Ze świata

Ze świata

Everest w dwa miesiące. Jak zdobyć dach świata?

- Do zdobycia Mount Everest trzeba się przygotować fizycznie oraz psychicznie - podkreśla wspinacz Adam Ruciński. Jak dodaje, "wchodzimy powyżej 8 tys. m, a więc do strefy śmierci i poruszamy się non stop w warunkach nienaturalnych dla zwykłego człowieka". Gość cyklu "Pokaż nam świat" wskazuje, że wyprawa na najwyższy szczyt świata zajmuje dwa miesiące licząc także okres potrzebny na zaaklimatyzowanie się.

Radykalizacja pracowników we Francji. Media: Air France ma problem

W Air France mnożą się przypadki zradykalizowanych pracowników, którzy umyślnie niszczą części maszyn - donoszą francuskie media. Wielu wypisuje na pokładach samolotów islamskie hasła. Francuskie linie lotnicze szybko zdementowały te informacje. Ale media dotarły do dowodów, które pokazują, że do takich sytuacji jednak dochodziło.

Przełomowa umowa klimatyczna. Szybko wejdzie w życie

Uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną, wejdzie w życie za 30 dni - podano w środę na stronie konwencji klimatycznej ONZ.

Czym jest CETA? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

CETA, umowa o wolnym handlu wynegocjowana przez Unię Europejską i Kanadę, poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł, ma przynieść likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację przepływu usług. Przeciwnicy umowy przekonują, że europejski rynek zaleje genetycznie modyfikowana żywność. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące CETA.

Tatuaż z prochami bliskich. "Powrót do mojego ciała"

Tatuaż wykonywany tuszem z prochami zmarłych to dla wielu sposób na poradzenie sobie z utratą bliskiej osoby. - Dobrze im jest pomagać, ale to są ogromne emocje, czasem jest trudno - przyznaje tatuażystka. Na taki tatuaż zdecydowała się m.in. Dayna Durr po tym, jak pijany kierowca zabił jej 15-letnią córkę i jej przyjaciółkę. - Jej prochy mogą symbolizować jej powrót do mojego ciała - mówi. Materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

"Meta Seta Galareta" nie dla Sfinksa

Sfinks odstąpił od negocjacji w sprawie nabycia od Cafe Contact oraz Inwento marek gastronomicznych "Meta Seta Galareta", "Meta Disco" i "Funky Jim" - podała giełdowa spółka w komunikacie.

Listy pracujących cudzoziemców. Kontrowersyjna propozycja brytyjskiej minister

Brytyjskie gazety szeroko komentują propozycję minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, zgodnie z którą pracodawcy mieliby obowiązek prowadzenia list zatrudnionych cudzoziemców. Musieliby też przedstawiać analizy wpływu zatrudnienia migrantów na lokalny rynek pracy. Oprócz reform rynku pracy zapowieda także zaostrzenie przepisów imigracyjnych i wizowych dla studentów zagranicznych.

We Francji głośno o zerwanych negocjacjach ws. Caracali

Francuskie media szeroko komentują decyzję o zakończeniu negocjacji offsetowych z Airbusem Helicopters. Wskazują, że polski rząd być może będzie musiał zapłacić kilkaset milionów złotych kary za zerwanie kontraktu ws. Caracali. Jednocześnie próbują tłumaczyć tę decyzję tym, że Polacy chcą wybierać takie kontrakty, które gwarantują miejsca pracy i pieniądze nad Wisłą. W tej sprawie nadal nie ma stanowiska francuskiego rządu. Relacja Anny Kowalskiej, korespondentki TVN24 BiS.

Jesteś tym, co jesz. Dieta a ryzyko chorób

Coraz szybsze tempo życia nie sprzyja w przestrzeganiu zdrowej diety. Może mieć to poważne konsekwencje dla organizmu. Do tego częste spożywanie niezdrowych posiłków prowadzi do szeregu groźnych chorób. W TVN24 BiS mówiły, o tym Aneta Łańcuchowska, dietetyk, oraz Elżbieta Kasztelaniec, mikrobiolog.

Solo przez Azję, czyli kobieca podróż rowerem

Ewa Świderska zdecydowała się na wyjątkową podróż po świecie. Wyruszyła samotnie rowerem, na który jak sama mówi, przeniosła część swojego życia. Zaczynała od zwiedzania Polski, później wyruszyła w głąb Europy, a następnie Azji. Podróżniczka przyznaje, że podczas rowerowych wypraw trzeba być przygotowanym na różne warunki. Dziennie pokonywała około 70 km.

Policjanci, winda i muzyka. To nagranie podbija świat

Policja z Nowej Zelandii pokazała dość oryginalny sposób na podróżowanie windą. Wspólna zabawa trwa tylko przez chwilę, do momentu wjazdu na odpowiednie piętro. Nagranie wykonane ukrytą kamerą odtworzono już 250 tysięcy razy w ciągu pierwszej doby od momentu, kiedy pojawiło się w sieci.

