Ze świata

Ze świata

Rewolucja w biurze? Urzędnicy zdejmują krawaty

Czy japoński pracownik biurowy nadal ma obowiązek przychodzić do pracy w garniturze? Niekoniecznie. Kiedy nawet pracodawcy nakłaniają do luźniejszego ubioru, Kamila Kalińczak i Michał Sznajder pytają, czy to znak, że Japonia zmienia się na naszych oczach. Gościem programu 24 Godziny był japonista i ekonomista Rafał Tomański.

Zdekonstruowana kawa staje się hitem. Dla hipsterów

Kawa z mlekiem - w odwrotny sposób: osobno espresso, osobno mleko i osobno wrzątek? Jeden z modnych lokali w australijskim Melbourne podaje kawę... zdekonstruowaną. Bariści kiwają głowami, klienci pukają się w głowę. Czy to szczyt kawiarnianego dziwactwa?

Co po Brexicie? Polaków czeka kilka testów

Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapowiedzieli w środę, że w razie Brexitu wprowadzą regulacje w sprawie imigracji, wzorowane na australijskim systemie punktowym. Ma to pozbawić nowych przybyszów z krajów UE automatycznego prawa do mieszkania i pracy.

Misja: zdobyć wulkan. A najlepiej 100 szczytów

W programie "Pokaż nam świat" gościliśmy Grzegorza Gawlika - podróżnika, który chce zdobyć 100 szczytów wulkanicznych, także aktywnych. Jego wyprawa po świecie trwa od 11 lat, a sam szacuje, nie jest nawet za połową. Podczas ostatniej czteromiesięcznej, samodzielnej wyprawy podróżnik zdobył 18 wulkanów. Nie przeraża go wysoka temperatura, przyznaje, że jest to pasja wyczynowa: - Wulkany nie są bezpieczne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć erupcji.

Reportaże w weekend w TVN24 BiS

W nadchodzący weekend przeniesiemy się w Alpy, do dalekiej Japonii oraz odległej Arktyki. Poznamy tajemnice amerykańskiego wywiadu oraz grup przestępczych działających w Stanach. Nie zabraknie również reportaży premierowych m.in. o utopijnej wizji środowiska pracy.

Kolejny Polak we władzach ukraińskich kolei

Rada Ministrów Ukrainy powołała dziś Remigiusza Paszkiewicza na stanowisko wiceprezesa zarządu kolei ukraińskich (UŻ), odpowiedzialnego za infrastrukturę kolejową w tym kraju. Paszkiewicz jest drugim, obok Wojciecha Balczuna, Polakiem zasiadającym we władzach ukraińskich kolei.

Strajk kolejarzy we Francji. Będzie paraliż podczas Euro?

We Francji trwa strajk kolejarzy; nie kursuje ok. 40 proc. superekspresów TGV i ponad 50 proc. pociągów regionalnych; odwołano ponad połowę połączeń z Francją i Hiszpanią. Na 9 dni przed Euro 2016 kolejarze protestują przeciwko wydłużeniu czasu ich pracy.

Wielkie pieniądze, wielogodzinne treningi, kontuzje i doping. Kulisy e-sportu

Treningi, kontuzje, a nawet przypadki dopingu. Uwielbienie fanów, kontrakty reklamowe, a w czasie zawodów emocje jak na porządnym meczu. Mowa jednak nie o zmaganiach piłkarzy czy siatkarzy, a walce e-sportowców. Popularność rozgrywek w grach takich jak Counter-Strike czy Star Craft stale rośnie, a e-sportowy rynek staje się coraz bardziej łakomym kąskiem. Materiał programu "24 godziny".

Ogromna skala nadużyć i korupcji. Tracimy miliony

888 mln euro straciła Unia Europejska w wyniku nadużyć finansowych i korupcji w 2015 r. - wynika z opublikowanego we wtorek przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) raportu rocznego. Najwięcej spraw dotyczy Rumunii, Bułgarii i Węgier.

