Ze świata

Ze świata

Legalna marihuana zaskarżona. Jest decyzja

Sąd Najwyższy USA odrzucił w poniedziałek skargi wniesione przez stany Nebraska i Oklahoma, które utrzymują, że legalizacja marihuany przez sąsiadujący z nimi stan Kolorado była niezgodna z prawem federalnym i doprowadziła do przemytu tego narkotyku.

Wyłudził miliony za zielone certyfikaty

Niemiecka prokuratura poinformowała w poniedziałek o oskarżeniu Brytyjczyka o zmowę mającą na celu wyłudzenie zwrotu podatków wysokości 136 milionów euro przy kupnie i sprzedaży certyfikatów emisyjnych CO2.

Proszą by podwyższyć im podatki. By walczyć z biedą

Ponad 40 nowojorskich milionerów, w tym przedstawiciele rodzin Disney i Rockefeller, w liście do władz stanu proszą o podwyższenie stawek podatkowych dla najbogatszych, by uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć m.in. na walkę z biedą i bezdomnością.

Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.

Ile zachwytów, tyle kontrowersji. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Uberze

Zaczynali jako elitarna usługa w San Francisco - czarne limuzyny, kierowca pod krawatem, eleganckie logo aplikacji. Dziś Uber jest dostępny w prawie 400 miastach na świecie, a celem firmy jest stanie się alternatywą dla metra, autobusu czy pociągu. Nie wszystkim jednak taki rozwój się podoba, protestują głównie taksówkarze, którzy twierdzą, że aplikacja odbiera im klientów i nie płaci lokalnych podatków. Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Uberze.

Gwardia Finansowa skonfiskowała mafii centrum handlowe

Majątek wartości około 500 milionów euro skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa jednemu z klanów mafii z Kalabrii - podała w poniedziałek Ansa, informując o operacji na wniosek sądu w Catanzaro na południu kraju.

Paryż uziemiony. Strajki na lotniskach

Silne zakłócenia w ruchu na paryskich lotniskach spowodował w niedzielę strajk kontrolerów lotniczych, którzy wezwali do przedłużenia go na poniedziałek.

Światowy dzień szczęścia. Polska daleko w rankingu

20 marca obchodzimy Światowy Dzień Szczęścia. I to właśnie z tej okazji ONZ opublikowała Światowy Raport Szczęścia zgodnie z którym Polska znajduje się na 57. miejscu w rankingu. Tuż przed nami znajduje się Rosja, a liderem jest Dania. O recepcie na szczęście mówił Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Politycy powinni dbać o to żeby społeczeństwo czuło się dobrze. A czuję się dobrze wtedy, kiedy jest zadbane, kiedy ma dostęp do ochrony zdrowia - uważa ekonomista.

Hakerzy zaatakowali szwedzkie media. Podejrzani Rosjanie

W sobotę wieczorem na kilka godzin przestały działać strony największych szwedzkich gazet, w tym "Dagens Nyheter", "Svenska Dagbladet" i "Expressen" - informuje Polskie Radio. Zdaniem ekspertów za atakiem mogli stać Rosjanie, a szwedzka policja już wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Abonament RTV po raz pierwszy razem z prądem

Włosi po raz pierwszy w tym roku zapłacą abonament radiowo-telewizyjny razem z rachunkiem za prąd. Ta nowa forma uiszczania obowiązkowej opłaty nie dotyczy mieszkańców 20 wysp, które mają autonomiczne sieci energetyczne, niepołączone z tymi na stałym lądzie.

Od męskich po buty dla konia. Opera odkurzyła magazyny

W Operze Narodowej w Warszawie otwarto niezwykłą wystawę. Teatralne magazyny odkurzono i wyciągnięto z nich kilkaset par ręcznie robionych scenicznych butów. To jednak nie wszystko, każdy kto do 8 maja odwiedzi wystawę będzie mógł oddać swoje własne obuwie do naprawy u operowego szewca. Mury opery odwiedziła kamera TVN24 BiS.

Hulk Hogan dostanie miliony dolarów. Za sekstaśmę

Hulk Hogan, były zapaśnik i celebryta, wygrał proces przeciwko amerykańskiemu portalowi Gawker, który w 2012 roku opublikował jego sekstaśmę. Zgodnie z wyrokiem sądu portal musi wypłacić Hoganowi aż 115 milionów dolarów.

Minister odchodzi, bo nie zgadza się na cięcia socjalne

Iain Duncan Smith, minister ds. pracy i emerytur w gabinecie premiera Davida Camerona podał się w piątek do dymisji, protestując przeciwko niedawno ogłoszonym zapowiedziom nowych cięć wydatków na programy socjalne - poinformowały brytyjskie media.

Szef NATO wzywa do utrzymania sankcji wobec Rosji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Stany Zjednoczone i Unię Europejską, aby utrzymały sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu, gdy spełni ona swe zobowiązania, jeśli chodzi o doprowadzenie do końca konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Jest porozumienie ws. "podatku od tamponów"

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o porozumieniu z Komisją Europejską ws. likwidacji 5-proc. podatku VAT od kobiecych artykułów higienicznych. Zapowiedź zniesienia "podatku od tamponów" eurosceptycy przedstawiają jako zwycięstwo nad unijną biurokracją.

Bruksela wzywa kolejne kraje do nałożenia sankcji na Rosję

Unia Europejska wezwała w piątek kolejne kraje do nałożenia na Rosję sankcji za zajęcia dwa lata temu Krymu. Wspólnota wyraziła jednocześnie zaniepokojenie działaniami Moskwy, które prowadzą do rozbudowy potencjału militarnego na półwyspie.

Unia nie chce zbyt ambitnych zmian w polityce klimatycznej

UE nie chce ambitniejszych celów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do tych uzgodnionych na szczycie w Paryżu. Przywódcy UE potwierdzili w czwartek, że PE i KE "mają pracować nad rozwiązaniami opartymi o wcześniejsze ustalenia".

Demograficzna mapa UE w 2080 roku. Polska na prostej drodze do wyludnienia

Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje jak będzie wyglądała demograficzna mapa Europy w 2080 roku. Polska wygląda na niej „blado” - dane wskazują, że jesteśmy na prostej drodze do wyludnienia - za 64 lata będzie nas już o 9 mln mniej. Między 2004 a 2014 rokiem Polska była jedynym krajem, w którym liczba urodzeń była mniejsza niż emigrantów.

Francuzi masowo wyszli na ulice. Bo nie chcą pracować dłużej

Francuscy studenci i licealiści wspierani przez związkowców protestowali w Paryżu, Marsylii i innych miastach przeciwko forsowanej przez rząd socjalistów reformie prawa pracy. Daje ona podstawy do znacznego wydłużenia tygodnia pracy, dotyka także stażystów, których dzień pracy wydłuży się z 6 do 8 godzin. Protesty przyniosły 30 aresztowań oraz kilkunastu rannych.