Objęty sankcjami przyjaciel Putina idzie do rosyjskiego parlamentu. Ominie prawo?


Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, potwierdził we wtorek, że ustąpi ze stanowiska, by zostać członkiem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Zdaniem opozycji Jakunin jest właścicielem imperium biznesowego kontrolującego sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Putin ze swej strony oświadczył, że Jakunin sam podjął decyzję o odejściu. - To jego wybór. Każdy człowiek patrzy na swoją przyszłość tak, jak uważa za słuszne. Władimir Iwanowicz od dawna z powodzeniem pełni funkcję szefa RŻD, ważnej spółki infrastrukturalnej. Porozmawiamy o tym, gdy wróci z urlopu - oznajmił prezydent, pytany przez dziennikarzy w Sewastopolu na Krymie o plany swojego przyjaciela.

Dwóch senatorów

Komisja wyborcza obwodu kaliningradzkiego we wtorek zarejestrowała Jakunina jako kandydata na senatora z tego bałtyckiego regionu. Jego kandydaturę zgłosił gubernator obwodu Nikołaj Cukanow, który w wyznaczonych na 13 września wyborach regionalnych będzie ubiegać się o ponowny wybór na ten urząd. Każdy gubernator ma prawo wyznaczyć jednego z dwóch senatorów ze swojego regionu. Drugiego wskazuje regionalny parlament. Prawo wyznaczania członków Rady Federacji przysługuje też prezydentowi Federacji Rosyjskiej. Media w Moskwie nie wykluczają, że Jakunin zostanie I zastępcą przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwijenko. Stanowisko to pozostaje nieobsadzone od stycznia 2015 roku, kiedy to zwolnił je Aleksandr Torszyn, który przeszedł do Banku Rosji na wiceprezesa.

Wbrew prawu?

Wszelako na razie nie wiadomo, w jaki sposób 67-letni Jakunin wejdzie do Rady Federacji. Prawo stanowi bowiem, że kandydat na senatora musi co najmniej przez pięć lat mieszkać lub pracować w regionie, który zamierza reprezentować w Radzie Federacji. Nie dotyczy to tylko deputowanych do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, a także byłych dyplomatów mających rangę ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego. W oficjalnym życiorysie Jakunina nie ma danych o pracy w obwodzie kaliningradzkim. Brakuje też informacji, by miał on rangę ambasadora. Swoją karierę dyplomatyczną zakończył w 1991 roku na stanowisku I sekretarza Stałego Przedstawicielstwa ZSRR przy ONZ. Tytuł ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego nadaje prezydent. Przewodniczący Komisji ds. regulaminu i organizacji pracy Rady Federacji Wadim Tjulpanow nie wyklucza, że Jakuninowi nadano już taki tytuł.

Objęty sankcjami

Jakunin jako członek najbliższego otoczenia Putina został objęty przez USA sankcjami nałożonymi na Rosję po ubiegłorocznej aneksji Krymu. Oświadczył wówczas, że jest to dowód jego oddania Putinowi i Rosji. - Jestem w dobrym towarzystwie. Nie ukrywam, że czuję się zaszczycony. Wszystkie osoby na tej liście to wybitni ludzie - ludzie, którzy wiele zrobili dla Rosji - napisał w swoim blogu. Jakunin, podobnie jak Putin, wywodzi się z KGB, w którym służył przez 22 lata, zajmując się wywiadem naukowo-technicznym. Przez sześć lat pracował w Stałym Przedstawicielstwie ZSRR przy ONZ. Putina poznał jeszcze przed wyjazdem do Nowego Jorku. Po powrocie z USA kontynuował tę znajomość. W 1996 roku wraz z Putinem i innymi jego przyjaciółmi założył legendarną spółdzielnię Oziero, która w malowniczych okolicach Petersburga wybudowała luksusowe osiedle domów jednorodzinnych.

Blisko prezydenta

Jakunin uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w najbliższym otoczeniu Putina. Na prezesa RŻD Putin desygnował go w 2005 roku. Wcześniej przez krótko był wiceministrem komunikacji kolejowej. Jest jednym z ulubionych celów jednego z liderów antykremlowskiej opozycji i bojownika z korupcją Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista twierdzi, że Jakunin jest faktycznym właścicielem wielkiego imperium biznesowego, które kontroluje przez sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Według rosyjskich mediów Jakunin jest też właścicielem wartej około 100 mln dolarów posiadłości pod Moskwą, na której terenie znajduje się m.in. wielka garderoba specjalnie przystosowana do przechowywania futer. Jakunin wszystkiemu temu zaprzecza.

Ogromna posiadłość szefa rosyjskich kolei. „Dom jednorodzinny” na ponad 2 tys. m kw.
Ogromna posiadłość szefa rosyjskich kolei. „Dom jednorodzinny” na ponad 2 tys. m kw.TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Oznacza to, że Obajtek nie otrzyma zmiennej części wynagrodzenia, czyli premii, przysługującej za 2023 rok.

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

Trwają prace nad projektem mającym doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach - poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią Aneta Wiewiórowska-Domagalska. - Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt - podkreślała.

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Źródło:
PAP

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Ruch bezwizowy w Chinach dla obywateli Polski będzie obowiązywał od 1 lipca bieżącego roku do końca 2025 roku - podała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Bez wizy możliwy będzie wjazd i pobyt na terytorium Państwa Środka do 15 dni.

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Źródło:
PAP

Ikea Industry w Wielbarku od dłuższego czasu zmaga się ze spadającą liczbą zamówień, co przełożyło się na problemy finansowe i w rezultacie konieczność redukcji zatrudnienia. W najbliższym czasie pracę straci tam 40 osób, choć zdaniem pracowników to może być dopiero początek planowanych zwolnień w warmińsko-mazurskiej fabryce mebli.

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, tygodnikszczytno.pl

Zarząd PKP Cargo przedstawił związkowcom propozycję porozumienia w sprawie zawieszenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) - przekazała spółka w komunikacie.

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

Źródło:
PAP

Najlepszymi liniami lotniczym na świecie w 2024 roku są Qatar Airways – wynika z tegorocznej edycji zestawienia "World Airline Awards" przedstawionego przez firmę konsultingową Skytrax. Bliskowschodni przewoźnik zajął pierwsze miejsce rankingu już po raz ósmy. Najwyżej ocenionymi liniami z Europy zostały Turkish Airlines.

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Największe wytwórnie płytowe na świecie pozywają dwa start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich - podał portal stacji BBC. Dodał, że chodzi o firmy takie jak Sony Music, Universal Music Group i Warner Records, według których Suno i Udio dopuściły się naruszenia praw autorskich na "niemal niewyobrażalną skalę".

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Źródło:
BBC

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

W poniedziałek rosyjska filia Bank of China ogłosiła wstrzymanie współpracy ze wszystkimi bankami w Rosji, które zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone - przekazał rosyjski dziennik "Kommiersant". Jak wskazują eksperci, decyzja zwiększy ryzyko oszustw bankowych oraz ograniczy kontrolę państwa nad sektorem bankowym.

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Źródło:
PAP

Przybywa hoteli w całej Polsce, a najwięcej inwestycji jest planowanych w Warszawie, gdzie nowe hotele zaoferują niemal 2 tysiące pokoi - informuje "Rzeczpospolita". Z dziennika dowiadujemy się jednak, że na spadek cen noclegów nie ma co liczyć .

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl