Ze świata

Ze świata

Litwini bojkotują centra handlowe i szturmują polskie sklepy

Na Litwie rozpoczął się we wtorek trzydniowy bojkot centrów handlowych – akcja społeczna, mająca na celu zademonstrowania niezadowolenia z wysokich cen artykułów spożywczych. Zadowoleni z tego stanu rzeczy są natomiast polscy sklepikarze. - Litwini szturmują sklepy w Suwałkach, gdzie stawki są zdecydowanie niższe niż u nich - relacjonuje Anna Borkowska-Minko, reporterka TVN24. - Na litewskich forach internetowych pojawiają się porady, by robić zakupy przed południem, bo potem w tych popularnych sklepach mogą być już puste półki.

Chiny gospodarką rynkową? Europa się boi

KE przed swoimi wakacjami zajmie się kwestią uznania Chin za gospodarkę rynkową w ramach WTO - poinformował we wtorek w Parlamencie Europejskim komisarz Vytenis Andriukaitis. Europosłowie są zaniepokojeni konsekwencjami tej problematycznej sprawy dla przemysłu w UE.

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Eurogrupa bez porozumienia z Grecją

Wciąż nie ma porozumienia między strefą euro a Grecją, które pozwoliłoby na wypłatę temu krajowi kolejnych miliardów euro, ale ministrowie finansów eurolandu z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe działania Aten, dając nadzieję na szybkie zakończenie rozmów.

Podróżnik poleca niezwykły kraj. "Z zasady bardzo lubią imprezować"

- Dla mnie odkryciem ostatnich lat były Filipiny - zdradza w rozmowie z TVN24 BiS podróżnik Jarosław Czakański. - Kojarzą się z nimi najczęściej obchody Wielkiego Tygodnia, podczas których dochodzi do ukrzyżowań, biczowania - dodaje zaznaczając, że na uwagę zasługuje także wiele mniejszych festiwali. - Filipińczycy z zasady bardzo lubią imprezować i nazywają to wszystko fiestami - podkreśla Czakański. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Rekordowa cena za surowy diament

Za 63 mln dolarów sprzedano surowy diament o wadze 813 karatów. Jest to rekord - nieobrobiony kamień nie uzyskał dotąd tak wysokiej ceny - poinformowała w poniedziałek kanadyjska firma górnicza Lucara Diamond, która wkrótce wystawi na aukcję większy kamień.

Panama Papers dostępna dla każdego. Potężna siatka powiązań

Już dzisiaj od godziny 20.00 czasu polskiego, każdy zainteresowany uzyska dostęp do nazwisk osób powiązanych z Panama Papers. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych upubliczni specjalną bazę, która obejmuje informacje o ponad 200 tys. podmiotach offshore oraz ich powiązaniach z firmami i pośrednikami na całym świecie.

Podbój afrykańskich szczytów. Niezwykły cel podróżnika

- Staram się zdobyć najwyższą górę w każdym afrykańskim kraju - mówi Robert Gondek, podróżnik i fotograf. Jak dodaje. A zainspirowało go Kilimandżaro, czyli najwyższa góra Afryki. - Od tego zaczęła się cała przygoda i pasja górami na tym kontynencie - wspomina gość TVN24 BiS. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Prezydent Turcji ma "innowacyjną" receptę na bezrobocie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, często krytykowany przez środowiska biznesowe za interwencjonizm, oświadczył w niedzielę, że gdyby każde przedsiębiorstwo zatrudniło jednego bezrobotnego, przyczyniłoby się to do rozwiązania problemu bezrobocia.

"Strzeliliśmy sobie w stopę". Drastyczny spadek eksportu do Rosji

Węgierski eksport do Rosji drastycznie spadł, odkąd pogorszeniu uległy stosunki Unii Europejskiej z Moskwą - podał w niedzielę na swojej stronie internetowej prawicowy dziennik "Magyar Nemzet". Podkreślił jednak, że nie jest to znacząca wielkość dla całości eksportu.

Papież odpowiedział na prośby internautów

Papież Franciszek udzielił w niedzielę specjalnego błogosławieństwa użytkownikom internetu. Jego krótki, odręcznie pisany list opublikowano na papieskim profilu na twitterze i instagramie.

Cipras przejdzie test? Dziś decydujące głosowanie

W greckim parlamencie rozpoczął się w niedzielę drugi i ostatni dzień debaty nad nowym pakietem oszczędności, od których międzynarodowi wierzyciele uzależniają kontynuowanie pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji. Głosowanie planowane jest na późny wieczór.

Chcieli ukryć swoje fortuny, a znaleźli się na widelcu. Panama Papers dostępne dla wszystkich

Dokumenty Panama Papers, które pokazały skalę oszustw podatkowych, uchylania się od podatków i prania brudnych pieniędzy na świecie, od 9 maja będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Wówczas zostanie uruchomiona wyszukiwarka, za pomocą której w łatwy sposób będzie można prześledzić powiązania polityków, biznesmenów czy celebrytów z firmami działającymi w rajach podatkowych.

Muzułmanin pokieruje finansową stolicą Europy. I chce rewolucji

Syn pakistańskiego kierowcy autobusu i krawcowej, który wychowywał się na londyńskim osiedlu, teraz będzie kierował centrum finansowym Europy. I jak wskazuje CNN Money, Sadiq Khan ma na to konkretny plan, wskazując przy tym na trzy priorytety: walkę z kryzysem mieszkaniowym, drogim transportem miejskim oraz rosnąca przepaścią między bogatymi i biednymi.

Kraj stoi, media bez wiadomości. Grecy testują Ciprasa

Greccy związkowcy kontynuują w sobotę dwudniowy strajk generalny przeciw nowemu pakietowi zapowiedzianych przez rząd oszczędności. Na skutek akcji protestacyjnej sparaliżowany jest transport, a krajowe media nie nadają wiadomości, a wyłącznie filmy i muzykę.

OECD: Węgry powinny zacisnąć pasa

Węgry powinny obniżyć deficyt budżetowy i ograniczyć wydatki, by zmniejszyć swój dług publiczny – oceniła w piątek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zwracając też uwagę na potrzebę podtrzymania wzrostu gospodarczego kraju.

Z wizytą w "złotym kraju". "Birmańczycy są głodni turystów"

- Birma jest bardzo często nazywana "złotym krajem", ponieważ jest to miejsce, gdzie jest mnóstwo pagód, czyli świątyń buddyjskich. Rzeczywiście, jak leci się nad skupiskami ludzkimi, dużymi miastami, jest masa takich maleńkich, złotych punkcików i to sprawia wrażenie takiego złotego piasku - opowiada Dagmara Bałusz, która przez rok po Birmie nie tylko podróżowała, ale też tam mieszkała i pracowała. Dziś pracuje nad książką, w której opisuje swoje wspomnienia z pobytu w tym kraju. - Birmańczycy są głodni turystów, głodni białego człowieka. Ci ludzie są niezwykle sympatyczni i bardzo podobni do Polaków, bo są bardzo gościnni, biorą odpowiedzialność za przybyszów z daleka i opiekują się nimi. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".