Ze świata

Ze świata

Z kranu czy z butelki - która jest lepsza?

Wody butelkowane są zdrowsze niż wody wodociągowe - uważa Tadeusz Wojtaszek, ekspert ds. wód mineralnych. Według spółek wodociągowych woda kranowa jest równie dobra, a w dodatku kilkaset razy tańsza.

Ukraina dostanie pomoc od MFW. W zamian za dalsze reformy

Zgodnie z zapowiedziami zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończył w piątek przegląd drugiego programu pomocowego dla Ukrainy, co - jak poinformowano w komunikacie - umożliwia wypłatę Kijowowi kolejnej raty pomocy kredytowej w wysokości 1,7 mld dolarów.

Kijów stawia "absolutny deadline". I grozi bankructwem

Władze Ukrainy uważają, że koniec przyszłego tygodnia to "absolutny deadline" na zawarcie porozumienia ws. restrukturyzacji jej zadłużenia; w przeciwnym wypadku Kijów zmuszony będzie ogłosić moratorium na spłaty długu - podała w piątek agencja Reutera.

Premier obiecuje podwyżki w administracji publicznej

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, przedstawiając w piątek zarys budżetu na 2016 rok, obiecał 1-procentową podwyżkę płac dla 2,5 mln pracowników administracji publicznej. Obietnicę pierwszej od 5 lat podwyżki Rajoy złożył na niespełna 5 miesięcy przed wyborami.

Grecy w końcu otworzą giełdę. Po miesiącu

Grecka giełda, nieczynna od 29 czerwca, będzie prawdopodobnie otwarta w poniedziałek - poinformował w piątek szef greckiej komisji rynków kapitałowych Konstantinos Botopulos, zastrzegając, że giełda nadal czeka na nowe wytyczne ministerstwa finansów.

Cipras zapewnia: nie planowaliśmy Grexitu

Premier Grecji Aleksis Cipras zapewnił w piątek deputowanych, że jego rząd nie planował wyjścia kraju ze strefy euro, lecz przygotował plan awaryjny na wypadek wymuszonego wykluczenia Grecji z unii walutowej.

KE: MFW w pełni uczestniczy w rozmowach o pomocy dla Grecji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w pełni uczestniczy w rozmowach o trzecim pakiecie wsparcia dla Grecji - podkreśliła w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa, komentując doniesienia, że MFW na razie nie weźmie udziału w nowej pomocy dla Aten.

Uber szuka nowych rynków. W Indiach zainwestuje miliard dolarów

Uber Technologies w kolejnych dziewięciu miesiącach zainwestuje w Indiach 1 mld dolarów. Firma chce w ten sposób poprawić i rozszerzyć działalności w tym kraju na nowe miasta. Uber chce też rozwijać nowe produkty i rozwiązania płatnicze - pisze Reuters.

"Kommiersant": Francja zapłaci Rosji za mistrale 1,2 mld euro

Francja zwróci Rosji prawie 1,2 mld euro za niedostarczone okręty desantowe mistral - podał w piątek dziennik "Kommiersant" powołując się na źródła. Według gazety prezydenci obu krajów mogą w przyszłym tygodniu oficjalnie poinformować o anulowaniu transakcji.

Ekolodzy w kajakach zablokowali Shella. Greenpeace przeciwko wierceniu w Arktyce

Amerykańska policja usunęła w czwartek z mostu w Portland, w stanie Oregon, aktywistów organizacji Greenpeace, którzy przez wiele godzin uniemożliwiali lodołamaczowi koncernu Shell wypłynięcie na morze. Firma zamierza wykorzystać statek do odwiertów w Arktyce. Sąd orzekł, że za każdą godzinę blokowania statku ekolodzy będą musieli zapłacić po 2,5 tys. dolarów.

Rosyjskie firmy uderzają w Samsunga. Nie chcą kupować jego smartfonów

Dwóch rosyjskich operatorów sieci bezprzewodowych i dwaj najwięksi w kraju sprzedawcy telefonów poinformowali, że zaprzestali kupowania i dystrybucji smartfonów Samsunga - pisze Bloomberg. Rosjanie powołują się na obawy dotyczące ewentualnych wad koreańskich urządzeń i nieporozumień dotyczących gwarancji. A na rynku rozpychają się Apple i Lenovo.

Kreml: jest porozumienie ws. odszkodowań za mistrale

Kwestia odszkodowania, jakie Francja ma zapłacić Rosji za niezrealizowanie zamówienia na okręty desantowe klasy Mistral, została rozwiązana - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Władimira Putina do spraw współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.

USA nakładają kolejne sankcje. Za sojusze z Putinem

USA nałożyły w czwartek kolejne sankcje na rosyjskich i ukraińskich obywateli oraz firmy, w tym na wspólników Giennadja Timczenki, miliardera i giganta rynku gazowego objętego już sankcjami za powiązania z Kremlem - poinformowało ministerstwo finansów USA.

Rosja postawiła na złoto i euro. I to był zły wybór

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą 358,3 mld dolarów - poinformował w czwartek Bank Rosji, który skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by powstrzymać spadek wartości rubla. Bloomberg wylicza, że Moskwa straciła 200 mln dolarów, kupując złoto i euro, które miały pozwolić jej w odbudowywaniu rezerw. I nadal wiszą na nią czarne chmury - tym razem zagrożenie nie płynie z rynku ropy, tylko ze strony amerykańskiego banku centralnego.