Ze świata

Ze świata

Prawie 300 tys. urzędników ukaranych za korupcję

Prawie 300 tys. wysokich chińskich urzędników ukarano w ubiegłym roku za korupcję. W ok. 80 tys. przypadków zastosowano "surowe kary", w tym degradację - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja ds. Inspekcji Dyscypliny Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Kawa nie pomaga? Dziesięć sposobów, aby się skupić

Każdy z nas miewa dzień, w którym nie może się skupić na pracy. Myślenie o niebieskich migdałach w czasie, kiedy powinniśmy wykonywać swoje obowiązki może się dla nas źle skończyć. Dlatego warto sprawdzić, co zrobić, aby być skupionym cały dzień.

Rosja na cenzurowanym. Moody's grozi obniżką ratingu

Moody's straszy Moskwę obniżeniem ratingu. Agencja rozpoczęła przegląd oceny wiarygodności Rosji, wskazując na trwały spadek cen ropy, która wraz z gazem odpowiada obecnie za blisko 60 proc. całkowitego eksportu kraju.

Kilka krajów UE chce ambitniejszej polityki klimatycznej

Państwa Europy Zachodniej chciałyby, aby na skutek zawarcia globalnego porozumienia klimatycznego w Paryżu UE przyjęła ambitniejsze cele ws. redukcji gazów cieplarnianych. Polska zapowiada propozycję ws. roli lasów w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze.

Polska może już eksportować mięso na nowy, perspektywiczny rynek

Główny Inspektorat Weterynarii uzgodnił z egipskimi władzami weterynaryjnymi wzory świadectw dla mięsa drobiowego i wołowego, co oznacza, że polskie firmy mogą rozpocząć tam jego eksport - poinformował zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Rosjanie wykluczeni. Jest nowa ustawa prywatyzacyjna

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w piątek ustawę, która pozwoli na rozpoczęcie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Nie będą mogli w niej uczestniczyć Rosjanie. W tym roku władze w Kijowie chcą wystawić na sprzedaż 25 dużych firm.

Gazprom pożycza z Chin. To sygnał uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. To największa pożyczka z jednego banku w historii tej firmy i oznaka tego, jak zachodnie sankcje zwiększają uzależnienie Moskwy od Pekinu - pisze w piątek "Wall Street Journal".

Chiny słabną: tną wydatki na obronę, ubędzie 300 tys. żołnierzy

Chińskie wydatki na obronę wzrosną w br. o 7-8 proc., czyli najmniej od 5 lat a liczebność sił zbrojnych zmniejszy się o 300 tys. żołnierzy - poinformowała w piątek rzeczniczka parlamentu Chin Fu Ying. Analitycy wskazują, że odzwierciedla to słabnący wzrost gospodarki.

Zmiana klimatu zmieni naszą dietę. Umrze pół miliona osób

Wpływ globalnego ocieplenia na rolnictwo i dietę może doprowadzić do ponad 500 tys. dodatkowych zgonów w 2050 roku - wynika z szacunków naukowców z Oxfordu; wyniki ich badań opublikował w czwartek prestiżowy brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".

Narkotyki sprzedają się lepiej niż auta

Włoscy gangsterzy zarobili więcej pieniędzy na przemycie narkotyków niż koncern Fiat na sprzedaży samochodów - poinformowała włoska prokuratura. Mafiozi mieli jednak ułatwione zadanie, bo nie płacą podatków.

Chiny ubiegają się o specjalny status. Są trzy wyjścia

Chiny nie są gospodarką rynkową, ale UE stoi jednak przed wyzwaniem, jak rozwiązać problem możliwej konieczności uznania tego kraju za spełniający standardy WTO - zgodzili się uczestnicy środowego wysłuchania publicznego w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Projekt "zhakować Pentagon". Amerykanie zapłacą za atak

Pentagon zapowiedział środę, że zaprosi w przyszłym miesiącu sprawdzonych hakerów z zewnątrz do przetestowania bezpieczeństwa niektórych portali internetowych ministerstwa obrony USA w ramach pilotażowego projektu, pierwszego tego rodzaju.

Iran nie odpuszcza. Zaleje Europę, Chiny i Indie ropą

Iran stara się odzyskać udział w rynku naftowym i koncentruje się na najważniejszych kierunkach eksportu surowca, czyli Europie, Chinach i Indiach - powiedział we wtorek dyrektor ds. handlu zagranicznego National Iranian Oil Co (NIOC) Mohsen Gamsari.