Melbourne, Wiedeń, Vancouver, Toronto, Adelaide i Calgary - to najlepsze miasta do życia według raportu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). W tym roku z publikacji płyną ponure wnioski. Z powodu gwałtownego wzrostu niestabilności na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pogorszył się standard życia w aż 57 miastach.
Melbourne pozostaje na pierwszym miejscu już piąty rok z rzędu. Pierwszą piątkę tegorocznego rankingu uzupełniają ponadto: Wiedeń, Vancouver, Toronto i ex aequo Adelaide oraz Calgary.
Vancouver zwyciężało w rankingu w latach 2002-2011.
Według EIU, miasta te mają "stosunkowo niewiele wyzwań dla podniesienia poziomu życia", ponieważ już teraz cieszą się dobrą infrastrukturą, systemem opieki zdrowotnej i niskim wskaźnikiem morderstw.
W ostatnich latach spory postęp w ocenie EIU poczyniła także miasta naszego regionu Warszawa, czy stolica sąsiedniej Słowacji - Bratysława.
Jak wskazują dodatkowo autorzy rankingu, tendencję do zajmowania czołowych miejsc w rankingu mają "średniej wielkości miasta z bogatszych krajów o stosunkowo niskiej gęstości zaludnienia", co tłumaczy niższe miejsca Londynu, czy Nowego Jorku w zestawieniu.
W Chinach lepiej
Najgorszym miastem do życia jest Damaszek - stolica Syrii uwikłanej w krwawą wojnę domową.
Ale także w Europie i Ameryce Północnej wcześniej stabilnych regionach nastąpiło wyraźne pogorszenie sytuacji. Spowodowane przez ataki w redakcji "Charlie Hebdo" w samym sercu Paryża, rosnące niepokoje społeczne w wielu miastach USA, a także trwające konflikty na Bliskim Wschodzie, Libii i Ukrainie.
Nie wszędzie jest jednak tak źle. Siedem chińskich miast poprawiło swoją pozycję w ciągu ostatnich 12 miesięcy "głównie z powodu niższego zagrożenia niepokojami społecznymi". Najwyżej sklasyfikowanym chińskim miastem w rankingu pozostaje Pekin, który awansował o pięć miejsc i zajmuje 69. lokatę w rankingu.
Co pod lupą?
Ranking EIU przygotowywany jest dla 140 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 30 czynników związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, infrastrukturą i środowiskiem.
Na tej podstawie miastom przyznaje się punkty, których liczba może maksymalnie wynieść 100.
- Począwszy od 2010 roku obserwujemy spadek globalnego wskaźnika jakości życia, wywołany głównie spadkiem stabilności i bezpieczeństwa - czytamy w tegorocznym raporcie.
W aż 57 badanych miastach zaobserwowano spadki wskaźnika do życia w ciągu ostatnich pięciu lat.
Pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Melbourne - Australia
2. Wiedeń - Austria
3. Vancouver - Kanada
4. Toronto - Kanada
5. Adelaide - Australia
5. Calgary - Kanada
7. Sydney - Australia
8. Perth - Australia
9. Auckland - Nowa Zelandia
10. Helsinki - Finlandia
10. Zurych - Szwajcaria
ranking zamykają:
136. Trypolis - Libia
137. Lagos - Nigeria
138. Port Moresby - Papua Nowa Gwinea
139. Dhaka - Bangladesz
140. Damaszek - Syria
Niespokojna sytuacja w Syrii:
Autor: mb / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / CC0 Public Domain