Ze świata

Ze świata

Podróżują i poznają. Pomagają potrzebującym dzieciom

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" była Olga Ślepowrońska z mężem Grzegorzem Ryczywolskim i 3-letnim synkiem Rochem. Podczas swoich podróży przeprowadzają z dziećmi warsztaty z edukacji emocjonalnej. Najbardziej interesują ich małe narody w wielkich krajach: Kurdowie, Romowie, Tatarzy, Łemkowie, Czeczeni i Kistowie. Przy okazji starają się od podszewki poznać ich kulturę.

Taśmy pogrążają rząd. Kolejna dymisja

Minister ds. nadzoru, transparentności i kontroli Brazylii Fabiano Silveira podał się do dymisji po ujawnieniu nagrania, na którym słychać, jak krytykuje toczące się śledztwo w sprawie afery korupcyjnej wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras.

Steinmeier za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier skrytykował rosyjską politykę wobec Ukrainy, zastrzegając jednak, że bez Rosji trwałe bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe. Ponownie opowiedział się za możliwością stopniowego znoszenia sankcji wobec Moskwy.

By podróżować, sprzedała firmę

Trzy lata temu sprzedała swoją firmę, by móc podróżować i "zajrzeć w głąb siebie". Anna Żakowska, bohaterka cyklu "Pokaż nam Świat" za cel obrała sobie wówczas Nepal i jego himalajskie szlaki. Dzięki samotnej podróży do tego kraju odnalazła swoją nową ścieżkę życia - także zawodowego. Założyła firmę, która organizuje podróże, podczas których prowadzi warsztaty rozwojowo-liderskie.

Oto najdroższa torebka na świecie. Jest warta ponad 300 tys. dolarów

Matowobiała skóra krokodyla z gatunku Diamond Himalaya Niloticus, 18-karatowe białe złoto oraz brylanty - właśnie z takich materiałów wykonano torebkę, która została sprzedana za rekordową sumę 300 168 dolarów. Egzemplarz Hermes Birkin, bo o tej marce mowa, należał do prywatnego kolekcjonera z Azji. Przez dom aukcyjny Christie uznany został za część "modowej historii" - podaje CNN. To także całkiem niezła inwestycja.

Wenezuela wrze, a kolejne linie lotnicze zawieszają loty

Latam, największe linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej, ogłosiły w poniedziałek, że zawieszają loty do Wenezueli z powodu kryzysu gospodarczego w tym kraju. Latam powstał z połączenie chilijskich linii LAN i brazylijskich TAM.

Niewolnictwo ma się dobrze. 21 milionów ludzi pracuje przymusowo

Międzynarodowy traktat jest "jedyną realistyczną drogą", by zwalczyć nielegalne praktyki, takie jak praca dzieci czy współczesne niewolnictwo - zaapelowała w poniedziałek organizacja Human Rights Watch podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie.

Juncker przyjął zaproszenie Kremla

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uda się 16 czerwca do Rosji na forum ekonomiczne - poinformowała w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas. Kreml powitał to z zadowoleniem, ale nie oczekuje przełomu w relacjach z UE.

Polacy w Wlk. Brytanii narażeni na dyskryminację. Uważaj na te formy zatrudnienia

Do związków zawodowych w Wlk. Brytanii należy 8 proc. pracujących tam Polaków i 25 proc. ogółu pracowników - wynika z dostępnych danych. Polacy często nie znają dobrze angielskiego, ani swoich praw pracowniczych, ale ta sytuacja poprawia się - mówi PAP dr Roch Dunin-Wąsowicz z LSE. Eksperci wskazują też na te formy zatrudnienia, które sprzyjają wykorzystywaniu pracowników.

Ten kraj tonie w kryzysie, Lufthansa wstrzymuje loty

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że od 18 czerwca zawieszą połączenia z Wenezuelą w związku z poważnymi problemami gospodarczymi tego kraju, a także polityką jego władz - podaje w niedzielę BBC na swojej stronie internetowej.

Polsko-afrykańska miłość do futbolu, czyli piłka, która łączy

Podczas gdy kibice z całego świata przygotowują się do Euro 2016, Mateusz Zmyślony w programie "Pokaż nam świat" opowiadał o polsko-afrykańskiej kampanii na rzecz równości i tolerancji. Ekspedycja Globall 2012 polegała na przejechaniu całej Afryki z południa na północ i rozegraniu meczów piłki nożnej w najciekawszych i najtrudniej dostępnych miejscach Afryki. Dzieci otrzymywały tysiąc piłek ufundowanych przez Polaków, a w zamian ofiarowały te zrobione przez siebie np. z materiałów. Piłka to nie tylko sport. To niesamowite w skali świata zjawisko, skutecznie i powszechnie łączące ludzi ponad wszelkimi podziałami. To wielkie, uniwersalne zjawisko, które ma w sobie magiczną moc – daje radość ludziom na całym świecie, niezależnie od tego, jaki mają kolor skóry i w co wierzą. A piłka to symbol radości, wartości, które powodują, że wszyscy ludzie na świecie są tak naprawdę jedną, wielką rodziną. Piłka czarno-biała, okrągła jak nasza planeta, dla wszystkich ludzi – taka sama. Ta piłka - symbol jest dowodem na to, że granice i podziały wymyślili ludzie. I tylko ludzie mogą je pokonać - tłumaczą organizatorzy akcji z nadzieją, że zainspirują innych do podobny działań.

Chińczycy wygrywają wyścig. Ranking Forbesa największych firm na świecie

Trzy chińskie banki wygrały prestiżowy ranking FORBES Global 2000 skupiający największe spółki świata. Chińczycy zajęli wszystkie miejsca na podium, za nimi uplasowali się Amerykanie, pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka japońska Toyota. Polacy znaleźli się na dalekich pozycjach i w większości zanotowali dramatyczne spadki.

Szef CASE: Brexitu nie będzie. Ale dalszej integracji z UE też nie

- Brexitu nie będzie, czerwcowe referendum minimalnie wygrają zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej - ocenia w rozmowie z PAP szef CASE Christopher Hartwell. Podkreśla jednocześnie, że nie będzie to oznaczać mandatu dla dalszej integracji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

"Nigdy nie byłem ukrytym Brexiterem"

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie mieć negatywny wpływ na przyszłość gospodarczą kraju - powiedział w piątek na konferencji podsumowującej szczyt G7 w Japonii brytyjski premier David Cameron. Zapewnił, że nigdy nie był "ukrytym Brexiterem".

"Poważne zagrożenie dla gospodarki". Liderzy G7 ostrzegają

Liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata są za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brexit mógłby stanowić "poważne zagrożenie" dla światowej gospodarki - ostrzegli w piątek, w deklaracji końcowej szczytu G7 w Japonii.

Pracownicy z krajów UE obawiają się Brexitu

Aż 87 proc. pracujących w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw UE jest zaniepokojonych konsekwencjami ewentualnego wyjścia tego kraju ze Wspólnoty - wynika z sondażu Totaljobs.com. Ankietowani obawiają się wpływu Brexitu na swoją pracę i życie osobiste.