Ze świata

Ze świata

Były premier Rosji stanowczo: Nie należy znosić sankcji wobec Moskwy

Sankcje zostały nałożone na Rosję w celu powstrzymania agresji w Donbasie. Powody ich wprowadzenia przez UE nie zniknęły, dlatego nie powinny być znoszone - mówi b. premier Rosji, opozycyjny polityk Michaił Kasjanow. Powinniście szanować siebie i mocno obstawać przy swoim stanowisku - dodaje.

Papież nie przyjął darowizny. Nie lubi liczby 666

Zgrzyt na linii Watykan-Buenos Aires. Wydaje się to dziwne, skoro papież Franciszek wywodzi się właśnie z Argentyny. Ale najwyraźniej nie jest w dobrych relacjach z prezydentem Mauricio Macrim. Ostatnio odmówił przyjęcia od niego darowizny na cel charytatywny. Macri przekazał 16 666 000 peso. Sprawę omawiali w programie "24 Godziny" Michał Sznajder i Kamila Kalińczak.

Ulga podatkowa dla motocyklistów. Za oddanie narządów po śmierci

Zapłacisz mniejszy podatek jeśli zgodzisz się zostać dawcą organów do przeszczepu. Taką ofertę dla motocyklistów ma jeden z rosyjskich deputowanych w Radzie Federacji. Wadim Tiulpanow, który przedstawił taką propozycję zmian prawa argumentuje, że chce w ten sposób wywołać dyskusję o bezpieczeństwie na drogach w Rosji.

Czołowy producent ropy i gazu będzie neutralny węglowo

Norwegia, jeden z czołowych producentów ropy i gazu na świecie, ma od 2030 roku stać się krajem o całkowitej neutralności węglowej - zadecydował parlament. Termin ten oznacza 100-procentowe zrekompensowanie emisji gazów cieplarnianych różnymi działaniami.

W USA bez zmian. Stopy procentowe na niskim poziomie

Na skutek niepewności na rynku pracy w USA amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny, Fed) pozostawiła w środę bez zmian główną stopę procentową - poinformowano po zakończeniu posiedzenia. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Kołodko przestrzega przed Brexitem. "Wielkiej Brytanii może nie być"

- Sądzę, że Brytyjczycy w większości się zreflektują i niewielką większością zdecydują się pozostać w Unii Europejskiej - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego. Ocenił, że zwycięstwo obozu, który jest za wyjściem, byłoby bardziej kosztowne niż pozostanie w UE. Referendum na Wyspach odbędzie się 23 czerwca.

Ważne zatrzymanie ws. Panama Papers. Informatyk aresztowany

Informatyk genewskiego biura kojarzonej z aferą Panama Papers kancelarii prawniczej został kilka dni temu aresztowany w związku z podejrzeniem usunięcia znacznej ilości danych - poinformował w środę szwajcarski dziennik "Le Temps", powołując się na źródło bliskie tej sprawy.

Niemcy też stracą na Brexicie. Gospodarka oberwie rykoszetem

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczej największej gospodarki Europy o 0,5 punktu proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

Rowerowa podróż życia, czyli Sumatra na dwóch kółkach

Rower kupiony za zaledwie 100 dol. w Chinatown w Bangkoku, a sprawdził się w górzystej Sumatrze. O tym, że nie trzeba być wyczynowcem, żeby zwiedzać świat na jednośladzie przekonał się Jarek Czakański. W programie "Pokaż nam świat" opowiadał o gościnności ludzi i łamaniu barier językowych, wymieniał zalety i wady samotnego podróżowania oraz mówił o przygodach z dzikimi zwierzętami.

Zamieszki w Paryżu. Premier apeluje do protestujących

Premier Francji Manuel Valls powtórzył w środę, że rząd nie wycofa się z kontrowersyjnej reformy prawa pracy i zaapelował do lewicowej centrali związkowej CGT, by przestała organizować protesty w Paryżu, podczas których we wtorek doszło do starć.

Przewoźnicy protestują przeciw niemieckim i francuskim przepisom

Transportowcy z kilkunastu krajów europejskich protestowali we wtorek w Brukseli przeciwko niemieckim i francuskim przepisom o płacy minimalnej, które oznaczają dla nich utrudnienia w dostępie do rynków. KE ma w czwartek podjąć kroki, by bronić przewoźników.

Belka o Brexicie: Cameron ma szansę zapisać się w historii jako szkodnik

- Uważam, że złym wyborem premiera Camerona było pójście na referendum - mówił w TVN24 BiS ustępujący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. - Negatywny stosunek Brytyjczyków do UE, podlewany od wielu lat przez każdą brytyjską administrację, może spowodować wynik, z punktu widzenia także premiera Camerona niekorzystny. Ma szansę David Cameron zapisać się w historii jako jeden z największych brytyjskich szkodników - dodał gość "Faktów z Zagranicy".

Można pracować w korporacji i podróżować. Jak to zrobić?

- Można pracować w korporacji i można wziąć urlop na trzy miesiące - zapewniała na antenie TVN24BiS podróżniczka Joanna Kocik. Przyznała, że pierwszym krokiem przed odbyciem podróży jest najpierw ustalenie terminu, a następnie celu. Tym sposobem wraz z towarzyszem udało jej się przemierzyć pięć krajów w trzy miesiące: Turcję, Iran, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Sri Lankę. Materiał "Pokaż nam Świat".

Brexit a sprawa polska. Jest stanowisko resortu finansów

Zniesiemy każdy wynik referendum w sprawie tzw. Brexitu, nie będzie on długofalowo wpływał na zdolność MF do realizacji budżetu - zapewnił szef MF Paweł Szałamacha. Dla Polski jest niezwykle istotne, by Brytyjczycy zostali w UE - wskazała premier Beata Szydło.

Reuters: jest plan ratunkowy w razie Brexitu

Europejski Bank Centralny wraz z Bankiem Anglii oficjalnie wesprze rynki finansowe, jeśli Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem Unii Europejskiej - donosi Reuters, powołując się na urzędnika, który jest zaangażowany w sprawę

Kibice nie wejdą na Wieżę Eiffla. Zabrakło pracowników

Wieża Eiffla jest we wtorek zamknięta, bowiem z powodu zaplanowanej na godziny popołudniowe manifestacji w Paryżu zabrakło pracowników - wynika z komunikatu dyrekcji zarządzającej tym symbolem stolicy Francji, odwiedzanym rocznie przez blisko 7 mln osób.

Sąd przyznał 50 tys. euro "wiecznej praktykantce"

Niemiecka firma musi wypłacić zaległe pobory w wysokości 50 tys. euro pracownicy, która przez pięć lat zatrudniona była w charakterze praktykantki zarabiając miesięcznie 300 euro, bez wynagrodzenia za nadgodziny. Decyzję podjął we wtorek sąd w Monachium.

Islamskie linie lotnicze kończą działalność. Ze względów bezpieczeństwa

Rayani Air, pierwsze islamskie linie lotnicze działające w Malezji otrzymały zakaz organizowania komercyjnych lotów. Tamtejszy Departament Lotnictwa Cywilnego poinformował, że odebrał spółce licencję, ponieważ firma nie spełniała wymogów administracyjnych oraz dotyczących bezpieczeństwa pasażerów. Prawo do działalności zostało zawieszone już trzy miesiące temu.