Ze świata

Ze świata

Francja: nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia

Musimy zatrzymać niszczącą działalność, nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia - powiedziała w sobotę podczas "Action Day" w ramach COP21 w Paryżu francuska minister energii Segolene Royal. Wszyscy zrozumieli, że zielony rozwój tworzy wzrost - dodała.

Świąteczne szaleństwo zakupów. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat ciekawe dokumenty i rozmowy m. in. o kontrowersjach wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, orędziu prezydenta Andrzeja Dudy oraz świątecznym szaleństwie zakupów. Nie zabraknie też najnowszych i najciekawszych informacji. W niedzilę o 11.00 naszym gościem będzie Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

Instytucje finansowe chcą ograniczyć węglowe portfolia

Europejskie instytucje finansowe i fundusze emerytalne zapowiadają dekarbonizację swoich portfoliów inwestycyjnych, czyli zmniejszenie inwestycji w aktywa węglowe i inne paliwa kopalne - wynika z informacji ze szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu (COP21).

„Finanse są kluczowe dla globalnego porozumienia klimatycznego"

Trzeba zapewnić, by zobowiązania finansowe krajów rozwiniętych na rzecz krajów rozwijających się w walce ze zmianami klimatu zostały spełnione - powiedziała liderka grupy G77 i Chin. - Niepotrzebnie padają duże kwoty, których nie można policzyć - mówi ekspert z organizacji Oxford Climate Policy.

Rosja dostarczy prąd na Krym. Koniec zależności półwyspu od Ukrainy?

Rosja rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej mieszkańcom Krymu. Budowa pierwszego mostu energetycznego na półwysep wzdłuż Cieśniny Kerczeńskiej już została zakończona. Krym został częściowo odcięty od energii 22. listopada, po tym jak linie energetyczne na Ukrainie zostały wysadzone w powietrze, najprawdopodobniej w akcie sabotażu.

To najsmutniejsza reklama świąteczna. "Co miałem zrobić, byście tu przyjechali?"

Nad pewnym staruszkiem wisi widmo samotnych świąt. Jego rodzina ma inne plany i informuje go o tym telefonicznie. Wkrótce dzieci dostają telegram o śmierci ojca. Wszyscy gromadzą się w jego domu, by uczestniczyć w pogrzebie. Trwając w rozpaczy i żałobie na miejscu znajdują świątecznie zastawiony stół oraz… staruszka, który przyznaje, że uciekł się do fortelu, by zgromadzić swoich bliskich. Powyższa historia to spot reklamowy jednej z niemieckiej sieci marketów, który podbił serca internautów na całym świecie. Dla jednych jest kontrowersyjna, innych zaś motywuje do większej dbałości o najbliższych w te święta.

Rosyjskie TIR-y nie przejadą już za darmo przez Litwę

Od 15 grudnia Litwa wprowadzi opłatę za korzystanie ze swoich magistrali drogowych dla zarejestrowanych w Rosji samochodów ciężarowych. Jest to odpowiedź na podobny krok ze strony Rosji wobec litewskich przewoźników, który obowiązuje od 15 listopada.

Mocne orędzie Putina. Embargo na tureckie warzywa i owoce to nie wszystko

"Jeśli ktoś myśli, że skończy się tylko na sankcjach, to jest w głębokim błędzie!". To zdanie, a raczej groźba, pod adresem Turcji - najmocniej wybija się z dorocznego orędzia, które dziś, przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosił Władimir Putin. Obok - były zapewnienia, że rosyjska wojna z terroryzmem jest skuteczna, a tylko w tle - dość ponura diagnoza i prognoza dla gospodarki - bo nie to jest dziś na Kremlu najważniejsze. Tematy te nie były aż tak bardzo intrygujące w obliczu twardych i emocjonalnych oświadczeniach nt. wojny. Bardzo dużo miejsca w swoim przemówieniu poświęcił zestrzeleniu rosyjskiego bombowca oraz sugestiom na temat handlowych związków Turcji z ISIS. Putin ostrzegał, że "odwet Rosji nie ograniczy się do embarga na import tureckich owoców i warzyw". Rosyjscy komentatorzy wskazywali na to, że Putin jako prezydent czuje się mocny jak nigdy dotąd - relacjonował z Moskwy Andrzej Zaucha.

Schulz: wypowiedzi premier Szydło w sprawie uchodźców były konstruktywne

- Wypowiedzi nowej polskiej premier w sprawie uchodźców były bardzo konstruktywne, nie były prowokacyjne – powiedział Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który był gościem programu "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat. Komentował wpływ kryzysu migracyjnego na Europę zaznaczając udział Polski w jego rozwiązaniu. Zdaniem Schulza, redukcja strefy Schengen nie jest słusznym rozwiązaniem. - Schengen to delikatna sprawa, nie wymieniajmy gróźb wzajemnych, rozwiązujmy problemy - mówił podczas wywiadu z Jackiem Stawiskim.

I klimat i biznes. Niemcy mają chytry plan

Dzięki globalnej redukcji emisji Berlin chce z jednej strony zapobiec zmianom klimatycznym, ale też stworzyć bodziec dla eksportu niemieckich przedsiębiorstw z branży technologii ochrony środowiska - twierdzi Rafał Bajczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W Grecji strajk generalny. Ateny sparaliżowane

Strajkujący Grecy przemaszerowali w czwartek ulicami Aten. 24-godzinny strajk zorganizowany przez dwa największe związki zawodowe spowodował zakłócenia w transporcie publicznym i żegludze, zamkniętych było wiele szkół, odwołano rozprawy w sądach.

Kto napycha kieszenie Państwa Islamskiego? Rosja oskarża Turcję

Tzw. Państwo Islamskie do swojej działalności potrzebuje pokaźnego budżetu. Już teraz organizacja terrorsytyczna zasilana jest ogromnymi sumami z różnych źródeł. Kreml zarzuca Turcji, że pomaga zarabiać tzw. Państwu Islamskiemu na ropie, a zyski z tej współpracy płyną na konta prezydenta Erdogana oraz jego rodziny. Moskwa zapewnia, że ma na to dowody, podczas gdy turecki prezydent stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom. Skąd zatem ISIS bierze pieniądze? Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Reputacja wygrana na loterii. Tu szczęśliwe kupony trafiają się częściej

Mały, niepozorny sklepik w Północnej Kalifornii zyskał miano wyjątkowo szczęśliwego miejsca. 10 mln dolarów - tyle wynosiła wygrana zdrapka, którą jeden z Amerykanów kupił w tym właśnie miejscu. To nie jedyna wygrana, która przytrafiła się we wspomnianym punkcie w ciągu ostatniego roku. Do sklepu zjeżdżają się klienci z mniej lub bardziej oddalonych miejscowości, ufając, że tym razem los uśmiechnie się właśnie do nich. Materiał z programu "Fakty z zagranicy".

Blokada energetyczna Krymu. Mieszkańcy półwyspu protestują

Po trzech tygodniach od odcięcia prądu płynącego z Ukrainy na zaanektowany przez Rosję Krym mieszkańcy półwyspu zaczynają się powoli buntować przeciwko lokalnym władzom, a te, w odpowiedzi na blokadę, wszczynają kolejne represje wobec swych oponentów.