Ze świata

Ze świata

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed w komunikacie zrezygnował ze wskazania otoczenia międzynarodowego jako potencjalnego zagrożenia dla gospodarki USA oraz ocenił, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie, sugerując tym samym, iż rozważa podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Liechtenstein przestanie być rajem dla bogaczy

Unia Europejska i Liechtenstein, będący od dawna na cenzurowanym za ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, podpisały w środę umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych, by lepiej walczyć z unikaniem płacenia podatków.

Bieńkowska: chcemy współpracować z nowym polskim rządem

Polska komisarz UE Elżbieta Bieńkowska zapewniła w środę, że chce współpracować z przyszłym rządem Polski tak, jak współpracowała z odchodzącym gabinetem Ewy Kopacz. Podkreśliła, że nie zamierza oceniać wyników wyborów parlamentarnych w Polsce.

Volkswagen składa ukłony Japończykom

Podczas dorocznego salonu samochodowego w Tokio nowy szef koncernu Volkswagen Herbert Diess wyraził w środę ubolewanie, z powodu skandalu z emisją spalin przez auta z silnikami Diesla tego koncernu i obiecał działania zmierzające do odzyskania zaufania klientów.

Kupujesz wczasy w sieci? Będziesz lepiej chroniony

Turyści, którzy kupują wyjazdy wakacyjne w internecie, uzyskają taką samą ochronę, jak korzystający z tradycyjnych biur podróży - przewidują unijne przepisy przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski.

Turcy pozywają Gazprom. Chcą tańszego gazu

Turecki koncern paliwowy Botas skierował do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie pozew przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi, domagając się obniżenia ceny gazu - poinformował we wtorek dziennik "Kommiersant", powołując się na Ministerstwo Energetyki Turcji.

Do 2050 r. w miastach będzie nas niemal dwa razy więcej

Do 2050 roku liczba mieszkańców miast na świecie będzie niemal dwukrotnie większa i wyniesie 6,4 mld ludzi. Oznacza to, że władze powinny w większym niż dotąd stopniu uwzględniać w planowaniu urbanistycznym wpływ migracji i migrantów na rozwój miast - wynika z raportu IOM.

Kazachstan zaprasza polskie firmy do inwestowania

Firmy, które zainwestują w Kazachstanie ponad 20 mln dolarów, mogą liczyć na zwrot do 30 proc. poniesionych kosztów. Przez 10 lat będą zwolnione z płacenia podatków. Zachęcamy polskie firmy, żeby korzystały z tych możliwości - mówi PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Jerik Utembajew.

Utrzymanie wzrostu celem nowego planu 5-letniego

Plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), na którym uchwalony ma być nowy plan 5-letni, rozpoczęło się w poniedziałek w Pekinie. Głównymi punktami planu będą: utrzymanie wzrostu, przemiany gospodarcze i promocja innowacyjności.

Farmaceuci strajkują w Grecji. Przeciw deregulacji zawodu

Greccy aptekarze ogłosili w poniedziałek bezterminowy strajk w proteście przeciw planowanej przez rząd deregulacji ich zawodu. Otwarte są tylko wybrane apteki. Reforma zawodu farmaceuty jest jednym z warunków udzielenia Grecji pomocy przez jej wierzycieli.

Piękne i niedoceniane miasta Europy. Wśród nich jest i polski rodzynek

Paryż, Rzym czy Barcelona - te miasta są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Ale są w Europie też inne równie piękne miasta. A do tego nie tak bardzo zatłoczone i z niższymi cenami. Serwis "Business Insider" przygotował listę dziewięciu najbardziej niedocenianych miast na Starym Kontynencie. Nie zabrakło w nim również polskiego rodzynka.

Nasze firmy uciekają do Czech. Polska "nieprzewidywalna i uznaniowa"

Polacy chętnie zakładają firmy w Czechach, gdzie prowadzenie działalności jest dużo tańsze i prostsze, podczas gdy w Polsce problemem jest m.in. "nieprzewidywalność i uznaniowość" fiskusa - mówią PAP eksperci. Traci na tym polski budżet - podkreśla prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Smartfon pomoże ci zajść w ciążę

Apple poszerzyło swój mobilny system operacyjny iOS9 o nową funkcję. Teraz pozwala ona na rejestrację seksualnych aktywności. - To może być pomocne w planowaniu rodziny - twierdzą eksperci.

Włosi nie chcą zmiany czasu. "To kosztuje zbyt dużo"

Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons domaga się zniesienia zmiany czasu na zimowy. Jest ona szkodliwa dla zdrowia - argumentuje stowarzyszenie i dodaje, że czas letni powinien obowiązywać cały rok, co byłoby dobre także dla finansów kraju.

Niemiecka energetyka wciąż oparta na węglu. Ale jego perspektywy słabe

44 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Niemczech w 2014 r. pochodziło w elektrowni węglowych. Jednocześnie Niemcy mają plan redukcji emisji CO2 do 2050 r. o nawet 95 proc. w stosunku do 1990 r. To oznaczałoby całkowite odejście od energetyki węglowej – prognozuje Ośrodek Studiów Wschodnich.