Niedźwiedzie odczuwają duży stres, kiedy drony pojawiają się w ich bliskiej odległości - wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Zaobserwowali oni, że w tym czasie znacznie wzrasta praca serca zwierząt.
W tym celu naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie umieścili specjalne obroże na sześciu niedźwiedziach i wykonali pomiary w czasie 17 lotów bezzałogowych samolotów.
Wzrost tętna
Zaobserwowano, że tętno wszystkich niedźwiedzi wyraźnie wzrosło, gdy drony pojawiły się w ich bliskiej odległości. To jednak nie koniec badań.
Dalszych obserwacji wymaga sprawdzenie, czy niedźwiedzie są w stanie przyzwyczaić się do życia w bliskim otoczeniu dronów.
Należy jednak zaznaczyć, że pomimo wzrostu akcji serca, niedźwiedzie nie wykazywała żadnych zewnętrznych reakcji na hałas wywołany lotem.
- Populacja tych niedźwiedzi żyje w krajobrazie bardzo zmienionym przez człowieka. Dlatego mogą one wykazywać mniejszą odporność na stres - napisali naukowcy.
#Bears get \\\\\\\\\\\\'stressed\\\\\\\\\\\\' by #drones http://t.co/1qfMZu4IbV Note Figure C #ffs #slownewsday pic.twitter.com/9hour41uOP
— Rambling Jack McMad (@RamblingJackMcM) sierpień 17, 2015
Do odstraszania
Jak pisze BBC, drony są użytecznymi narzędziami dla badaczy przyrody, ponieważ można dzięki nim łatwo odwiedzić odległe miejsca i obserwować zwierzęta.
Z drugiej, strony maszyny były także wykorzystywane w Kanadzie do odstraszania i płoszenia niechcianych gęsi. W tym celu Steve Wambolt zbudował GooseBuster, dron z głośnikiem, który nadaje dźwięk typowy dla ptaków drapieżnych.
Hałas odstrasza gęsi, które mogą być uciążliwe. Jak przyznał Wambolt w rozmowie z "Modern Farmer" testy przyniosły "bardzo dobre" efekty.
Wzrost śmiertelności
Jednakże, zespół odpowiadający za badania dotyczące niedźwiedzi sugeruje, że stres wywołany lotem drona może zwiększyć "podatność na źródła śmiertelności", szczególnie w przypadku ucieczki zwierząt na inne terytorium albo wtargnięcia ulice.
Naukowcy zalecają, aby zachować ostrożność podczas korzystania z dronów, zwłaszcza w przypadku zagrożonych gatunków.
Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Current Biology".
Autor: mb / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock