Ze świata

Ze świata

Życie u źródła Nilu, czyli niesamowite oblicze Ugandy

Justyna Śnieżek mieszka na co dzień w Ugandzie. W ubiegłym roku wyjechała do tego afrykańskiego kraju i zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Zaczęła nowe życie, pracuje z ludźmi z różnych kręgów kulturowych i religijnych. - To niesamowita lekcja - mówiła podróżniczka.

Coiffeurgate, czyli afera nad Sekwaną. Francuzi kpią z prezydenckiego fryzjera

Głowa głowy państwa ma być opanowana i w absolutnym ładzie, bo stawka jest wysoka. Podobnie jak cena, którą przychodzi za to zapłacić - prawie 10 tysięcy euro miesięcznie. Tyle zarabia fryzjer Francois Hollande'a. Czy to aby nie za dużo? W programie "24 Godziny" coiffeurgate, czyli "aferę fryzjerską" nad Sekwaną komentował Michał Sznajder.

Efekt Brexitu. Milionerzy omijają Londyn

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swoje pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do życia w Unii Europejskiej. Brexit może zablokować ten przepływ gotówki, pierwsze efekty już są widoczne.

Na Węgrzech dramatycznie brakuje rąk do pracy

Niedostatek siły roboczej na Węgrzech jest coraz poważniejszy. Problem wynika z emigracji obywateli oraz przyczyn demograficznych – ocenia tygodnik gospodarczy „Vilaggazdasag”. Węgry nie dopuszczają jednak pomysłu przyjmowania większej liczby imigrantów.

Połowa pracowników z zarzutami. Uchylali się od pracy

Z kartonowym pudłem na głowie, by uniknąć rozpoznania, pracownik urzędu gminy na południu Włoch podbijał karty pracy za siebie i kolegów. Scenę tę zarejestrowały kamery. Miejscowość Boscotrecase to kolejna gmina pogrążona w skandalu uchylania się od pracy.

Sudan Południowy jakiego nie znamy. Tam priorytetami są krowa i rodzina

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" był Piotr Horzela, który spędził dwa lata na podróżowaniu i pracy w Sudanie Płd., nazywanym najmłodszym państwem świata. - Tam ludzie mają zupełnie inne priorytety, inne postrzeganie czasu i estetyki. Na co dzień żyją rodziną i relacjami z innymi ludzi. Więcej wydają na telefon niż jedzenie, bo tak lubią rozmawiać - opowiada. Jak dodaje chęć posiadania ogranicza się do krów, których liczba wyznacza status społeczny.

Gospodarczy cud w Irlandii. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe"

Irlandia ogłosiła we wtorek, że jej wzrost gospodarczy w roku 2015 wyniósł 26,3 proc. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe" - napisał w środę francuski "L'Obs". Tygodnik wyjaśnia, że gwałtowny skok PKB wynika z przeniesienia do Irlandii siedzib wielu amerykańskich korporacji.

Luksus w kryzysie. Burberry zarabia mniej, wynosi się z Warszawy

Burberry, ekskluzywny brytyjski dom mody, odnotował w ostatnich trzech miesiącach roku 3-proc. spadek sprzedaży. Rozczarowujące wyniki spowodowały, że obecny prezes ustąpił ze stanowiska. Firma ogranicza asortyment i zmienia strategię. Jak dowiedział się portal tvn24bis.pl salon Burberry w Warszawie będzie działał tylko do końca lipca.

Niższe podatki po Brexicie. Francja: to nieodzowne

Po ogłoszeniu przez Londyn planu obniżenia podatku korporacyjnego szef francuskiego resortu finansów Michel Sapin rozpoczął ofensywę przeciw temu projektowi. Nazwał go dumpingiem podatkowym i sam zapowiedział, że Francja powinna rozważyć obniżenie podatków.

Kolacja inna niż wszystkie. W ubraniu jedzenia nie zamówisz

Moda na restauracje dla nudystów zatacza coraz szersze kręgi. Dla wszystkich tych, którzy lubią jeść nago i jednocześnie w otoczeniu innych golasów, mamy znakomitą wiadomość: kolejne miasto w Europie będzie miało restaurację, w której posiłek będzie można zjeść nago.

Brexit zbiera kawowe żniwo. Za espresso zapłacisz więcej

Na rynkach światowych ziarna kawy są najdroższe od miesięcy. Miłośnicy kawy muszą więc przygotować się na coraz większe wydatki, a pierwsi odczuwają to mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Po decyzji o Brexicie koszty importu ziaren znacząco wzrosły, co niekorzystnie odbije się na portfelach kawoszy.

Kosztowna głowa państwa. Gigantyczne zarobki fryzjera Hollande'a

Fryzjer prezydenta Francji Francois Hollande'a zarabia miesięcznie prawie 10 tys. euro brutto - podał w środę tygodnik "Canard enchaine". Olivier B. dba o fryzurę Hollande'a od maja 2012 roku, czyli od momentu objęcia przez niego najwyższego urzędu w kraju.

Wpływowi YouTuberzy pisali recenzje pod dyktando Warner Bros.

Warner Bros. płaciło tysiące dolarów znanym YouTuberom za pozytywne recenzje gry „Śródziemie: Cień Mordoru”. PewDiePie i inne gwiazdy serwisu mieli przekonać internautów o walorach gry, zatajając jej mankamenty. Nie wszyscy jednak uwierzyli w ich pochlebne opinie i poskarżyli się do amerykańskiego biura ochrony konsumentów.

Gospodarka Włoch w ruinie, banki toną w długach. A premier odpiera zarzuty

Włochy coraz bardziej pogrążają się w kryzysie. W ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przez kolejne lata gospodarka nie ma szans na powrót do stanu sprzed 2008 roku. Złą passę w sektorze bankowym potęgują działania premiera, który dąży do politycznej rewolucji. A to może mieć poważne konsekwencje dla inwestorów.

Wpadka internautów. Myśleli, że modelka to nowa premier

Takiej popularności Teresa May nie mogła się spodziewać. Dotychczas była jedną z wielu modelek reklamujących bieliznę w sieci. Jej życie zmieniło się po ogłoszeniu nazwiska nowej premier Wielkiej Brytanii. Na jej konto na Twitterze zaczęły spływać gratulacje i słowa zachwytu od nie do końca poinformowanych internautów.

"Marzyły mi się podróże". Uroki życia na walizkach

- Zawsze marzyły mi się podróże i szalone, niebanalne życie - mówiła w TVN24 BiS Olga Stasiak. Podróżniczka przez 7 lat żyła na walizkach, a wszystko zaczęło się od Grecji. - Na drugim roku studiów pojawiła się propozycja wyjazdu, pracowania tam. Namówiłam przyjaciół i pojechaliśmy - wspominała Stasiak. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Paryż zamyka tradycyjne kioski z prasą. Ma być interaktywnie i nowocześnie

Kultowe, zielone kioski - jeden z symboli Paryża - mają zniknąć do czerwca 2019 roku z ulic stolicy Francji - zarządziła burmistrz Anne Hidalgo. Zostaną zastąpione nowymi, praktyczniejszymi i całkowicie innowacyjnymi budkami. Na interaktywnych ekranach pojawią się mapy i informacje o otoczeniu, budki dostaną skrzynki pocztowe, ogrzewanie i będą zmieniały kolor.

Niemieccy związkowcy strajkują. Chcą podwyżek

Pracownicy związku zawodowego sektora publicznego Verdi zastrajkowali w poniedziałek, domagając się podwyżek płac. We Frankfurcie nad Menem, Berlinie i kilku innych miastach pracę dziś wstrzymało około tysiąc osób.