Protesty w Atenach. Pracownicy portów boją się prywatyzacji

Pracownicy prywatyzowanych portów w Pireusie i Salonikach strajkowali we wtorek szósty dzień z rzędu, domagając się gwarancji zatrudnienia. Portowcy przeszli głównymi ulicami Aten; 200 osób zebrało się przed hotelem gdzie toczą się negocjacje ws. Pireusu.

Rośnie ryzyko Brexitu. Strach po nowych sondażach

Zwolenników opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej jest więcej niż przeciwników - wynika z dwóch najnowszych sondaży przeprowadzonych przez brytyjską firmę ICM dla "Guardiana". Wynik tych badań zachwiał gwałtownie kursem funta i zaniepokoił rynki finansowe oraz inwestorów. Materiał "Faktów z zagranicy".

Mimo strajków prezydent nie odpuszcza. Ucierpią kibice

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Sud-Ouest", że mimo strajków i demonstracji rząd nie wycofa się z reform liberalizujących rynek pracy, którym przeciwne są centrale związkowe.

Lawinowo rośnie liczba niewolników. Polska europejskim liderem

Prawie 46 mln ludzi na świecie to współcześni niewolnicy, dwie trzecie z nich przypada na kraje Azji i Pacyfiku - wynika z ogłoszonego we wtorek badania australijskiej organizacji praw człowieka Walk Free Foundation. W Polsce ich liczbę oszacowano na 180 tysięcy. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej i 24. na świecie.

Podróżują i poznają. Pomagają potrzebującym dzieciom

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" była Olga Ślepowrońska z mężem Grzegorzem Ryczywolskim i 3-letnim synkiem Rochem. Podczas swoich podróży przeprowadzają z dziećmi warsztaty z edukacji emocjonalnej. Najbardziej interesują ich małe narody w wielkich krajach: Kurdowie, Romowie, Tatarzy, Łemkowie, Czeczeni i Kistowie. Przy okazji starają się od podszewki poznać ich kulturę.

Taśmy pogrążają rząd. Kolejna dymisja

Minister ds. nadzoru, transparentności i kontroli Brazylii Fabiano Silveira podał się do dymisji po ujawnieniu nagrania, na którym słychać, jak krytykuje toczące się śledztwo w sprawie afery korupcyjnej wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras.

Steinmeier za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier skrytykował rosyjską politykę wobec Ukrainy, zastrzegając jednak, że bez Rosji trwałe bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe. Ponownie opowiedział się za możliwością stopniowego znoszenia sankcji wobec Moskwy.

By podróżować, sprzedała firmę

Trzy lata temu sprzedała swoją firmę, by móc podróżować i "zajrzeć w głąb siebie". Anna Żakowska, bohaterka cyklu "Pokaż nam Świat" za cel obrała sobie wówczas Nepal i jego himalajskie szlaki. Dzięki samotnej podróży do tego kraju odnalazła swoją nową ścieżkę życia - także zawodowego. Założyła firmę, która organizuje podróże, podczas których prowadzi warsztaty rozwojowo-liderskie.

Oto najdroższa torebka na świecie. Jest warta ponad 300 tys. dolarów

Matowobiała skóra krokodyla z gatunku Diamond Himalaya Niloticus, 18-karatowe białe złoto oraz brylanty - właśnie z takich materiałów wykonano torebkę, która została sprzedana za rekordową sumę 300 168 dolarów. Egzemplarz Hermes Birkin, bo o tej marce mowa, należał do prywatnego kolekcjonera z Azji. Przez dom aukcyjny Christie uznany został za część "modowej historii" - podaje CNN. To także całkiem niezła inwestycja.

Wenezuela wrze, a kolejne linie lotnicze zawieszają loty

Latam, największe linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej, ogłosiły w poniedziałek, że zawieszają loty do Wenezueli z powodu kryzysu gospodarczego w tym kraju. Latam powstał z połączenie chilijskich linii LAN i brazylijskich TAM.