Ze świata

Ze świata

Brytyjczycy już odczuwają skutki Brexitu. Ich portfele są coraz chudsze

- Wielu Brytyjczyków głosujących za Brexitem, nie zdawało sobie sprawy, że to będzie tak wyglądało. W tej chwili, kiedy zaczynają się wakacje i ludzie wyjeżdżają na urlopy - w tym także za granicę - okazuje się, że mają oni 10 proc. mniej w kieszeni - komentowała dr Wioletta Wilk-Reguła z Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi. - Funt jest przeceniany, bo nikt nie wie, co będzie się działo z brytyjską gospodarką w kolejnych latach - tak przyczyny gorszej sytuacji brytyjskiej waluty wyjaśniał Rafał Sadoch z DM mBanku.

FAO: największy skok cen od czterech lat

Światowe ceny żywności odnotowały w czerwcu największy miesięczny wzrost, jaki widziano od czterech lat - podaje Reuters, cytując agencję żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wskaźniki cen produktów spożywczych napędzane są w dużej mierze gwałtownym wzrostem stawek za cukier, zboże oraz innych surowców do produkcji żywności.

Kandydatka na premiera: legalni imigranci będą mogli zostać

Andrea Leadsom, jedna z trojga kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej i szefa brytyjskiego rządu, powiedziała w czwartek, że w przypadku wygranej zagwarantuje wszystkim legalnym imigrantom mieszkającym w Wielkiej Brytanii prawo do pozostania w kraju.

Niemcy w tarapatach. Największa gospodarka Europy traci rozpęd

Wartość produkcja przemysłowej w Niemczech nieoczekiwanie spadła w maju - głoszą najnowsze dane. Największa europejska gospodarka straciła w drugim kwartale, po zaskakująco silnym początku roku. Jak podaje niemieckie Ministerstwo Gospodarki, produkcja zmniejszyła się o 1,3 proc. w ciągu miesiąca.

Nieznane oblicze Himalajów. Spotkania z ludźmi gór

Maciej Poliwka podczas swoich podróży stara się poznać nie tylko piękno krajobrazów, ale i drugiego człowieka. Podczas swojej spontanicznej wyprawy motocyklowej w Himalaje spotykał niezwykłych mieszkańców. W programie opowiadał o rozmowach z pasterzem owiec i buddyjskim mnichem. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Kryzys w Rosji pogłębia się. Lodówki świecą pustkami

Najnowsze badania pokazują, że co najmniej 30 proc. Rosjan ograniczyło, bądź całkowicie zrezygnowało z kupowania określonych produktów spożywczych, a jedna trzecia zadowala się ich substytutami. Inne wydatki ścięli już dawno. Kolejne zaciskanie pasa staje się więc bardzo dosłowne... – mówi Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN. Materiał "Faktów z Zagranicy".

UE walczy z terroryzmem. Nowe ograniczenia dla Bitcoinów i kart prepaid

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad dotyczących posługiwania się Bitcoinem - wirtualną walutą - oraz kartami przedpłaconymi. Ma to zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z anonimowymi płatnościami, a co za tym idzie - ryzyko terrorystyczne.

Odkryj Albanię. Tanie i niezwykłe miejsce na Bałkanach

Olka Zagórska-Chabros to podróżniczka, która wraz z mężem przypadkowo odkryła piękno Albanii - kraju niewiele większego od Wielkopolski. To miejsce na długo pozostawało w ukryciu. W programie opowiadała o swoich doświadczeniach podróży po albańskich szlakach, gdzie oprócz bajkowych pejzaży można zobaczyć tysiące bunkrów.

Pizza daje pracę setkom tysięcy osób

564 tysiące osób pracują we Włoszech w 183 tysiącach pizzerii - to najnowsze dane dotyczące całej branży związanej z najsłynniejszym na świecie włoskim wypiekiem. Pod względem liczby lokali absolutne pierwszeństwo ma Rzym, gdzie mieści się 15,5 tys. pizzerii.

Kraj o wielu kontrastach, czyli niesamowita podróż po Indiach

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" była Joanna Gorczyca-Pasrija. Podróżniczka i właścicielka butiku Asia Dream Trips, z zamiłowania pilotuje wyprawy po Azji. W 2008 roku zwolniła się z pracy, wyjechała do Indii z biletem w jedną stronę i sama podróżowała po tym kraju przez rok. Jak mówi, nigdy nie spała więcej niż dwie noce w jednym miejscu. - Żeby poznać Indie trzeba tam pojechać minimum 5-6 razy, bo jest wiele miejsc, które różnią się od siebie, jak ajurwedyczna Kerala, imprezowe Goa, buddyjski Sikkim czy nieodkryty Ladakh i Kashmir - tłumaczy.

Apokalipsa w winnicach Burgundii. Ceny zbiorów szybują

W Burgundii winogron jest coraz mniej, a ceny dramatycznie wzrosły. Mrozy, ulewy i burze zniszczyły dużą część zbiorów w regionie Côte de Beaune. Winiarze nawet rezygnują z produkcji, bo nie stać ich na kupno zbiorów.

