Nie stać cię by zamieszkać na lądzie, zamieszkaj na barce. Z tego założenia wychodzi już teraz około 10 tys. mieszkańców Londynu. To głównie młodzi ludzie, których nie stać na kupienie mieszkania. Ceny w brytyjskiej stolicy są horrendalne, więc młodzi wybierają coś tańszego i jak sami przyznają o wiele mniej komfortowego. Materiał "Faktów z Zagranicy".
Kariera w londyńskim City nie od razu wiąże się z wysokimi zarobkami, dlatego ważne, by mieszkać blisko i niedrogo.
Wysokie ceny
Ceny mieszkań w Londynie coraz częściej przekraczają bowiem granicę zdrowego rozsądku. Za dwupokojowe mieszkanie w niektórych okolicach trzeba zapłacić co najmniej 500 tys. funtów, czyli około 3 mln złotych. A za wynajem - po przeliczeniu - około 12 tys. złotych miesięcznie.
- To głupie, że koszty wynajmu mieszkań są aż tak wysokie. Całą pensję wydawałam na mieszkanie aż pomyślałam - może kupię mieszkalną barkę. Wciąż będę żyć w Londynie, ale łatwiej mi będzie spłacić kredyt jaki musiałam na nią wziąć - tłumaczy Tara O'Sullivan, właścicielka mieszkalnej barki.
16-metrowa barka kosztuje około 185 tys. funtów. Dla wielu taka cena za swoje cztery kąty, to niemal okazja.
Dodatkowe opłaty
- Zainteresowanie jest duże i wciąż przybywa chętnych do życia na łodzi, bo wielu uważa, że to tańsza opcja mieszkaniowa w Londynie, ale to dość wymagający sposób życia. Nie można zapominać, że wiążą się z tym także dodatkowe opłaty - twierdzi Sorwar Ahmed z Canal&River Trust.
Opłaty pobierane są między innymi za cumowanie i korzystanie z udogodnień na przystaniach. Niektóre umowy pozwalają bowiem na cumowanie tylko przez 2 tygodnie i trzeba się co jakiś czas przeprowadzać. Dodatkowo, żyjąc na jednej z takich łodzi, trzeba oszczędzać wodę, prąd i przestrzeń, bo mieszkalne barki nie są zbyt przestronne.
- Wszyscy widzimy, że zwiększyła się liczba mieszkających na łodziach, ale nie przybyło udogodnień dla nas. W całym Londynie jest tylko pięć punktów składowania ścieków i nieczystości. To śmiesznie mało. Wodniacy nie pojawili się tu znikąd, a przez lata nikt nie inwestuje w rozwój takiej infrastruktury - narzeka Blanka Hay, właścicielka mieszkalnej barki.
Program "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 w TVN24 Biznes i Świat.
Autor: mb / Źródło: Fakty z Zagranicy - TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN