Ze świata

Ze świata

Życie po Brexicie? "20 lat gigantycznego chaosu"

Choć trudno dziś przewidzieć skutki ewentualnego Brexitu, to pojawiają się pewne prognozy takiego rozwiązania. Spadek wartości funta oraz złotego jako waluty niepewnej przy równoczesnym umocnieniu franka, jena oraz dolara. Ustąpienie dotychczasowego premiera Davida Camerona oraz przejęcie tego stanowiska przez jego rywala w brexitowej debacie - Borisa Johnsona. Następnie, oficjalna informacja Wielkiej Brytanii o chęci wystąpienia z UE. Jaka będzie jej reakcja - wciąż nie wiadomo, ale już teraz nieoficjalnie mówi się o wspólnym oświadczeniu Francji i Niemiec w tej sprawie. Kolejny krok to przynajmniej dwuletnie negocjacje między Londynem a Brukselą (historia nie zna jeszcze takich przypadków). Wreszcie, po ostatecznym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, czeka nas zapewne 20 lat indywidualnego układania relacji handlowych z poszczególnymi krajami. Dla Europy oznacza to zatem 20 lat gigantycznego chaosu - tłumaczy Piotr Kraśko. Materiał "Faktów z zagranicy".

Swift dołącza do wojny z YouTubem. Muzyka zniknie z serwisu?

Branża muzyczna nasila swoją batalię z YouTubem. Gwiazdy takie jak Paul McCartney, U2, a także najważniejsze wytwórnie muzyczne, jak Sony, Warner i Universal, napisały list do amerykańskiego Kongresu. Chcą, by serwisy internetowe płaciły im więcej za ich utwory. Do sygnatariuszy listu dołączyła teraz Taylor Swift.

"Przegniła Europa" vs. miliony miejsc pracy. Za i przeciw Brexitowi

Dziś Brytyjczycy podejmą decyzję dotyczącą dalszego członkostwa Wlk. Brytanii w UE. Zwolennicy i przeciwnicy Brexitu licytują się na argumenty. Ci pierwsi wskazują na wysokie składki, które z Wysp płyną do Brukseli; drudzy mówią o milionach miejsc pracy związanych z handlem z UE.

Stawka minimalna nie dla Polaków. Niemcy zapewniają Morawieckiego

Uzyskałem informację, że minimalne stawki wynagrodzenia w Niemczech nie będą stosowane w przypadku polskich kierowców przejeżdżających tranzytem przez ten kraj - powiedział po spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec wicepremier Mateusz Morawiecki. Poruszono też kwestię rejestracji ciągników Ursus.

Dookoła świata z rodziną. Wspólne podróże ojca i syna

Kuba i Krzysztof Bociąga - ojciec i syn - wykorzystują podróże do podtrzymania więzi rodzinnych. W programie "Pokaż nam świat" opowiadali o wspólnej pasji, zwiedzaniu pięciu kontynentów i marzeniu Krzysztofa o końskim wypadzie do Mongolii. - Planujemy raz do roku wyjeżdżać wspólnie na miesiąc, półtora - mówił podróżnik, który od kilkudziesięciu lat zbiera nakrycia głowy z różnych krajów.

Węgry: sankcje wobec Rosji niedemokratyczne

Węgry uważają decyzję o przedłużeniu unijnych sankcji wobec Rosji za niesłuszną i podjętą w sposób niedemokratyczny – oświadczył szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto po posiedzeniu węgiersko-rosyjskiej międzyrządowej komisji gospodarczej.

MFW obniża prognozy dla amerykańskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował dziś w dół prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w 2016 roku, który szacuje na 2,2 proc. W kwietniu prognozowano, że wzrost wyniesie 2,4 proc. Fundusz zaapelował o podniesienie płacy minimalnej i reformę systemu podatkowego.

Najnowszy sondaż. Przeważa czarny scenariusz Brexitu

W sondażu firmy Opinium opublikowanym dziś1 punkt procentowy przewagi mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartek Brytyjczycy zagłosują w referendum, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy też ją opuścić.

Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie

Prezydent Francji Francois Hollande ostrzegł, że jeśli w jutrzejszym referendum Brytyjczycy postanowią opuścić UE, to będzie to decyzja nieodwracalna, a jej konsekwencją będzie bardzo poważna groźba utraty dostępu do wspólnego rynku. Tymczasem szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że nie będzie żadnych nowych negocjacji z tym krajem na temat jego funkcjonowania w ramach "28".

Otyły jak Polak. Jesteśmy w czołówce Europy

Polska zajmuje 29 miejsce na 113 państw uczestniczących w indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego. Słabą stroną kraju pozostają niskie wydatki na badania i rozwój. Zwiększa się także odsetek ludzi otyłych - Polska jest już na piątym miejscu w Europie.

