Ze świata

Ze świata

Turystyka w cieniu terroru. Strach zmienia branżę

Terroryści coraz częściej mają wpływ na wybierane przez Polaków kierunki turystyczne. Polskie MSZ apeluje, aby nie podróżować do Tunezji i Egiptu i radzi zachować wzmożoną ostrożność w Turcji. O kwestie bezpieczeństwa turystów zapytaliśmy Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i Jakuba Poradę z TTV.

Portugalia rezygnuje z zaciskania pasa

Nowy rząd w Lizbonie redukuje cięcia socjalne. Premier Antonio Costa może to uczynić, ponieważ w odróżnieniu od konserwatystów, którzy po ostatnich wyborach utworzyli mniejszościowy gabinet i rządzili niespełna cztery tygodnie, będzie miał w sobotnim głosowaniu w parlamencie zagwarantowaną większość.

Amerykański czarny piątek rekordowy w internecie

Tegoroczny czarny piątek (Black Friday) w USA był rekordowy pod względem zakupów przez internet. Pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia uznawany jest za początek sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia.

Bunt na Wyspach. Lokalne firmy "przeniosły się" do raju podatkowego

Chcemy być jak wielkie międzynarodowe koncerny - zapowiadają firmy z walijskiego miasteczka. Chodzi nie tyle o równie wielkie dochody, ale o tak samo niskie, proporcjonalnie do swoich obrotów podatki. Dlatego, między innymi, lokalna wędzarnia łososi, kawiarnia czy księgarnia idą tropem gigantów i obierają kierunek na raje podatkowe. Materiał "Faktów z zagranicy".

Papież apeluje o porzucenie węgla. Czy Polska posłucha?

Papież Franciszek powiedział w czwartek w Kenii, że katastrofalne skutki przyniosłoby to, gdyby na zbliżającej się konferencji klimatycznej w Paryżu górę wzięły prywatne interesy. Apelował o odejście od energii opartej na paliwach kopalnych, zwłaszcza węgla.

Paryska walka o klimat. Czy Polska podpisze porozumienie?

Dyskusję nad klimatem na paryskim szczycie będzie prowadziło 196 głów państw i blisko 40 tys. ekspertów. Zarówno Waszyngton, jak i Pekin deklarują obniżenie zużycia węgla - choć do tej pory różnie bywało. Polskę reprezentować będzie premier Beata Szydło. Rząd polski do tej pory zaznaczał swoją niezgodę z brukselskim stanowiskiem - manifestując przywiązanie do węgla. Choć w ostatnim czasie da się obserwować zmianę w podejściu. Unia Europejska zapowiada osiągnięcie ambitnego porozumienia. "Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Chińczycy włączają się w działania, Rosjanie się cieszą. Walka ze zmianami klimatu dzieli

W najbliższy poniedziałek nastąpi inauguracja szczytu klimatycznego w Paryżu. Oczekuje się, że batalia o finanse na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami będzie główną osią sporu. Negocjacje mogą być problemowe, ponieważ każdy kraj może zablokować porozumienie. Straty ekonomiczne spowodowane klęskami żywiołowymi na świecie w ciągu ostatniej dekady wyniosły 1,5 biliona dolarów - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Eksperci wskazują też na to, że globalne ocieplenie może skutkować ryzykiem występowania wojen domowych, których wybuch grozi nam z powodu ograniczoności surowców.

Prezydent Duda przeciera chińskie szlaki polskim przedsiębiorcom

Andrzej Duda spotkał się w czwartek po raz kolejny z Xi Jinpingiem oraz uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym. Prezydent ma nadzieję, że wizyta przyczyni się do otwarcia rynku chińskiego dla polskich przedsiębiorców - zwłaszcza, jeśli chodzi o towary rolne czy maszyny górnicze. Na przyszły rok odłożono rozmowy nt. nowego kontraktu na eksport polskiej miedzi. Polski BGK podpisał umowę o współpracy z Chińskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym, która ma wspomóc kredytowanie polsko-chińskich projektów infrastrukturalnych. Chińskie media spekulują także nt. współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Dyskutowano kwestie komunikacyjne w ramach lansowanego Nowego Szlaku Jedwabnego - w modernizację infrastruktury Chińczycy chcą zainwestować ok. 5 mld dol. Z Kraju Środka pochodzi 10 proc. polskiego importu.

Rosjanie idą na wojnę handlową z Turcją

Rosja zaostrzyła kontrole produktów rolnych i spożywczych importowanych z Turcji - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo rolnictwa. Według resortu ok. 15 proc. tych produktów sprowadzanych z Turcji nie spełnia rosyjskich norm.

Miss Holokaustu? "My celebrujemy życie"

Jedni mówią, że to impreza bardzo niestosowna, a nawet makabryczna. Organizatorzy i uczestniczki odpowiadają, że "nie umniejszają tragedii ludobójstwa". - My celebrujemy życie - tłumaczą. W "Faktach z zagranicy" izraelska Hajfa i konkurs miss, w których startują... kobiety ocalałe z Holokaustu.