Ze świata

Ze świata

Putin szuka przyjaciół w Azji. Rosja cierpi z powodu sankcji, obawia się zbyt silnych Chin

Rosyjska gospodarka obciążona jest sankcjami nałożonymi przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone. - Gospodarka ledwo zipie, stąd Moskwa rozpoczyna azjatycką ofensywę - twierdzi dziennikarz amerykańskiego serwisu Bloomberg. Pierwszymi widocznymi efektami tych działań są m.in. zawarcie strategicznego porozumienie z Pakistanem, czy próba nawiązania relacji z Koreą Północną. W regionie, w którym niektóre rządy mogą być mniej wrażliwe na temat wydarzeń na Ukrainie, Putin jest zaskakująco mile widziany. Czy zdoła rozkochać w sobie rynek azjatycki?

Unia poszerza listę objętych sankcjami. Rosja zapowiada odpowiedź

UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje dotknęły wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że "odpowiednio odpowie" na nowe restrykcje.

Porozumienia z Grecją dzisiaj? Niemiecki minister: jestem pesymistą w tej kwestii

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w poniedziałek rano, że nie jest optymistą, jeśli chodzi o osiągnięcie porozumienia Grecji z jej partnerami z eurolandu, w sprawie greckiego zadłużenia. Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść ważne decyzje ws. Grecji.

Polska gra karciana podbija Kickstartera. Będzie nowy rekord?

Na dwa tygodnie przed końcem zbiórki projekt międzynarodowego wydania polskiej gry karcianej „Teomachia” zgromadził już ponad 83 tys. dolarów na Kickstarterze - serwisie crowdfundingowym. Czyni ją to drugą najbardziej udaną zbiórką przeprowadzoną przez Polaków.

Ceny ropy: w piątek duży wzrost, dziś spadek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku minimalnie spadają po mocnym wzroście podczas piątkowej sesji - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 52,74 USD, po zniżce o 4 centy.

Grecja opuści strefę euro? Siedem faktów, które musisz znać

Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść ważne decyzje ws. Grecji. Jej nowe, lewicowe władze domagają się skończenia z narzuconymi przez pożyczkodawców oszczędnościami i chcą restrukturyzacji długu.

Brutalna egzekucja chrześcijan w Libii. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

- Nie ma już wątpliwości, co do autentyczności nagrania, na którym dżihadyści ścinają na libijskiej plaży 21 egipskich chrześcijan - koptów. Zwolennicy Państwa Islamskiego (IS) zamieścili w niedzielę wieczorem na Twitterze, na stronie internetowej popierającej tę organizację, wideo pokazujące prawdopodobną egzekucję 21 Koptów, egipskich chrześcijan, w Libii. Więcej na ten temat w TVN24 Biznes i Świat.

Tesco tnie zatrudnienie. Zwolni nawet 10 tys. pracowników

Największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii może zmniejszyć zatrudnienie o około 10 tys. miejsc pracy. Jak podają brytyjskie media Tesco będzie zwalniać głównie kadrę menadżerską średniego szczebla, z firmy odejść ma 6 tys. osób.

Klasa średnia kurczy się. Rosną nierówności ekonomiczne

"Proces automatyzacji i rozwój handlu globalnego" sprawiają, że wzrost nierówności ekonomicznych i kurczenie się klasy średniej w krajach bogatych to nieodwracalny proces - twierdzi w wywiadzie dla agencji EFE słynny amerykański ekonomista, prof. Tyler Cowen.

Grecy wyjdą z eurolandu? "Nie czują by mieli coś do stracenia"

Europa ostrzega Grecję przed chaosem i bankructwem kraju, jeśli nie zmieni swojego anty-oszczędnościowego nastawienia. Grecy dalecy są od przestrzegania próśb Europejczyków i chcą zrzucić kajdany założone przez kraje UE i sami kształtować swoje przeznaczenie. W poniedziałek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść decyzje ws. Grecji.

Apple wyprodukuje samochód? Firma prowadzi tajny projekt

Producent modnych smartfonów i tabletów chce wyprodukować własny samochód. Nad elektrycznym samochodem pod pseudonimem Titan pracują setki osób. Samochód w obecnym kształcie ma przypominać minivana - donosi Bussines Insider.

Błyszczą na stadionie, kuleją w banku. Jak i dlaczego sportowcy tracą swoje fortuny?

Sława, sukces, podróże i pieniądze, to tylko część zalet, jakie daje kariera profesjonalnego sportowca. Ale ten medal ma też drugą stronę. Bo często brutalna rzeczywistość wygląda tak: sportowcy tracą swój majątek niemal tak szybko jak go zdobyli. Powodów jest wiele: rozrzutność, brak finansowej zaradności i perspektywicznego spojrzenia na karierę, a także podatność na nałogi.

Sankcje nie są głównym problemem Putina. Co jeszcze gryzie prezydenta Rosji?

Zgoda prezydenta Rosji Władimira Putina na zawieszenie broni na Ukrainie może wynikać nie z obawy przed kolejnymi sankcjami gospodarczymi, które może nałożyć Zachód, ale z tego, że we własnym kraju zmaga się on z problemami trudnymi do rozwiązania. Co ważne nie mają one wiele wspólnego z restrykcjami Unii Europejskiej, czy Stanów Zjednoczonych. Jakie problemy ma Władimir Putin?

PGNiG negocjuje ceny z Gazpromem. “Nikłe szanse na sukces”

PGNiG rozmawia z Gazpromem na temat renegocjacji kontraktu jamalskiego. Zdaniem ekspertów szanse na sukces tych rozmów są nikłe. Zwracają przy tym uwagę na sytuację na rynkach ropy naftowej i gazu, sytuację polityczną, a także kondycję rosyjskiego eksportera.

Zielono na Wall Street. Historyczne wzrosty

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostem głównych indeksów, w tym historycznym wynikiem S&P 500 i najlepszymi od 15 lat notowaniami Nasdaq. Dobre nastroje na rynkach do zasługa m.in. danych na temat PKB w strefie euro w IV kw. 2014 r.

Hiszpania: nie anulujemy Grekom długu

Hiszpania, która pożyczyła Grecji 26 miliardów euro, gdy sama zmagała się z ciężkim kryzysem, wyklucza możliwość anulowania tego zadłużenia - oświadczył w piątek hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos Jurado.