Ze świata

Ze świata

Włosi walczą z mafią. Skonfiskowali 30 mld euro majątku

30 miliardów euro - taka jest wartość skonfiskowanego dotąd majątku włoskich mafii. Według najnowszych danych wymiar sprawiedliwości zajął gangom 18 tysięcy nieruchomości i 866 firm. 95 procent odebranych mafiom spółek i fabryk upada - wynika ze statystyk.

Przegląd prasy. Robaczek? "Mniam, mniam"

Owady wkraczają na talerze, także w Polsce, informuje "Puls Biznesu". Największe szanse mają u sportowców, osób troszczących się o środowisko i szefów kuchni, którzy np. przyrządzą wykwintne danie z pasikonika.

Chińskie antywalentynki. Szał miłości i internetowych zakupów

Dzień Singla - to zdaniem wielu Chińczyków idealny moment na związanie się węzłem małżeńskim. Jedni robią to, bo nie chcą być dłużej samotni, a drudzy chcą w nietypowy sposób świętować rocznicę np. buszując po sklepach. Faktycznie Dzień Singla może śmiało konkurować w konsumpcyjnym wyścigu z "Czarnym Piątkiem" i "Cyberponiedziałkiem", które w USA otwierają tydzień świątecznych zakupów.

Gniew greckiej ulicy. "Politycy nie są w stanie postawić się wierzycielom"

- Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją. Niedawno wybrany rząd obiecywał walkę o godność greckiego społeczeństwa. Ale społeczeństwo zauważyło, że oni po prostu kłamią, nie są w stanie "postawić się" wierzycielom i wdrażają kolejne oszczędnościowe reformy, które wdrażały rządy w ostatnich pięciu latach - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista Loukas Notopoulus, Grek mieszkający w Polsce. Grecję paraliżuje w czwartek pierwszy strajk generalny od czasu dojścia do władzy w styczniu premiera Aleksisa Ciprasa.

Lufthansa strajkuje. A prezes musi latać z konkurencją

Długotrwały strajk Lufthansy utrudnia życie nie tylko pasażerom, ale szefom firmy. I to dosłownie. Ponieważ personel od kilku dni paraliżuje działania linii lotniczych, jej szef Carsten Spohr zmuszony był skorzystać z usług konkurencji. Padło na niskokosztowego przewoźnika Air Berlin - informuje "Der Spiegel".

Megafuzja na rynku piwa za 107 mld dolarów. Zarobi też rodzeństwo Kulczyków

Anheuser-Busch InBev uzgodnił ostateczne warunki przejęcie konkurencyjnej firmy SABMiller. Transakcja warta 107 mld dolarów połączy dwa największe koncerny browarnicze na świecie, które po fuzji będą odpowiadały za jedną trzecią światowej produkcji piwa. Część akcji firmy posiadają dzieci Jana Kulczyka - Sebastian i Dominika.

Lufthansa dalej strajkuje. Odwołano 900 lotów

Z powodu strajku personelu pokładowego Lufthansa odwołała 930 lotów zaplanowanych na środę z Frankfurtu nad Menem, Monachium i Duesseldorfu, co dotknie ponad 100 tysięcy podróżnych - poinformował we wtorek późnym wieczorem niemiecki przewoźnik.

Walka ze zmianą klimatu. UE potwierdziły finansowe zobowiązania

Państwa UE potwierdziły we wtorek w Brukseli zobowiązanie do intensywniejszej mobilizacji środków finansowych na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wypracowany mandat na paryską konferencję klimatyczną pozostawia jednak dobrowolność, jeśli chodzi o wpłaty.

To początek Brexitu? Tusk dostał list od Camerona

W przyszłym tygodniu początek konsultacji z państwami unijnymi i PE ws. negocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - powiedział szef Rady Europejskiej. Donald Tusk otrzymał we wtorek list od brytyjskiego premiera. - Jeśli UE stanie się klubem skupionym wokół strefy euro, W. Brytania nie będzie już do niego pasować - oświadczył we wtorek David Cameron. Przedstawił kluczowe postulaty, których będzie się domagał podczas renegocjacji członkostwa swego kraju w Unii.

Eon traci miliardy. Przez spadki cen prąd

Z powodu spadku hurtowych cen prądu w Niemczech ich największy koncern energetyczny Eon poniósł przez pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku stratę netto w wysokości ponad 5 mld euro - poinformował we wtorek niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Cameron: czasem "mniej" Europy znaczy lepiej

Brytyjski premier David Cameron oświadczył we wtorek, że UE musi odgrywać mniejszą rolę w niektórych aspektach funkcjonowania jej członków. Dodał, że UE musi się zmienić i stać bardziej konkurencyjną. Jak ocenił czasami odpowiedzią jest "mniej Europy".

Personel Lufthansy nieprzejednany. Kolejny dzień strajków

Stewardzi i stewardesy niemieckich linii lotniczych Lufthansa kontynuują we wtorek strajk na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium i Duesseldorfie. Przewoźnik odwołał tego dnia 126 lotów międzykontynentalnych i 10 połączeń w Europie.