Ze świata

Ze świata

Grecja przyjęła ustawę ws. reform

Grecki parlament przyjął w czwartek ustawę w sprawie reform, których wymagają kredytodawcy Aten - UE i MFW, co otworzy ścieżkę do odblokowania przez kraje strefy euro kolejnych 12 mld euro pożyczki dla Grecji.

Juncker napisał list do Putina. Proponuje Rosji pogłębienie współpracy handlowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina, sugerując bliższe kontakty handlowe między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą, w której czołową rolę odgrywa Rosja - podał Reuters. Szef dyplomacji Litwy Linas Linkeviczius powiedział Reutersowi, że jest zaskoczony treścią tego listu.

Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen". Bez Polski

Holenderski rząd rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii - podały holenderskie media. Berlin jest sceptyczny, a Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma formalnej propozycji w tej sprawie.

Bruksela współpracuje z Rosją. Ale sankcje przedłuży

Mimo nowej współpracy z Rosją po zamachach terrorystycznych w Paryżu Unia Europejska wciąż skłania się ku przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie - pisze "Wall Street Journal". Rozważane są trzy opcje.

Latający odkurzacz. Niezwykły wynalazek rosyjskiego studenta

Technologia nie zna granic. Prototyp latającego odkurzacza swobodnie porusza się w przestrzeni. Powstał z połączenia drona i typowego odkurzacza. Zainstalowano w nim też czujnik ruchu, który, aby zapobiec zderzeniom, pomaga ominąć ludzi i zwierzęta. Jak zaznacza wynalazca, zaletą modelu jest jego umiejętność pokonywania takich przeszkód jak schody. Projekt powstał przy Kubańskim Uniwersytecie Rolniczym w Krasnodarze, który jest jednym z trzech największych producentem patentów w Rosji.

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Putin wychodzi z izolacji, inwestorzy ciągną do Rosji

Szanse na poprawę relacji Rosji z Zachodem sprawiają, że inwestorzy zainteresowali się rosyjskimi aktywami. Agencja Standard & Poor's rozważy zmianę ratingu kraju, jeśli Rosja wyjdzie z izolacji - piszą w środę rosyjskie media, powołując się na Bloomberga.

Putin walczy z terroryzmem. Zaczyna od finansów

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret ws. powołania międzyresortowej komisji ds. walki z finansowaniem terroryzmu - poinformował w środę Kreml. Wymaga także, by instytucje państwowe współpracowały w tej sprawie i ujawniały komisji wszelkie materiały, które mogą świadczyć o powiązaniach z organizacjami przestępczymi.

"Pięć milionów miejsc pracy w Unii Europejskiej zależy od USA"

5 mln miejsc pracy w UE zależy od rynku amerykańskiego - powiedziała komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Dodała, że umowa o wolnym handlu z USA może oznaczać nowe miejsca pracy, ale ich liczba w jednych krajach UE może się zwiększyć, a w innych zmniejszyć.

Polacy są bardziej majętni od Niemców, a mieszkańcy wsi od miastowych

Okazuje się, że majątek przeciętnego Polaka nie odbiega od unijnych standardów i wynosi 256,8 tys. zł. A co jeszcze ciekawsze - wyprzedzamy pod tym względem chociażby Niemcy i Słowację. Zaś mieszkańcy wsi są bardziej majętni od miastowych. To w głównej mierze zasługa nieruchomości, których często jesteśmy właścicielami.

Firma farmaceutyczna zmienia nazwę. Bo była kojarzona z dżihadystami

Kalifornijska firma farmaceutyczna Isis Pharmaceuticals, produkująca m.in. leki onkologiczne i kardiologiczne, poinformowała telewizję CNN, że rozważa zmianę nazwy ze względu na skojarzenia z dżihadystycznym Państwem Islamskim. Akcje ISIS na Wall Street spadły o 4 proc., nie wiadomo jednak, czy ma to związek z piątkowymi atakami w Paryżu.

Francja się zadłuża po zamachach w Paryżu. "Bezpieczeństwo ważniejsze niż zasady budżetowe"

Zobowiązania budżetowe Francji "zostaną poważnie przekroczone" po zamachach z 13 listopada w Paryżu - poinformował we wtorek premier Manuel Valls. - UE musi to zrozumieć - dodał. Paryż od dawna jest na cenzurowanym z powodu zbyt wysokiego deficytu budżetowego. Francja planowała w 2017 r. wrócić do 3-procentowego deficytu finansów publicznych, czyli poziomu tolerowanego przez Komisję Europejską. Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że "inteligentnie" podejdzie do planowanego zwiększenia wydatków na środki bezpieczeństwa przez Francję.

Putin o finansach Państwa Islamskiego: z kosmosu widać skalę bezprawnego handlu ropą

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem. Na konferencji prasowej po szczycie G20 w tureckiej Antalyi zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia. Temat walki z terroryzmem był jednym z kluczowych na szczycie G20, gdzie Rosja przytoczyła przykłady finansowania terrorystów przez osoby fizyczne z 40 państw, w tym z państw "dwudziestki". Według Putina, Kreml posiada zdjęcia na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową.