Ze świata

Ze świata

Gazprom mięknie. Będziemy mieli tańszy gaz?

Gazprom rozważa zaoferowanie Europie ustępstw, w tym tych dotyczących cen - pisze Reuters. Ma to pomóc rosyjskiemu gigantowi zakończyć długą batalię z Komisją Europejską, która może skończyć się dla Gazpromu miliardowymi grzywnami.

Ser feta wywróci wielomiliardowe porozumienie? Grecy się uparli

Grecki ser feta może być przyczyną podważenia zakończonych już negocjacji w sprawie mającej przynieść wielomiliardowe korzyści umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. Ateny chcą zmienić porozumienie, aby bardziej chronić nazwę "feta". Komisja Europejska mówi: nie.

Grecja nie ustępuje wierzycielom. "Będziemy trzymać się obietnic wyborczych"

- Grecja będzie trzymać się swoich obietnic wobec wyborców, a nie ustępować we wszystkim w negocjacjach z wierzycielami - powiedział Gabriel Sakellaridis, rzecznik greckiego rządu. Grecki parlament przyjął dziś ustawę torującą drogę do przywrócenia do pracy 4 tys. pracowników sektora publicznego zwolnionych w ramach niedawnych cięć. To może się nie spodobać zachodnim kredytodawcom, którzy chcą wymóc na Atenach kolejne reformy, a nie cofanie tych już dokonanych.

Koniec gotówki coraz bliższy. Kolejne kraje chcą z niej zrezygnować

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku rezygnacji z płatności gotówkowych. Duńskie Ministerstwo Finansów proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy. Blisko wyeliminowania gotówki z obiegu są też Szwedzi. W Polsce gotówka ma się dobrze, ale zdaniem ekspertów jako kraj mamy potencjał do rozwoju płatności bezgotówkowych.

Niemiecka płaca minimalna narusza unijne prawo? "Wkrótce decyzja"

Komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia Marianne Thyssen powiedziała w czwartek, że niebawem Komisja Europejska może podjąć decyzje dotyczące niemieckich przepisów o płacy minimalnej, obejmującej także zagranicznych kierowców przejeżdżających przez Niemcy tranzytem.

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA

Polska zajęła 47. miejsce w rankingu państw według indeksu TTCI, który obrazuje konkurencyjność krajów pod względem turystycznym. Liderem zestawienia jest Hiszpania, która wyprzedziła Francję, Niemcy i Stany Zjednoczone. Rosja awansowała aż o 18 oczek, pomimo międzynarodowej izolacji i niewielkich inwestycji w ten sektor.

Rosyjskie banki pod lupą EBC. Sprawdzi, czy pieniądze są w nich bezpieczne

Austriackie filie dwóch największych rosyjskich banków - Spierbank i VTB - przejdą stress testy Europejskiego Banku Centralnego - poinformował rzecznik EBC. - Banki zostały już poinformowane i będą ściśle współpracować z EBC w najbliższych miesiącach. Testy warunków skrajnych mają zakończyć się pod koniec b.r.

Rosyjski oligarcha ulega. LetterOne sprzeda złoża gazu

Spółka LetterOne należąca do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana, która wraz z kupnem spółki RWE Dea przejęła licencje na wydobycie surowców na Morzu Północnym, pozbędzie się ich. Zmusiły ją do tego groźby brytyjskiego rządu.

Polak zaprojektował kort pod wodą. "Chcemy zamieszkać na Księżycu, musimy okiełznać głębiny morskie"

Polak - Krzysztof Kotala - stworzył projekt kortu tenisowego zanurzonego pod wodą, który wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie. Kotala obecnie jest w fazie poszukiwań inwestora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), który mógłby zrealizować przedsięwzięcie. - Trzeba zadać sobie pytanie, czy zanim chcemy wybrać się na Marsa i zamieszkań na Księżycu nie powinniśmy wcześniej w jakiś sposób okiełznać głębiny morskie - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Kotala.

Irańska ropa popłynie do Polski? "To bardzo perspektywiczny rynek"

- Iran identyfikowany jest jako bardzo perspektywiczny rynek, zwłaszcza ropy naftowej i jej pochodnych - deklaruje Orlen. A Amir-Hossein Zamaninia, wiceminister ds. ropy Iranu cytowany przez IRNA, irańską rządową agencję zapowiedział, że polskie rafinerie zakupią irańską ropę. We wtorek w Teheranie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli irańskiego rządu z polską delegacją, której przewodniczyła Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych RP. Udział w rozmowach wzięli m.in. przedstawiciele PKN Orlen.

Rośnie napięcie na Ukrainie. Eskalacja w najbliższą sobotę?

Dowódcy operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy ostrzegają przed krwawymi prowokacjami w Donbasie podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. - Są obawy, że po wszystkich uroczystościach może nastąpić atak zbrojny, dlatego że porozumienia mińskie nie są realizowane - powiedział Marcin Święcicki, doradca prezydenta do spraw reformy samorządowej na Ukrainie. Wtórował mu drugi z gości "Otwarcia dnia". - Za tym, że może nastąpić eskalacja przemawiają doniesienia z okupowanych regionów na wschodzie Ukrainy - powiedział Nedim Useinow, politolog, Ukrainiec mieszkający w Polsce.

Bruksela robi miejsce dla europejskich firm IT. Bierze pod lupę Google'a, Amazona, Facebooka

Unia Europejska rozpocznie wkrótce szeroko zakrojone dochodzenie mające wyjaśnić, w jaki sposób wielkie firmy technologiczne, takie jak Google, Amazon czy Facebook wykorzystują swoją pozycję rynkową. Bruksela przedstawi dzisiaj także strategię jednolitego rynku cyfrowego, która ma "wspomagać rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach całej UE oraz pobudzić wzrost gospodarczy".

Trend na Wyspach: Londyńczycy budują luksusowe piwnice

- Normalnie za zrobienie piwnicy kasujemy ok. 400 tys. funtów. Jednak za stumetrową piwnicę w Fullham klient zapłaci dodatkowy milion funtów - powiedział Nicholas Jeffries, partner w Nubuilds, firmie zajmującej się budową luksusowych piwnic. To bardzo popularny trend w bogatych dzielnicach Londynu. W Chelsea, Nubuilds zakończyło właśnie budowę stumetrowej piwnicy. Jak podkreśla Jeffries, "jest w niej siłownia, składzik, pokój telewizyjny oraz sypialnia. Piwnica zwiększa wartość całej nieruchomości o jakieś 2,7 mln funtów". Dom jest do kupienia i kosztuje obecnie ok. 12 mln funtów. Władze Londynu mogą jednak już wkrótce zakazać budowy wielokondygnacyjnych piwnic ze względu na uciążliwość prac oraz osuwanie się gruntów.

Apple pozywa rosyjskie firmy. Wyrosło za dużo jabłek

Apple pozywa rosyjski sklep internetowy za naruszenie praw autorskich - informuje "The Moscow Times". Amerykański gigant domaga się od czterech rosyjskich firm i administratora strony łącznie 320 tys. dolarów. Wszyscy mieli niezgodnie z prawem wiązać swoją działalność ze sklepem internetowym APL-MSK.