Microsoft rusza do walki z wirusem Zika. Z pułapką na komary

Gigant IT Microsoft testuje w Teksasie pułapkę na komary, która w opinii wielu ekspertów pomoże w walce z chorobami zakaźnymi, np. wirusem Zika. Urządzenia, które zaczną działać na początku lipca mają przyspieszyć identyfikację komarów przenoszących choroby oraz dostarczyć danych mówiących o tym, kiedy choroba pojawi się w danym regionie.

Czy Polska wygra ze Szwajcarią? Goldman Sachs już to wie

W 1/8 finału finału Euro 2016 Polska zagra ze Szwajcarią. Według Goldman Sachs faworytem sobotniego starcia są Biało-Czerwoni, którzy mają 55,8 proc. szans na awans do ćwierćfinału. Bank prognozuje, że w finale zagrają Francja i Belgia, a mistrzem Europy zostaną gospodarze imprezy. A jak potoczą się losy polskich piłkarzy?

Kurczab-Redlich: Putinowi bardzo zależy na tym, aby UE rozpadła się

- Putina nie obchodzi polityka wewnętrzna i stan rosyjskiej gospodarki. A tam jest dziś straszliwy kryzys - oceniła w "Faktach z zagranicy" Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka mediów polskich w Rosji. Dodała, że prezydentowi Rosji zależy na rozpadzie Unii Europejskiej. - Nadal nie doceniamy rozwiniętej agentury Putina. Lobbowanie Brexitu przez stronę rosyjską jest ogromne - podkreśliła ekspertka.

Clinton przestrzega przed "recesją Trumpa"

Hillary Clinton, która ma zapewnioną nominację Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, przestrzegła we wtorek w Ohio, że zwycięstwo jej rywala, prawdopodobnego kandydata Republikanów Donalda Trumpa, byłoby katastrofą dla gospodarki.

Europejski Bank Centralny szykuje się do Brexitu

- Europejski Bank Centralny (EBC) jest gotowy do reakcji na wszelkie konsekwencje referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - zapewnił we wtorek jego prezes Mario Draghi. Zaznaczył, że skutki referendum są trudne do przewidzenia.

Brexit przyniesie "czarny piątek". Znany miliarder ostrzega

George Soros, najbardziej znany na świecie spekulant walutowy, ostrzega przed możliwymi konsekwencjami Brexitu. W jego ocenie, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się opuścić europejską wspólnotę, funt szterling straci na wartości nawet 20 proc. - Wszyscy zbiedniejecie - przestrzega Brytyjczyków.

Brytyjczycy zdecydują też o losie Polaków. Ile możemy stracić?

400 tys. Polaków prawdopodobnie wróci do kraju w przypadku ewentualnego Brexitu. Oznacza to, że jednocześnie zmniejszy się także suma środków przelewanych przez nich do kraju, która obecnie wynosi 902 mln euro. To jednak nie jedyny możliwy skutek. Wielka Brytania do unijnej kasy wpłaca bowiem ok. 10 mld euro. Proporcjonalnie największa część tych pieniędzy płynie do Polski, mało prawdopodobne jednak, by inne kraje chciały wyrównać straty po Brexicie. Opuszczenie Wspólnoty przez Brytyjczyków wywoła także problemy dla eksporterów i przewoźników. O szczegółach mówił Piotr Kraśko.

Ekstremalnie po górach, czyli jazda poza szlakiem

- To nie jest to sport dla wszystkich. Trzeba wiedzieć, jak góry reagują na nas, bo lawina to często reakcja na to, jak my jeździmy - tłumaczy w TVN24 BiS Michał Trzebunia, instruktor narciarstwa, który uprawia freeride. - Za dawnych czasów trenerzy narciarscy uważali, że jazda poza trasą jest dalszym ćwiczeniem. Jak mówi, do tego sportu najlepszy jest kontynent amerykański, "bo ma gwarancję dużych opadów". Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Ojciec uczy dzieci inwestowania. Ten wpis podbił internet

1 dolar tygodniowo i cztery opcje ulokowania kieszonkowego. Post o tym, jak kilkulatek dysponuje swoim niewielkimi funduszami, stał się hitem internetu. Pojawił się na profilu Humans of New York na Facebooku, gdzie został udostępniony już ponad 90 tys. razy i otrzymał niemal 800 tys. "polubień".

Koniec zdjęć na koncertach? Artyści nie chcą blasku fleszy

Czy nadchodzi koniec nagrywania koncertów na smartfony? Pewna firma zaproponowała specjalny pokrowiec, w którym obsługa koncertu będzie umieszczała urządzenia na czas imprezy. Choć właściciel będzie miał smartfon ze sobą nie będzie mógł filmować. Na ile to rozwiązanie okaże się skuteczne i czy muzycy chętnie to wykorzystają o tym w programie "24 Godziny" Kamila Kalińczak i Michał Sznajder rozmawiali z promotorem koncertów, dziennikarzem muzycznym Stanisławem Trzcińskim.