Trump i kłopoty z podatkami. Spryt vs. egoizm

67 proc. ankietowanych Amerykanów uważa, że uchylanie się przez Donalda Trumpa przed płaceniem podatków świadczy o jego egoizmie, a 61 proc., że wskazuje to na brak patriotyzmu – wynika z sondażu Reuters/Ipsos opublikowanego we wtorek.

Dominikana, jakiej nie znamy. Zobacz, dlaczego warto ją odwiedzić

- Przygoda z tym niezwykłym miejscem zrodziła się za czasów szkolnych, kiedy po raz pierwszy usłyszałem zespół Aventura - mówi o powodach wyjazdu na Dominikanę Łukasz Wilma. Gość cyklu "Pokaż nam świat" przy okazji tej podróży zrealizował swoje marzenie: zatańczył bachatę.

MFW obniżył prognozy dla Polski. Odbicie gospodarcze w przyszłym roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę dynamiki polskiego PKB w 2016 roku do 3,1 proc. z 3,5 proc. wcześniej oraz w 2017 roku do 3,4 proc. z 3,7 proc. - wynika z w październikowej edycji World Economic Outlook. MFW obniżył również prognozy wzrostu dla Stanów Zjednoczonych. Zdaniem funduszu wzrost gospodarczy na świecie przyspieszy począwszy od 2017 r.

Relaks w godzinach pracy. Skandal w urzędzie

Jedna trzecia pracowników urzędu miasta Milazzo na Sycylii została objęta postępowaniem w sprawie masowego uchylania się od pracy. Włoskie media podkreślają, że to kolejny taki skandal, który obrazuje skalę lenistwa i lekceważenia pracy w administracji.

Umowa handlowa z Kanadą budzi obawy. Pięć rzeczy, które zmieni CETA

Rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu stanowiskiem w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) oraz skutkami politycznymi jej ewentualnego niepodpisania. Przeciwnicy CETA obawiają się utraty praw pracowników czy wejścia na rynek żywności GMO. Zapowiedzieli na jutro protesty. Przedstawiamy pięć faktów o CETA, które mogą wpłynąć na codzienne życie Polaków.

Kwaśniewscy sprzedali majonez Japończykom

Japoński producent majonezu Kewpie Corp. poinformował, że pod koniec tego roku przejmie polską firmę Mosso Kwaśniewscy. Kwoty transakcji nie ujawniono - podaje japońska agencja informacyjna.

Echa Czarnego Protestu na całym świecie. Zobacz, co piszą w USA, Rosji, Australii

Odbywający się w poniedziałek Czarny Protest nie umknął uwadze zagranicznych mediów. Piszą o nim nawet portale w Australii. Autorki artykułu, który ukazał się na "Bisbane Times", zwracają uwagę, że prawo aborcyjne w Polsce należy do najostrzejszych w Europie. O proteście wspomina też amerykański portal "Politico". W artykule możemy przeczytać, że proponowane zmiany w prawie faktycznie doprowadziłyby do całkowitego zakazu aborcji. Relacjonujący wydarzenia w Polsce korespondent "Politico" zauważa ideologiczną więź łączącą rządzącym Prawem i Sprawiedliwością z organizacją Ordo Iuris, która przygotowała kontrowersyjny projekt ustawy zaostrzający prawo aborcyjne. O skali protestu pisze "Russia Today". Przy okazji przypomina historię drona, wysłanego do Polski przez holenderską organizację Kobiety na Falach (Women on Waves), którego zadaniem było zrzucanie środków wczesnoporonnych.

"Twardy Brexit" bez swobody przepływu osób

Zapowiedziane przez premier Theresę May rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE przed końcem marca 2017 roku wskazuje na "twardy Brexit", bez zachowania swobody przepływu osób - oceniają brytyjskie gazety.

Prawo aborcyjne na świecie. Polska będzie jak Salwador?

Polska posiada trzecie po Irlandii i Malcie najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. Obecnie w naszym kraju aborcja dozwolona jest tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu kobiety, jest wynikiem czynu zabronionego, istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu czy nieuleczalnej choroby. We wrześniu projekt liberalizacji tego prawa został odrzucony, natomiast projekt wprowadzający całkowity zakaz aborcji został skierowany do dalszych prac w Sejmie. Jeżeli zaostrzająca przepisy ustawa przejdzie wszystkie procesy legislacyjne i wejdzie w życie, to Polska będzie mogła się porównywać tylko do krajów Ameryki Środkowej i Południowej, takich jak: Salwador, Nikaragua, Gwatemala, Chile.

"Brytyjską gospodarkę czekają turbulencje"

Brytyjską gospodarkę czekają "turbulencje", kiedy rząd będzie negocjował Brexit - przyznał w poniedziałek minister finansów W. Brytanii Philip Hammond. Do kwestii Brexitu nawiązał w wypowiedziach dla mediów.

Afganistan oczami Europejczyka

- Afganistan jest dużym krajem podzielonym na drobne regiony. W niektórych miejscach turyści nie powinni się pojawiać - mówi Łukasz Kocewiak. Gość cyklu "Pokaż nam świat" wskazuje, że miejscem wartym odwiedzenia jest Korytarz Wachański. Jego zdaniem warto również wybrać się na szczyt Noszak.