Ze świata

Ze świata

Co dalej z CETA? "Nikt nie wierzy, że nie zostanie podpisana"

Unia nie może sobie pozwolić na wycofanie z unijno-kanadyjskiej umowy handlowej CETA, bo to oznaczałoby koniec polityki handlowej UE. Będzie próbowała wywrzeć presję na Belgów albo poczeka na lepszą sytuację polityczną - oceniają eksperci po szczycie UE.

Czerwone światło dla CETA. Kanadyjska minister wyszła ze spotkania ze łzami w oczach

Kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland poinformowała, że Unia Europejska nie jest w stanie podpisać umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - informuje w piątek Reuters. Powodem jest fiasko rozmów z Walonią (region Belgii), która nie wyraziła zgody na podpisanie porozumienia. Natomiast agencja dpa twierdzi, że "Komisja Europejska nie zakłada, że negocjacje ws. umowy o wolnym handlu UE-Kanada ostatecznie zakończyły się fiaskiem".

Wolontariat w niezwykłej Indonezji, czyli studencka przygoda życia

Adrianna Byszewska jest wolontariuszką, która wyjechała do Indonezji. Uczyła tam dzieci języka angielskiego. Zajęcia prowadziła codziennie przez 5 godzin, a pozostały czas spędzała na podróżach i zwiedzaniu. W programie opowiadała o pięknej plaży na Bali, wycieczce na szczyt wulkanu o wschodzie słońca, a także o wspólnych kąpielach z rekinami i dzikimi żółwiami. - Przełamałam całkiem sporo własnych barier, spotkałam wspaniałych ludzi - mówiła wolontariuszka.

Drenaż mózgów. Utalentowani Polacy mile widziani

Wielka Brytania nie będzie ograniczać napływu utalentowanych ludzi do kraju - taką zapowiedź złożył brytyjski minister ds. Brexitu David Davies. To znacząca zmiana, bowiem po referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE rząd Theresy May uznał odzyskanie kontroli nad imigracją za jeden z głównych celów negocjacji z Brukselą.

Korporacja czy własna firma? Zobacz, co mówią ekspertki

Znalezienie balansu między pracą a życiem prywatnym jest coraz trudniejsze. Ale liczne grono osób pracujących kilkanaście godzin dziennie w korporacjach decyduje się zmienić swoje zawodowe obowiązki, zakładając własne firmy. O trudności stawiania sobie granic i zarządzaniu czasem mówili w TVN24 BiS dr Leszek Mellibruda, psycholog, Magdalena Korycka, założycielka Footmedica i Wanda Gradek z Teatru Niewielkiego.

Polskie jaja z salmonellą trafiły do restauracji. Alarm w wielu krajach

Do setek restauracji w Belgii trafiły polskie jajka zakażone salmonellą – zaalarmowały w czwartek wieczorem belgijskie media, powołując się na informacje federalnej agencji ds. bezpieczeństwa żywności. Jajka mogły trafić do krajów skandynawskich, W. Brytanii, a także na rynek belgijski i w Luksemburgu.

Noc w hotelu z tysiącem gwiazdek. Co warto zobaczyć w Jordanii?

- Kobiety muszą uważać, natomiast nie czuliśmy się nigdzie zagrożeni - mówi o swoim pobycie w Jordanii Kamil Ordysiński. Gość cyklu "Pokaż nam świat" wraz z grupą znajomych zobaczył m.in. Morze Martwe, zamek Al-Karak, a także Wadi Rum, gdzie jak śmieje się spał "pod jednym z lepszych hoteli na świecie z tysiącem gwiazdek". Była to noc spędzona na pustyni. Największe wrażenie na podróżniku zrobiły jednak ruiny Petry, gdzie kręcono film "Indiana Jones". Koszt takiej podróży wraz z przelotem to ok. 3,5 tys. zł.

"Ku-Klux-Trump". Sawka rysuje po debacie Clinton-Trump

Wynik ciągle jest sprawą otwartą - mówi po ostatniej debacie Clinton-Trump Roman Rewald z kancelarii Weil. Innego zdania jest Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. - Trump już przegrał. Wynika to z podliczenia głosów elektorskich w stanach (...) ok. 307 elektorskich już pada na Hillary Clinton, a zaledwie 179 na Trumpa - wskazywał, jednocześnie przypominając, że do wygranej wystarczy 270 głosów. O artystyczne podsumowanie debaty kandydatów zadbał zaś rysownik Henryk Sawka, który wskazywał, że może powstać ruch Trumpa.

"Kobiecy biust, męska sprawa". Crossfiterzy w wyjątkowej sesji

Trójmiejscy crossfiterzy wzięli sobie za cel pomoc kobietom i stworzyli wyjątkowy kalendarz, by wesprzeć walkę z rakiem piersi. - Chcemy żeby nasza praca się w coś przekuła - mówi Jakub Popławski, projekt manager kalendarza "Power of Community". To jeden z elementów kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa", która dostarcza podstawowej wiedzy o sposobach badania piersi partnerki. - Dajemy wiedzę, jak badać piersi żeby facet mógł coś wykryć i żeby mógł zmobilizować swoją kobietę - tłumaczy Popławski. Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe podkreśla, że "efekty są mierzalne", ponieważ liczba wejść na stronę fundacji cały czas rośnie.

