Ze świata

Ze świata

To nie sankcje, a tania ropa pogrążyła Rosję

Niskie ceny ropy naftowej oraz zależność od surowców, a nie zachodnie sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu i wspieranie separatystów z Donbasu są główną przyczyną kryzysu w Rosji - zgodzili się we wtorek eksperci, którzy wzięli udział w debacie na temat rosyjskiej gospodarki.

Rosyjskie hotele wprowadzą pobyty na pół doby

Goście rosyjskich hoteli będą mogli od 21 października płacić połowę stawki za dobę hotelową, jeżeli ich pobyt nie będzie przekraczał 12 godzin - wynika z rządowego dekretu opublikowanego w poniedziałek.

Ferrari byłego króla idą pod młotek

Hiszpańskie ministerstwo skarbu wystawiło na sprzedaż dwa ferrari, które były król Juan Carlos dostał cztery lata temu od premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Od tamtej pory pojazdy nie były używane.

Mocny start Apple Music. Miliony użytkowników

Apple Music przyciąga nowych użytkowników. Na płatną subskrybcję usługi streamingowej od giganta z Cupertino zdecydowało się już ponad 6,5 miliona osób - poinformował Tim Cook.

Polska walczy o zmiany w handlu emisjami. Głównie z przemysłu

Polska chciałaby zmian w projekcie dyrektywy, która ma ukształtować unijny system pozwoleń na emisję CO2 po 2020 r. Nasz kraj zabiega o korzystniejsze rozwiązania dla przemysłu, który mógłby się przenieść poza UE w wyniku restrykcyjnej polityki klimatycznej.

Kazachstan częścią Nowego Jedwabnego Szlaku

W poniedziałek Kazachstan zainaugurował nową strefę ekonomiczną przy granicy z Chinami - Korgas. Ma być hubem handlowym dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Dziś z Chin przez Kazachstan do Europy rocznie dociera ok. tysiąca pociągów towarowych, ale do 2020 r. ma ich być ponad 12 tys.

Owoce w Rosji droższe nawet o połowę

Słaby rubel winduje ceny owoców w Rosji. W ciągu ostatniego roku średnie stawki wzrosły od 30 do 50 proc. - wynika z danych rosyjskiej Federalnej Służby Statystycznej (Rosstatu). To efekt słabego rubla i embarga.

Aktor walczy z nierównościami w Hollywood. "Będę ujawniał swoje gaże koleżankom"

- Kiedy Sony zostało zhakowane dowiedziałam się, że zarabiam o wiele mniej niż ci "farciarze z penisami" - stwierdziła aktorka Jennifer Lawrence. Jej zarobki w ostatnim roku wyniosły 52 mln dolarów, jednak to o wiele mniej od tego, co dostają za swoje role jej koledzy po fachu. Laureatka Oscara pyta, dlaczego aktor, który walczy o swoje interesy jest chwalony za upór, a aktorce za to samo grozi reputacja "rozpuszczonej" i "zachłannej" gwiazdki. Na apel gwiazdy Hollywood odpowiedział Bradley Cooper, z którym Lawrence wystąpiła m.in. w "American Hustle".

Amerykanie bombardują rafinerie dżihadystów. I publikują nagranie

Stany Zjednoczone opublikowały nagranie z nalotów na tereny rafinerii kontrolowanej przez tak zwane Państwo Islamskie w północnym Iraku. Bombardowanie miało powstrzymać pobieranie zysków z tego nielegalnego źródła. IS dzięki pieniądzom z rafinerii finansowało swoje działania terrorystyczne. Zajęty teren używany był też jako baza i miejsce składowania broni.

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

Wyciągają miliony dolarów z sieci. Najlepiej zarabiający Youtuberzy świata

PewDiePie, Smosh i Fine Brothers - to pierwsza trójka najlepiej zarabiających Youtuberów według "Forbesa". Zaraz za nimi plasuje się Stirling, z którą kilka lat temu wytwórnie płytowe nie chciały podpisać kontraktu, a dziś zabiegają o nią. Najbogatszy z Youtuberów w ostatnim roku zarobił 12 milionów dolarów, pozostali nie są daleko w tyle z liczbą zer na koncie.

Przemytnik ludzi z Afganistanu: zdarzało się, że nasi klienci ginęli

Europa robi co może, ale wyzwań jest wiele. Chodzi nie tylko o wewnętrzne podziały i determinację imigrantów oraz uchodźców. Przemyt ludzi to po prostu ogromny biznes, a ci, którzy na nim zarabiają, pilnują by się kręcił. Nie tylko mają ofertę na każdą kieszeń, w niektórych przypadkach pobierają opłatę dopiero po wykonanej usłudze. - Zdarzało się, że nasi klienci zostawali ranni lub ginęli - mówi przemytnik z Afganistanu, kraju, który, jeśli chodzi o liczbę uciekinierów, ustępuje tylko Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy".

Największe koncerny energetyczne: chcemy walczyć z globalnym ociepleniem

Szefowie dziesięciu największych globalnych koncernów energetycznych twierdzą, że chcą walczyć z globalnym ociepleniem i wesprzeć państwa w tych działaniach. W przyszłym miesiącu odbędzie się decydująca konferencja klimatyczna w tej sprawie w Paryżu. Firmy wezwały m.in. do zastąpienia węgla w produkcji energii gazem ziemnym. - Słuchanie ich rad jest jak radzenie się podpalacza, jak ugasić pożar - komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace. - Transformacji musi ulec globalny sektor produkcji energii.