Ze świata

Ze świata

Bruksela szykuje bat na firmy unikające podatków

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt dyrektywy, która przewiduje, że duże międzynarodowe firmy działające w UE będę musiały ujawniać informacje na temat podatku płaconego w każdym państwie unijnym oraz w tzw. rajach podatkowych.

Alarmujące prognozy. Nadciąga kolejny kryzys?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował we wtorek w dół prognozy dotyczące globalnego wzrostu w 2016 roku, który szacuje na 3,2 proc. MFW przewidywał w styczniu, że wzrost wyniesie 3,4 proc. Ostrzegł też przed stagnacją gospodarczą.

Jednak Brexit? Zwolenników już więcej niż przeciwników

Na dwa miesiące przed czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj opuści UE, 45 proc. społeczeństwa popiera takie rozwiązanie, a 42 proc. się mu sprzeciwia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ICM. 12 proc. nie ma zdania.

Piwa smakowe, niepasteryzowane, radlery. To będziesz pił latem

Piwne specjalności - piwa smakowe, niepasteryzowane, pszeniczne czy niskoalkoholowe radler odnotują w tym roku największe wzrosty sprzedaży na polskim rynku – przewidują przedstawiciele Carlsberg Polska. Kolejny rok z rzędu spadać będzie sprzedaż piw mocnych.

Polak pokieruje ukraińskimi kolejami

Wojciech Balczun, były prezes m.in. PKP Cargo, został dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia - poinformował we wtorek minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius. Minister określił Balczuna jako "superefektywnego szefa największych polskich przedsiębiorstw".

"Myślałem, że zajrzę tu tylko po parę części". Z Sydney do Szczecina jedzie rowerem

Niesamowita podróż mieszkańca Szczecina. - Wybrałem Sydney i postanowiłem, że pokonam tą odległość rowerem - mówi w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Daniel Kocuj z Bike2Be.net. Podróż zaczęła się 30 stycznia 2015 roku, a swój powrót do Szczecina rowerzysta zapowiada na kwiecień 2018 roku. W trakcie jazdy Kocuj "robi przystanki na wolontariat albo żeby się czegoś nauczyć" jak choćby w Kuala Lumpur. - Myślałem, że zajrzę tu tylko po parę części rowerowych, tymczasem trafiłem na społeczność rowerową i zostałem tutaj dłużej popracować w sklepie rowerowym - mówi wyraźnie zadowolony.

Najwyższy budynek świata zagrożony. Niesamowity projekt

Dubaj kolejny raz dotknie nieba. A wszystko po zapowiedzi budowy drapacza chmur, którego wysokość może osiągnąć nawet 1 km wysokości. The Tower ma kosztować 1 mld dolarów i zostanie wybudowane przez konsorcjum Emaar Properties.

Koncern Tata sprzedał największą hutę w Wielkiej Brytanii

Indyjski koncern hutniczy Tata Steel sprzedał w poniedziałek część swych aktywów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii funduszowi inwestycyjnemu Greybull Capital, co oznacza uratowanie tysięcy miejsc pracy, ale nie rozstrzyga losu największej brytyjskiej huty.

Ta umowa jest bardzo ważna. I prawie nikogo nie interesuje

Tylko 3 proc. Polaków wykazuje duże zainteresowanie negocjowanym między UE a USA Transatlantyckim Porozumieniem Handlowo-Inwestycyjnym (TTIP), a 52 proc. o umowie nie słyszało - wynika z ogłoszonego w poniedziałek sondażu wykonanego przez TNS na zlecenie ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Nie kradnij sieci bliźniego swego. Współczesna fatwa

Dubajski Departament Spraw Islamskich i Działalności Charytatywnej (Department of Islamic Affairs and Charitable Activities - IACAD) wprowadził fatwę zakazującą używania należącej do osób trzecich sieci WiFi bez ich zgody.

Cameron bije się w pierś i pokazuje, ile zarobił

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron opublikował swe zeznania podatkowe w następstwie kierowanych przeciwko niemu w ostatnich dniach zarzutów, że wzbogacił się na udziałach w funduszu inwestycyjnym wymienionym w "Panama Papers".

Niemcy szykują bicz na oszustów podatkowych

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble przygotowuje 10-punktowy plan walki z nieuczciwymi podatnikami ukrywającymi swoje majątki przed fiskusem dzięki fikcyjnym firmom w rajach podatkowych - podał dziennik "Die Welt" w niedzielę w wydaniu internetowym.

Film jak malowany. Niezwykła animacja o życiu Van Gogha powstaje w Polsce

W Gdańsku powstaje nowy film o historii życia i śmierci Vincenta van Gogha. „Loving Vincent” będzie pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która jest w pełni namalowana, w dodatku w charakterystycznym dla tego artysty stylu. Film wyreżyserowała polska reżyserka i malarka Dorota Kobiela we współpracy z Hugh Welchmanem - zdobywcą Oscara za animację „Piotruś i Wilk” w 2008 roku. Z producentem, Seanem Bobbitem w niedzielę na antenie TVN24BiS o 18:30 będzie rozmawiać Katarzyna Karpa – Świderek.

Zamiast traw kwitną firmy, które je... malują

Zielone trawniki bujnie wyrastające przed domami odchodzą do przeszłości. Zmiany klimatyczne sprawiają, że susze nawiedzają coraz częściej rejony świata, które do tej pory obfitowały w wodę. Zamiast traw kwitną więc firmy, które je... malują.

Shirley Watts zamierza pozwać polskie władze. "Za to, jak traktowano moje klacze"

Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” zapowiada pozew sądowy przeciwko polskim władzom. To reakcja na wydarzenia w Janowie Podlaskim. W tamtejszej stadninie padły dwie należące do niej klacze. Janowska stadnina podlega Ministerstwu Rolnictwa, co oznacza, że wypłatę ewentualnego odszkodowania odczują wszyscy podatnicy.

Podróże na kraniec świata z małymi dziećmi. Zobacz, niezwykły występ w języku fidżyjskim

Turystyka, to pasja z której niektórzy nie wyrastają nawet wtedy, kiedy mają swoje dzieci. Anna Alboth wraz z mężem i dwiema córkami prowadzą bloga, na którym dzielą się wrażeniami ze swoich niesamowitych podróży. W "Otwarciu dnia" w TVN24 BiS wraz z 5-letnia córką opowiadała o rodzinnym podróżowaniu. Dziewczynka zaprezentowała również umiejętności muzyczne, śpiewając piosenkę w języku fidżyjskim.

Nadchodzi "Łotr". Nowy wątek "Gwiezdnych Wojen" i pierwszy zwiastun

W sieci pojawił się już zwiastun najnowszej części "Gwiezdnych Wojen". To pierwszy spin-off tej sagi. Emocje budzi nie tylko trailer, ale też tłumaczenie tytułu nowego filmu. W oryginale brzmi: "Star Wars: Rogue One", co zostało przetłumaczone jako "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny - historie". W obsadzie filmu, który trafi na ekrany kin 14 grudnia tego roku, zobaczymy m.in. Felicity Jones, Madsa Mikkelsena i Foresta Whitakera.

Londyn chce zniechęcać do Brexitu. Budżet skromny

27 mln broszurek wysłanych do wszystkich gospodarstw domowych w W. Brytanii i strona internetowa mają pomóc rządowi w zdobyciu bezpiecznej większości za pozostaniem w UE przed czerwcowym referendum w tej sprawie. Kampania pochłonie ok. 10 mln funtów.