Kto wygra Euro 2016? Analitycy z Goldman Sachs już to wiedzą

Analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs przygotowali najnowsze prognozy dotyczące wyniku finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej, który rozegra się już w najbliższą niedzielę. Ich zdaniem, rozgrywki wygra drużyna reprezentacji Niemiec, czyli obecni Mistrzowie Świata.

Izrael "skupuje setki milionów" dolarów

Bank Izraela kupił dziś rano "setki milionów" dolarów - twierdzą rynkowi maklerzy. Interwencja nastąpiła po tym, jak izraelska waluta szekel umocniła się piątą sesję z rzędu - donosi agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła.

Coraz więcej pracy w Hiszpanii. Zatrudnienie daje turystyka

W Hiszpanii bez pracy pozostaje ok. 3,77 mln ludzi, najmniej od września 2009 roku - podał w poniedziałek rząd. Jednym z głównych powodów jest napływ zagranicznych turystów do Hiszpanii. Oczekuje się, że w tym roku padnie nowy rekord przyjazdów.

Lagarde: Londyn blokował unijne projekty

Chrisitine Lagarde, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wezwała kraje UE, by przystąpiły do realizowania inicjatyw i projektów, które - jej zdaniem - dotąd paraliżował Londyn. Gdy tylko Wielka Brytania wystąpi z Unii, będą one mogły zostać zrealizowane.

Miliony turystów spacerowały po wodzie. Christo: to ostatni raz

Prawie 1,5 miliona osób przeszło po wyjątkowej promenadzie - instalacji zbudowanej na jeziorze Iseo, na północy Włoch, przez bułgarskiego artystę Christo. Molo otwarte od 18 czerwca do niedzieli było największą atrakcją turystyczną na początku lata we Włoszech.

Rowerem przez Afrykę. Niezwykła podróż poślubna

- Chciałam do Afryki, mój mąż wymyślił, że to będzie rower - opowiadała o swojej podróży poślubnej w TVN24 BiS Elżbieta Wiejaczka. Podróżniczka wraz z mężem spędziła prawie 5 miesięcy w rowerowej podróży poślubnej po Czarnym Lądzie. Pokonali w sumie 7560 km. - Trochę poszliśmy na żywioł, dlatego, że byliśmy tylko na trzech przygotowawczych treningach - wskazywała Wiejaczka. Materiał z cyklu "Pokaż na świat".

150 mln hot-dogów, czyli wielka feta w Ameryce

W tym roku Amerykanie podczas długiego weekendu, obejmującego Dzień Niepodległości 4 lipca, wydadzą 6,8 mld dolarów - ocenia Narodowa Federacja Sprzedawców. Najwięcej z tych wydatków pójdzie na jedzenie i picie.

Berlin chce przejąć firmy z Londynu

Po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej władze Berlina intensywnie zabiegają o przyciągnięcie do siebie brytyjskich przedsiębiorstw, które poszukują nowych siedzib w UE - napisał dziennik "Tagesspiegel".

Podróż do Stanów Zjednoczonych jest tańsza, niż myślisz. Nasze rady

Marzysz o podróży na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych? Dobrą opcją wydaje się miasto Seattle w stanie Waszyngton, do którego lot z dwiema przesiadkami we wrześniu kosztuje 2300 złotych. I to w obie strony. Do tego doliczyć należy opłatę za wizę - 160 dolarów, czyli ok. 640 zł. Cena za dobę w jednym z hosteli to wydatek rzędu 300 zł. O podróży do Seattle w TVN24 BiS mówił Jakub Porada z TTV.

Światowa moda na nowy typ kawiarni. Zobacz, co można zjeść

Moda na kawiarnie, gdzie można zjeść śniadanie, przybiera nowy wymiar. Kellogg, amerykański gigant spożywczy, otwiera w Nowym Jorku kawiarnię dedykowaną miłośnikom płatków śniadaniowych. Podobne miejsca powstały już m.in. w Londynie i Warszawie.

McDonald's pod katedrą we Florencji. Petycje i protesty w Toskanii

Florencja znana jest jako włoska stolica renesansu, pełna zabytkowych budynków i placów, które doskonale widać ze szczytu Katedry Santa Maria del Fiore. Tuż obok niej, w sercu tego historycznego centrum miasta, swoją restaurację planuje otworzyć McDonald’s. Włosi nie są zachwyceni.

Słyną z wina i owoców. Teraz mogą jeszcze łatwiej z nami handlować

W piątek 1 lipca weszły w życie umowy stowarzyszeniowe zawarte przez UE z Gruzją i Mołdawią. Umowy te mają stopniowo integrować oba kraje z unijnym wspólnym rynkiem poprzez zniesienie większości ceł i barier handlowych oraz dostosowywanie do standardów unijnych. Skorzystają na tym też Polacy.

Szczyt NATO już za kilka dni. Czy Polska jest na to gotowa?

W dniach 8-9 lipca do Warszawy przyjadą liderzy państw, aby spotkać się na szczycie NATO. To ogromne wyzwanie dla służb, które muszą zapewnić najwyższy poziom ochrony. - Szczyt NATO trzeba zabezpieczyć tak, żeby nie doszło do żadnych incydentów, których nie przewidzieliśmy - mówił Jan Grusznic z Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa.