Ze świata

Ze świata

Gazowe gierki Rosji z Zachodem. Kto wyjdzie z nich zwycięsko?

Rosyjski plan, aby odciąć Ukrainę od tranzytu gazu jest nierealny, ponieważ Unia Europejska będzie dążyć do poszukiwania innych źródeł surowca, niż przyłączy się do proponowanego przez Moskwę gazociągu z Rosji do Turcji - uważają analitycy i źródła branżowe.

Projektował bieliznę dla Victoria's Secret. Teraz ubiera kosmonautów

Ted Southern, autor słynnych skrzydeł, które na pokazach mody noszą Aniołki Victoria’s Secret, podbija teraz branżę kosmiczną. Jest współzałożycielem Final Frontier - firmy, która zaprojektowała i uszyła skafandry dla kosmonautów NASA. Nowe kombinezony pozwolą na większą mobilność. Ich waga to niecałe 7 kg, podczas gdy obecne modele ważą od 11 do 13,5 kg. Kosmiczne stroje już zostały przetestowane przez 12 przyszłych astronautów.

Chińczycy nie kupują u siebie w sklepach Prady i Louis Vuitton, bo boją się podróbek

Chińskie sklepy znanych marek świecą pustkami. - Chińczycy bardzo lubią kupować poza swoim krajem, ponieważ wierzą, że kupują oryginalne rzeczy. Robiąc zakupy w Chinach zawsze są nieco podejrzliwi, że to, co kupują, jest podróbką - powiedział Robert Burke, szef firmy konsultingowej Robert Burke Association. Z tą oceną, zgadza się Stephen King z banku HSBC. - Chińczycy w sklepach zlokalizowanych u siebie jedynie oglądają produkty. Kupują je na Zachodzie - przyznaje.

Są powody do optymizmu. Rośnie PKB w strefie euro

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 0,3 proc. (kwartal do kwartału), podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat we wstępnym wyliczeniu.

"Bardzo kulawe porozumienie". Konieczne nowe sankcje wobec Rosji?

- To jest bardzo kulawe porozumienie. Dotyczące zaledwie zawieszenia broni, nie można tego absolutnie nazywać porozumieniem pokojowym. Jego realizację będzie trzeba wymusić przez groźbę kolejnych sankcji i wzmocnienia zdolności samoobrony Ukrainy poprzez dostarczenie broni, której ona się domaga - mówił Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PO. W czwartek w Mińsku podpisano kolejne porozumienie pokojowe, które ma uregulować sytuację na Wschodzie.

Wzrost cen ropy. Mniej odwiertów w USA?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na spekulacje, że z powodu mniejszej ilości odwiertów produkcja ropy w USA spadnie, a tym samym zmniejszy się jej nadpodaż na rynkach - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51,87 USD, po zwyżce o 66 centów.

Co z długiem Grecji? “Jest wspólny grunt”

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju.

Grecja musi zostać w strefie euro? Chce tego 51 proc. Niemców

Według opublikowanego w piątek sondażu telewizji ARD procent Nemców opowiadających się za pozostaniem Grecji w strefie euro wzrósł w porównaniu z sytuacją sprzed 3 lat i to mimo, że nowy rząd w Atenach odrzuca spłatę zadłużenia i pomoc na dotychczasowych warunkach.

Mimo porozumienia w Mińsku, unijne sankcje wchodzą w życie

Nowe unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie wejdą w życie w poniedziałek, tak jak planowano, mimo wynegocjowania w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni - podały w czwartek unijne źródła dyplomatyczne.

Bilans: nielegalny strajk w JSW, kara dla Generali i Nowy Rok w Chinach

UOKiK nałożył na Generali Życie prawie 190 tys. zł kary za nieprecyzyjne zapisy umowne. Blisko 1,3 miliarda Chińczyków rozpocznie wkrótce swoje podróże, by wraz z rodziną i przyjaciółmi 19 lutego świętować Nowy Rok. Sąd, na wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydał postanowienie, w którym zakazał związkowcom działań wyrządzających szkodę spółce.

Postęp w sprawie Grecji. Jest szansa na porozumienie

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju – poinformowało źródło unijne.

Chińczycy nie chcą Amerykanów u siebie? Ich broń to cenzura i inwigilacja

Amerykańscy przedsiębiorcy nie czują się mile widziani w Chinach - wynika z corocznego badania koniunktury przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach (AmCham China). Twierdzą, że klimat i warunki do prowadzenia tam biznesu stają coraz mniej przyjazne. Wśród barier wymieniają przede wszystkim wzmożoną cenzurę internetu oraz rosnącą liczbę prowadzonych przeciwko nim antymonopolowych śledztw w Państwie Środka.

Rosyjscy kredytobiorcy walutowi w panice. Proszą Putina o pomoc

Rosjanie zadłużeni w walutach obcych liczyli na niższe raty kredytów hipotecznych, ale te poszybowały w górę - rubel od miesięcy bije kolejne rekordy i szoruje po dnie. Wartość rosyjskiej waluty w ciągu zaledwie sześciu miesięcy spadła o 45 proc. w stosunku do dolara. Traci też do innych głównych walut. Rosjanie proszą więc prezydenta Putina o pomoc w spłacie zobowiązań. Sytuacja przypomina polskich "frankowiczów", którzy także wpadli w tarapaty, gdy wystrzelił kurs franka szwajcarskiego.

Po Grecji czas na Portugalię? Lizbona jest spokojna

Portugalia chce łagodzić obawy, że jest po Grecji najsłabszym punktem w strefie euro. Może jednak wciąż stwarzać kłopoty, jeśli konfrontacja lewicowego rządu Grecji i europejskich wierzycieli skończy się tzw. Grexitem, czyli wyjściem Grecji ze strefy euro.

Chiny przywitają Nowy Rok. Co na to ich gospodarka?

Blisko 1,3 miliarda Chińczyków rozpocznie wkrótce swoje podróże, by wraz z rodziną i przyjaciółmi 19 lutego świętować Nowy Rok. Wydatki na rynku detalicznym i w restauracjach, w analogicznym tygodniu w ubiegłym roku wyniosły prawie o 100 miliardów dolarów. Gospodarka w tym okresie każdego roku notuje jednak spowolnienie, czy w tym roku Chiny unikną podobnego scenariusza?

Szefowa unijnej dyplomacji: europejscy liderzy nie będą dziś rozmawiać o sankcjach nałożonych na Rosję

- Porozumienie zawarte w Mińsku jest ważne, ale nie rozstrzyga ostatecznie konfliktu. Nie należy się dzisiaj spodziewać rozmów o sankcjach - mówi Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. To jedno z ustaleń przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji zawartych na spotkaniu w stolicy Białorusi.

Porozumienie w Mińsku umacnia złotego i rubla

Polska waluta zareagowała umocnieniem na wieść o tym, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, którzy spotkali się w Mińsku, osiągnęli porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Rozejm ma obowiązywać od północy, z soboty na niedzielę.