypadkach ataki mogły zostać przeprowadzone przez organizacje sponsorowane przez rządy - podejrzenia padają m.in. na Kreml i Pjongjang. Prognozy na ten rok nie napawają optymizmem. Ataków ma być jeszcze więcej, szczególnie zagrożone są banki i osoby przechowujące dane w chmurze. Nie będziemy też bezpieczni w swoim własnym samochodzie.

Litwini od jutra w strefie euro. Ale entuzjazmu nie ma

Od 1 stycznia Litwa przystępuje do strefy euro. Narodową walutę - lita - która obowiązywała na Litwie przez ostatnie 21 lat, zastąpi euro. Większość Litwinów popiera przejście na euro, choć nie wykazuje w związku z tym wielkiego entuzjazmu.