Tusk o CETA: ona jest bezpieczna i lepsza niż jakiekolwiek inne porozumienie

Ona jest bezpieczniejsza i lepsza niż jakiekolwiek inne porozumienie ws. wolnego handlu - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli przed szczytem UE. Szef Rady Europejskiej tak wypowiedział się o umowie handlowej z Kanadą (CETA). Dodał, że wobec trudności z przekonaniem opinii publicznej do wsparcia wolnego handlu CETA może być ostatnim tego rodzaju porozumieniem, jakie podpisze Unia.

Kolejne starcie o Hongkong. Blokada w parlamencie

Nie ustaje walka o pełne przejęcie kontroli nad Hongkongiem przez Chiny.Ostatnie starcie miało miejsce w lokalnym parlamencie, gdzie grupie parlamentarzystów z antypekińskiej opozycji - uniemożliwiono objęcie obowiązków - poprzez zablokowanie im możliwości złożenia ślubowania. Wcześniej jedna z parlamentarzystek pojawiła się na mównicy z żółtą parasolką w ręce - symbolem protestów przeciw odbieraniu Hongkongowi samodzielności.

Polacy dużo pracują? Sprawdź, jak wypadamy w międzynarodowym raporcie

Europejczycy pracują średnio o 19 proc. krócej niż Amerykanie. To mniej o 258 godzin rocznie, czyli o niecałą godzinę dziennie - wynika z międzynarodowego raportu ekonomistów, opublikowanego przez niemiecki Instytutu Badań nad Przyszłością Pracy (IZA). Polacy pracują o około 24 proc. krócej i wraz z Węgrami mają najmniejszą wydajność.

Ten region może zablokować CETA. Człowiek Morawieckiego mówi, co dalej

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Uczestniczący w rozmowach wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki zastrzega jednak, że nie można jednak wyciągać wniosku, że umowy CETA nie będzie. - Nie udało się osiągnąć porozumienia. Wynika to z tego, że Belgia nie jest jeszcze gotowa żeby taką decyzję podjąć - zapewnia wiceminister w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Bruksela chce skuteczniej walczyć z chińskimi podróbkami

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie na dzień przed szczytem UE do przełamania impasu ws. reformy instrumentów ochrony handlu. Ich modernizacja pozwoliłaby UE na skuteczniejszą walkę z zalewającymi ją subsydiowanymi produktami z Chin.

W krainie kwiatów i wiatraków, czyli holenderskie miasta-perły

Większość osób wyjeżdżających do Holandii wybiera Amsterdam, ale niewiele z nich wie, że wystarczy pół godziny, aby dojechać do przepięknych miasteczek, w których można poczuć atmosferę prawdziwej Holandii. Ich niezwykłe oblicze pokazywała podróżniczka Ewa Kozłowska-Szymczyk. Broek in Waterland, Marken, Schans czy Haarlem to tylko niektóre z magicznych - nieodkrywanych przez rzesze turystów miejsca.

Bohaterka "Krainy Lodu" będzie lesbijką? Potężny spór

Wytwórnia filmów Walta Disney'a przygotowuje drugą część bajki "Kraina Lodu". Środowiska LGBT postulują, by jej główna bohaterka Elza, została homoseksualistką. Pomysł ten spotkał się z zainteresowaniem wielu internautów. Zwolennicy uważają, że małe dziewczynki powinny wiedzieć, że kobieta może związać się z przedstawicielką tej samej płci. Idea nie wszystkim przypadła jednak do gustu. O konflikcie różnych grup społecznych mówiły na antenie TVN24 BiS psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i prof. Joanna Senyszyn (SLD).

DiCaprio i kultowa kreskówka. Będzie przebój?

Paramount i należąca do Leonardo DiCaprio firma produkcyjna Appian Way Productions łączą siły. Kolektyw rekrutuje właśnie ekipę, przy pomocy której stworzy filmową wersję „Kapitana Planety”. Przekaz pozostaje ten sam, co przed laty: obniżyć poziom zanieczyszczeń do zera.

Egzotyczna Sulawesi, czyli tajemnica indonezyjskiej wyspy

Katarzyna Maniszewska to podróżniczka, która odkrywa tajemnice wysp Indonezji. Jedną z nich jest Sulawesi, położona między Papuą a Borneo. Mieszka tam prawie 17 mln osób. Gość programu opowiadała o ich kulcie, tradycji i zwyczajach, odmiennych dla europejskiej cywilizacji.

Czerwone światło dla CETA. Przez Belgię

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie.