Ze świata

Ze świata

Co roku giną dziesiątki tysięcy słoni. Pomimo zakazu, kwitnie handel ich kością

Ponad 10 ton skonfiskowanej w Dubaju kości słoniowej zmielono na proszek. Z kolei w Tajlandii władze udaremniły przemyt trzech ton kości słoniowej o wartości 6 mln dol. Kły były przemycane z Kenii w workach z liśćmi herbaty. Od ponad 25 lat na całym świecie obowiązuje zakaz handlu kością słoniową z Afryki, ale przemyt kwitnie. Z rąk kłusowników ginie rocznie od 25 do nawet 50 tysięcy słoni. Wobec czego, populacja słoni w Afryce w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się o 64 proc. Winny temu jest nieustający popyt na kość słoniową, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie i jej wysoka cena. Kilogram nielegalnego surowca w Chinach kosztuje ponad 2 tysiące dol., a to tylko cena hurtowa, w detalu jest znacznie drożej.

Rosja obchodzi Święto Pracy. Nagrody Putina, jak dla przodowników pracy

- Na Placu Czerwonym odbywa się 1-majowy wielki pochód, w którym przemaszeruje 100 tys. ludzi. Ta manifestacja ma przypominać te, które odbywały się w czasach Związku Radzieckiego. Wtedy też na pochodach nie było żadnych opozycyjnych haseł - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN w Moskwie. - Dziś na Kremlu Władimir Putin wręczy pięciu osobom Złotą Gwiazdę Bohatera Pracy - dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w Związku Radzieckim, gdy przodownikom pracy wręczano takie gwiazdy za ogromną wydajność.

PKN Orlen zwieksza dostawy ropy od Rosnieftu

Unipetrol przejął w czwartek od włoskiego koncernu ENI 32,445 proc. udziałów spółki Ceska Rafinerska. Efektem będzie większy przerób ropy, dlatego PKN Orlen będzie kupował dodatkowe dostawy surowca od rosyjskiego Rosnieftu. Polski koncern posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu.

Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

W Moskwie przygotowania do majowej parady, w Polsce do innych uroczystości - bez czołgów, za to z historykami i politykami. Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Gośćmi Jacka Stawiskiego o godz. 20:20 w programie "Świat" będą były wiceszef MSZ Paweł Kowal oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.

Problemy z Apple Watch. Wada kluczowego elementu opóźnia dostawy?

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma ograniczyć dostępność nowego produktu - ujawnił “The Wall Street Journal” . Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych już zegarków, które miały trafić do klientów w czerwcu.

Orlen Lietuva ma się lepiej. Ale perspektywy są niepewne

Sytuacja Orlen Lietuva poprawia się. To efekt działań restrukturyzacyjnych oraz niskich cen ropy i wyższych marż rafineryjnych. W przypadku pogorszenia się warunków makroekonomicznych aktualny jest nadal potencjalny scenariusz czasowego wyłączenia tam produkcji.

Afera szpiegowska i ostatni dzień na PIT. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat opowiemy o doniesieniach niemieckich mediów, które informują o tym, że tamtejszy wywiad zagraniczny BND pomagał służbom amerykańskim w inwigilowaniu urzędników francuskiego MSZ i urzędu prezydenckiego oraz Komisji Europejskiej. Na naszej antenie także ostatnie wskazówki dotyczące zeznań podatkowych. Podpowiemy też, jakie pułapki prawne czekają na turystów w egzotycznych krajach.

Grecja z nożem na gardle. Chce sprzedać udziały w portach w Salonikach i Pireusie

Grecji zostały tylko kilka dni, aby dogadać się w wierzycielami ws. restrukturyzacji swojego długu. Ateny muszą jak najszybciej rozpocząć negocjacje ws. trzeciego programu pomocowego, który uchroni kraj przed niewypłacalnością - poinformowali urzędnicy strefy euro. Aby spłacić zobowiązania wobec Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja rozważa sprzedanie 51 proc. udziałów w portach w Pireusie i Salonikach.

Amerykanie czekają z podwyżką stóp. Bo gospodarka rośnie w "ślimaczym" tempie

Fed uważa, że spowolnienie w USA w I kwartale częściowo było spowodowane przez czynniki przejściowe, a przy odpowiednio dostosowanej polityce pieniężnej gospodarka może rozwijać się w umiarkowanym tempie - wynika z komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed utrzymał stopy proc, bez zmian - czyli na poziomie 0,0-0,25 proc.

Fatalne dane z amerykańskiej gospodarki. Traci giełda, słabnie dolar

Amerykanie zaprezentowali dziś dane za pierwszy kwartał tego roku o Produkcie Krajowym Brutto. Wzrósł on tylko o 0,2 proc. Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1 proc. To bardzo złe dane oznaczają, że amerykańska gospodarka wciąż ma spore kłopoty. Na opublikowane dane od razu zareagowały rynki walutowe - tanieje dolar, wzmacnia się euro i nasza rodzima waluta - tracą też giełdy w USA i Europie.

MFW: Światowa gospodarka przyśpiesza. Polska też będzie rosła

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w 2016 r. wzrost światowej gospodarki o 3,8 proc., wobec 3,5-proc. wzrostu, prognozowanego na 2015 r. - wynika z zaprezentowanego w środę raportu "World Economic Outlook". Także wskaźniki dot. Polski są bardzo korzystne - wynika z raportu.